Abonelik
E-gazete
  21 Nisan 2014 Pazartesi
Ana Sayfa Güncel Yurt Haber Yazarlar Dünya Ekonomi Kültür Sanat Spor Medya-Politik Eğitim Otomobil Bilim ve Teknik Lahika Görüş
 

12 14 16 18

Demirel: 12 Eylül’ün açtığı yaralar hâlâ kapanmadı 24.09.2012
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 12 Eylül 1980 darbesine ilişkin yargı sürecini değerlendirirken, ‘’Hak yerini bulur, yanlış hesap Bağdat’tan döner, dönmüyorsa bu zulümdür. Zulmü yaşatmak da mümkün değildir. 12 Eylül’ün getirdiği siyaset hercümerci henüz tamir edilmedi” dedi.
 
12 Eylül’ün yaraları kapanmadı
 
9. CUMHURBAŞKANI Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, “12 Eylül’ün getirdiği siyaset hercümerci henüz tamir edilmedi. O dönemde iki büyük parti kapatılmamış olsaydı, bugün siyaset kargaşası yaşanmayacaktı’’ dedi. Demirel, hastaneye kaldırılmadan önce tatili geçirdiğini Antalya’da yaptığı açıklamada, eski başbakanlardan Adnan Menderes’in idamı ile ilgili tartışmaların artık geçmişe bırakılması gerektiğini söyledi. Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın, ‘’Adnan Menderes, CHP’ye rağmen idam edildi’’ sözünün hatırlatılması üzerine Demirel, ‘’Keşke o konulara hiç girilmese. Çünkü geçmişte bunları çok tartıştık, geçmişe yönelik, geçmişi bugüne getirmekte bir yarar görmüyorum’’ diye konuştu.
 
‘’ADNAN MENDERES’İN ASILMASI VAHŞETTİR”
Bu konuyla ilgili muhasebeyi siyasetçilerin değil, tarihçilerin yapması gerektiğini vurgulayan Demirel, ‘’Adnan Menderes’in asılması vahşettir. Türkiye bu hadiseyi aşağı yukarı 47 sene sonra anlamışsa bu da çok önemli olaydır’’ diye konuştu. Adnan Menderes’in idam edilmesini sadece bugün için değil, geçmişte de ‘’vahşet’’ olarak değerlendirdiklerini kaydeden Demirel, ‘’Memleket çok şey kaybetmiştir, yazık olmuştur, günah olmuştur. Burada kim var, bu işin içinde, arkasında, önünde... Bunları ben şu anda tartışmak istemiyorum, ama zamanında tartıştım’’ dedi.
 
“KILIÇDAROĞLU’NUN MENDERES’İN MEZARINI ZİYARET ETMESİ ÖNEMLİ”
Demirel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adnan Menderes’in kabrini ziyaret etmesini olumlu bir adım olarak değerlendirdi. Daima barış içinde yaşayan bir ülke aradığını dile getiren 9. Cumhurbaşkanı Demirel, ‘’Dünkü hadiseler gelecek için ebedi bir huzursuzluk meselesi olmamalıdır. Çünkü dünde kalmıştır. Mühim olan mesele bir ülkenin geleceğini inşa edebilmesidir. O bakımdan bakıldığı vakit Sayın Kılıçdaroğlu’nun rahmetli Menderes’in mezarını ziyaret etmiş olmasını iç barış bakımından önemli bir adım sayarım’’ diye konuştu.
 
KARGAŞANIN SEBEBİ 12 EYLÜL
Demirel, 12 Eylül 1980 darbesine ilişkin yargı süreci ile ilgili de şunları söyledi: ‘’Sabretmelisiniz, hak yerini bulur, yanlış hesap Bağdat’tan döner, dönmüyorsa bu zulümdür. Zulmü yaşatmak da mümkün değildir. 12 Eylül’ün getirdiği siyaset hercümerci henüz tamir edilmedi. O dönemde iki büyük parti kapatılmamış olsaydı, bugün siyaset kargaşası yaşanmayacaktı.’’
 
Demirel taburcu edildi

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, daha önce geçirdiği gribal enfeksiyon tedavisi kapsamında bazı  tetkik ve tahlillerin yapılması için önceki akşam saatlerinde yattığı Güven Hastanesi’nden taburcu edildi. Hastane çıkışında, gazetecilere iyi olduğunu söyleyen Demirel, gösterilen ilgi için teşekkür etti. Demirel, ‘’Tedavi oldum, eve gidiyorum. Şikayetim gribal enfeksiyondur. Durup durduğun yerde bir enfeksiyon olur bir yerinde, böyle bir şeydir. Bunlar olabilen şeyler. Geldim ve tedavim yapıldı. Hastanede gördüğüm ilgiye ve hekimlerimize teşekkür ederim. Sizlerin ve kamuoyunun gösterdiği alakaya da ayrıca teşekkür ederim. İyiyim, merak edilmesin’’ diye konuştu. Balyoz Planı davası kararına ilişkin değerledirmesinin sorulması üzerine de Demirel, ‘’Köprülerin altından daha çok su akar, dünyanın sonu değil’’ dedi.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
460 Kere Okundu
       Yorumlar  
Henüz Yorum Eklenmemiş.
İlk Yorumu Siz Ekleyiniz.

 

Bu kanunun hesabını veremezsiniz
SAKARYA ADALET VE ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMU:...
21.04.2014
Bandrol engeline tepkinizi bildirin
Kültür Bakanlığının Risale-i Nur basımın...
21.04.2014
Risale-i Nur’u tahrif etmek büyük vebaldir
Bediüzzaman, “Kur’ân’ın emsâlsiz bir tef...
21.04.2014
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ: Samimiyetimizi kaybettik
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “B...
21.04.2014
NEVRUZ PARKINDA SALAVAT SESLERİ
BDP’nin Diyarbakır’daki Nevruz Parkında ...
21.04.2014
Gençlerin üçte biri ne okuyor, ne çalışıyor
CHP’nin 90. Ekonomik Görünüm Raporunda 2...
21.04.2014
Twitter ‘buzladı’
Sosyal paylaşım sitesi Twitter, kişilik ...
21.04.2014
‘Dönüşüm’ Haziran’da başlıyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dershaneler...
21.04.2014
Belediye otobüsüne molotoflu saldırı
Gaziosmanpaşa’da korsan gösteri yapan gr...
21.04.2014
TBMM’de gündem: 4 eski Bakan
Meclis, açılışının 94. yıl dönümünü kutl...
21.04.2014
Gül, Necip Fazıl’ın yanında yetişti
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Cumhur...
21.04.2014
Yayladağı’na yine top mermisi düştü
Yayladağı ilçesi kırsalında, Suriye’den ...
21.04.2014
150 Bosnalı çocuk sünnet ettirildi
Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başke...
21.04.2014
Anayasa Mahkemesi 52 yaşında
Yargı sistemindeki yerini 25 Nisan 1962’...
21.04.2014
Türk demokrasisi tehdit altında
İtalya’da Gladyo’yu ortaya çıkararak, çö...
21.04.2014
Başörtüsünden dolayı okuyamadı, ama Suriyelilere umut oldu
Başörtüsü yasağından dolayı okumaya hak ...
21.04.2014
LYS başvuruları başladı
Haziran ayında yapılacak Lisans Yerleşti...
21.04.2014
 
Arama
İle Göre Bak