Abonelik
E-gazete
  23 Eylül 2014 Salı
Ana Sayfa Güncel Yurt Haber Yazarlar Dünya Ekonomi Kültür Sanat Spor Medya-Politik Eğitim Otomobil Bilim ve Teknik Lahika Görüş
 

12 14 16 18

Prof. Dr. Tanrıverdi: Medrese eksiği var 03.07.2012
BİNGÖL Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nce düzenlenen ‘’Uluslararası Medrese ve İlahiyat Kavşağında İslami İlimler Sempozyumu’’ sona erdi.
 
Bingöl Üniversitesi yerleşkesinde düzenlenen ve Türkçe, Arapça, Kürtçe ve Zazaca dillerinde 20 ayrı oturumda geçekleşen sempozyumda, toplam 95 bildiri sunuldu. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi, ‘’Şark Medreselerinde Seviye Belirleme Yöntemi’’ başlıklı sunumunda, medreselerde verilen eğitimi değerlendirdi. Son dönemde medreselerin, hükümet ve devlet tarafından da gündeme getirildiğini ifade eden Prof. Dr. Tanrıverdi, ‘’Medreselere gerçekten bir konum,  bir statü verilmek isteniyorsa medreselerin sistemleştirilmesi ve kurumsallaştırılmaları gerekiyor. Eski klasik haliyle pek çok medreselerin eksiği var. Bu konuda medrese-ilahiyat işbirliğinin çok faydalı olacağı kanaatindeyim’’ dedi.

HER BİLGİ İLİM, HER BİLEN ÂLİM DEĞİL

HASAN Kalyoncu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz Kılınç ise ‘’İlim, İslam ve Batı Medeniyeti’’ konulu tebliğinde, ilmin düzenli toplanmış bilgiler topluluğu olduğunu ifade ederek, ‘’Hafızanın algıladığı her şeye ‘bilgi’ denir. Bilgileri düzenli toplayan ya da belli konularda ihtisas sahibi olanlara da ‘ilim adamı’ veya ‘alim’ diyebiliriz.   Böylece bu özellikteki ilim sahibine ‘âlim’ veya bilgi sahibine de ‘bilim adamı’ diyeceğimiz ortaya çıkıyor. Demek ki her bilginin ilim, her bilenin de alim olmadığı anlaşılmaktadır’’ ifadelerini kullandı. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
640 Kere Okundu
       Yorumlar  
Henüz Yorum Eklenmemiş.
İlk Yorumu Siz Ekleyiniz.

 

Dünyayı yürüyerek dolaşıyor
Fransa’dan 19 ay önce yürüyerek dünya tu...
23.09.2014
Anadolu’nun ritimleri Eskişehir’de buluştu
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin düze...
23.09.2014
Edirne’yi kliple tanıtacak
Edirne’de yaşayan Müzik Öğretmeni Bülent...
23.09.2014
700 yıllık hamamın kapısına kilit
7 bin yıllık tarihi geçmişi ile UNESCO’y...
23.09.2014
Arama
İle Göre Bak