Abonelik
E-gazete
  2 Eylül 2014 Salı
Ana Sayfa Güncel Yurt Haber Yazarlar Dünya Ekonomi Kültür Sanat Spor Medya-Politik Eğitim Otomobil Bilim ve Teknik Lahika Görüş
 

12 14 16 18

Demirel: 12 Eylül’ün açtığı yaralar hâlâ kapanmadı 24.09.2012
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 12 Eylül 1980 darbesine ilişkin yargı sürecini değerlendirirken, ‘’Hak yerini bulur, yanlış hesap Bağdat’tan döner, dönmüyorsa bu zulümdür. Zulmü yaşatmak da mümkün değildir. 12 Eylül’ün getirdiği siyaset hercümerci henüz tamir edilmedi” dedi.
 
12 Eylül’ün yaraları kapanmadı
 
9. CUMHURBAŞKANI Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, “12 Eylül’ün getirdiği siyaset hercümerci henüz tamir edilmedi. O dönemde iki büyük parti kapatılmamış olsaydı, bugün siyaset kargaşası yaşanmayacaktı’’ dedi. Demirel, hastaneye kaldırılmadan önce tatili geçirdiğini Antalya’da yaptığı açıklamada, eski başbakanlardan Adnan Menderes’in idamı ile ilgili tartışmaların artık geçmişe bırakılması gerektiğini söyledi. Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın, ‘’Adnan Menderes, CHP’ye rağmen idam edildi’’ sözünün hatırlatılması üzerine Demirel, ‘’Keşke o konulara hiç girilmese. Çünkü geçmişte bunları çok tartıştık, geçmişe yönelik, geçmişi bugüne getirmekte bir yarar görmüyorum’’ diye konuştu.
 
‘’ADNAN MENDERES’İN ASILMASI VAHŞETTİR”
Bu konuyla ilgili muhasebeyi siyasetçilerin değil, tarihçilerin yapması gerektiğini vurgulayan Demirel, ‘’Adnan Menderes’in asılması vahşettir. Türkiye bu hadiseyi aşağı yukarı 47 sene sonra anlamışsa bu da çok önemli olaydır’’ diye konuştu. Adnan Menderes’in idam edilmesini sadece bugün için değil, geçmişte de ‘’vahşet’’ olarak değerlendirdiklerini kaydeden Demirel, ‘’Memleket çok şey kaybetmiştir, yazık olmuştur, günah olmuştur. Burada kim var, bu işin içinde, arkasında, önünde... Bunları ben şu anda tartışmak istemiyorum, ama zamanında tartıştım’’ dedi.
 
“KILIÇDAROĞLU’NUN MENDERES’İN MEZARINI ZİYARET ETMESİ ÖNEMLİ”
Demirel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adnan Menderes’in kabrini ziyaret etmesini olumlu bir adım olarak değerlendirdi. Daima barış içinde yaşayan bir ülke aradığını dile getiren 9. Cumhurbaşkanı Demirel, ‘’Dünkü hadiseler gelecek için ebedi bir huzursuzluk meselesi olmamalıdır. Çünkü dünde kalmıştır. Mühim olan mesele bir ülkenin geleceğini inşa edebilmesidir. O bakımdan bakıldığı vakit Sayın Kılıçdaroğlu’nun rahmetli Menderes’in mezarını ziyaret etmiş olmasını iç barış bakımından önemli bir adım sayarım’’ diye konuştu.
 
KARGAŞANIN SEBEBİ 12 EYLÜL
Demirel, 12 Eylül 1980 darbesine ilişkin yargı süreci ile ilgili de şunları söyledi: ‘’Sabretmelisiniz, hak yerini bulur, yanlış hesap Bağdat’tan döner, dönmüyorsa bu zulümdür. Zulmü yaşatmak da mümkün değildir. 12 Eylül’ün getirdiği siyaset hercümerci henüz tamir edilmedi. O dönemde iki büyük parti kapatılmamış olsaydı, bugün siyaset kargaşası yaşanmayacaktı.’’
 
Demirel taburcu edildi

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, daha önce geçirdiği gribal enfeksiyon tedavisi kapsamında bazı  tetkik ve tahlillerin yapılması için önceki akşam saatlerinde yattığı Güven Hastanesi’nden taburcu edildi. Hastane çıkışında, gazetecilere iyi olduğunu söyleyen Demirel, gösterilen ilgi için teşekkür etti. Demirel, ‘’Tedavi oldum, eve gidiyorum. Şikayetim gribal enfeksiyondur. Durup durduğun yerde bir enfeksiyon olur bir yerinde, böyle bir şeydir. Bunlar olabilen şeyler. Geldim ve tedavim yapıldı. Hastanede gördüğüm ilgiye ve hekimlerimize teşekkür ederim. Sizlerin ve kamuoyunun gösterdiği alakaya da ayrıca teşekkür ederim. İyiyim, merak edilmesin’’ diye konuştu. Balyoz Planı davası kararına ilişkin değerledirmesinin sorulması üzerine de Demirel, ‘’Köprülerin altından daha çok su akar, dünyanın sonu değil’’ dedi.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
507 Kere Okundu
       Yorumlar  
Henüz Yorum Eklenmemiş.
İlk Yorumu Siz Ekleyiniz.

 

Hac heyecanı başladı
HAC VAZİFESİNİ YERİNE GETİRMEK İSTEYEN A...
02.09.2014
Öğretmen ataması Torba’dan çıksın
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Ko...
02.09.2014
Yok daha neler?
PKK’ya yakın bir haber ajansı, İstanbul ...
02.09.2014
25 Aralık’a takipsizlik kararı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı araları...
02.09.2014
Polislere yeni operasyon
Emniyette “yolsuzluk soruşturmasında gör...
02.09.2014
Yargıya müdahale kabul edilemez
CUMHURBAŞKANI VE HÜKÜMETİN PROTESTO ETTİ...
02.09.2014
Başbakana çağrı
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kâzım Gü...
02.09.2014
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: Herkes dinliyor
ERDOĞAN: BUNU HEPİMİZİN BİLMESİ LÂZIM...
02.09.2014
“Çözüm süreci” görevi Arınç’ta
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Bak...
02.09.2014
HDP Genel Başkanı Demirtaş:Yargı, bağımsız ve tarafsız olmalı
...
02.09.2014
Hükümet savaşın aktörü oldu
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrı...
02.09.2014
Sınırda arbede
Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollarla...
02.09.2014
Özel okullara teşvik sonuçları açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ...
02.09.2014
Üniversite kayıtları başladı
Üniversiteler için kayıtlar 1-5 Eylül ar...
02.09.2014
Eczane ihtiyacı olan yerlere ek yerleştirme
Sağlık Bakanlığının yeni eczane açılması...
02.09.2014
Amirli’ye acil yardım
Türk Kızılayı, IŞİD terör örgütünün kuşa...
02.09.2014
Arama
İle Göre Bak