Abonelik
E-gazete
  30 Ağustos 2014 Cumartesi
Ana Sayfa Güncel Yurt Haber Yazarlar Dünya Ekonomi Kültür Sanat Spor Medya-Politik Eğitim Otomobil Bilim ve Teknik Lahika Görüş
 

12 14 16 18

Demirel: 12 Eylül’ün açtığı yaralar hâlâ kapanmadı 24.09.2012
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 12 Eylül 1980 darbesine ilişkin yargı sürecini değerlendirirken, ‘’Hak yerini bulur, yanlış hesap Bağdat’tan döner, dönmüyorsa bu zulümdür. Zulmü yaşatmak da mümkün değildir. 12 Eylül’ün getirdiği siyaset hercümerci henüz tamir edilmedi” dedi.
 
12 Eylül’ün yaraları kapanmadı
 
9. CUMHURBAŞKANI Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, “12 Eylül’ün getirdiği siyaset hercümerci henüz tamir edilmedi. O dönemde iki büyük parti kapatılmamış olsaydı, bugün siyaset kargaşası yaşanmayacaktı’’ dedi. Demirel, hastaneye kaldırılmadan önce tatili geçirdiğini Antalya’da yaptığı açıklamada, eski başbakanlardan Adnan Menderes’in idamı ile ilgili tartışmaların artık geçmişe bırakılması gerektiğini söyledi. Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın, ‘’Adnan Menderes, CHP’ye rağmen idam edildi’’ sözünün hatırlatılması üzerine Demirel, ‘’Keşke o konulara hiç girilmese. Çünkü geçmişte bunları çok tartıştık, geçmişe yönelik, geçmişi bugüne getirmekte bir yarar görmüyorum’’ diye konuştu.
 
‘’ADNAN MENDERES’İN ASILMASI VAHŞETTİR”
Bu konuyla ilgili muhasebeyi siyasetçilerin değil, tarihçilerin yapması gerektiğini vurgulayan Demirel, ‘’Adnan Menderes’in asılması vahşettir. Türkiye bu hadiseyi aşağı yukarı 47 sene sonra anlamışsa bu da çok önemli olaydır’’ diye konuştu. Adnan Menderes’in idam edilmesini sadece bugün için değil, geçmişte de ‘’vahşet’’ olarak değerlendirdiklerini kaydeden Demirel, ‘’Memleket çok şey kaybetmiştir, yazık olmuştur, günah olmuştur. Burada kim var, bu işin içinde, arkasında, önünde... Bunları ben şu anda tartışmak istemiyorum, ama zamanında tartıştım’’ dedi.
 
“KILIÇDAROĞLU’NUN MENDERES’İN MEZARINI ZİYARET ETMESİ ÖNEMLİ”
Demirel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adnan Menderes’in kabrini ziyaret etmesini olumlu bir adım olarak değerlendirdi. Daima barış içinde yaşayan bir ülke aradığını dile getiren 9. Cumhurbaşkanı Demirel, ‘’Dünkü hadiseler gelecek için ebedi bir huzursuzluk meselesi olmamalıdır. Çünkü dünde kalmıştır. Mühim olan mesele bir ülkenin geleceğini inşa edebilmesidir. O bakımdan bakıldığı vakit Sayın Kılıçdaroğlu’nun rahmetli Menderes’in mezarını ziyaret etmiş olmasını iç barış bakımından önemli bir adım sayarım’’ diye konuştu.
 
KARGAŞANIN SEBEBİ 12 EYLÜL
Demirel, 12 Eylül 1980 darbesine ilişkin yargı süreci ile ilgili de şunları söyledi: ‘’Sabretmelisiniz, hak yerini bulur, yanlış hesap Bağdat’tan döner, dönmüyorsa bu zulümdür. Zulmü yaşatmak da mümkün değildir. 12 Eylül’ün getirdiği siyaset hercümerci henüz tamir edilmedi. O dönemde iki büyük parti kapatılmamış olsaydı, bugün siyaset kargaşası yaşanmayacaktı.’’
 
Demirel taburcu edildi

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, daha önce geçirdiği gribal enfeksiyon tedavisi kapsamında bazı  tetkik ve tahlillerin yapılması için önceki akşam saatlerinde yattığı Güven Hastanesi’nden taburcu edildi. Hastane çıkışında, gazetecilere iyi olduğunu söyleyen Demirel, gösterilen ilgi için teşekkür etti. Demirel, ‘’Tedavi oldum, eve gidiyorum. Şikayetim gribal enfeksiyondur. Durup durduğun yerde bir enfeksiyon olur bir yerinde, böyle bir şeydir. Bunlar olabilen şeyler. Geldim ve tedavim yapıldı. Hastanede gördüğüm ilgiye ve hekimlerimize teşekkür ederim. Sizlerin ve kamuoyunun gösterdiği alakaya da ayrıca teşekkür ederim. İyiyim, merak edilmesin’’ diye konuştu. Balyoz Planı davası kararına ilişkin değerledirmesinin sorulması üzerine de Demirel, ‘’Köprülerin altından daha çok su akar, dünyanın sonu değil’’ dedi.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
504 Kere Okundu
       Yorumlar  
Henüz Yorum Eklenmemiş.
İlk Yorumu Siz Ekleyiniz.

 

62. HÜKÜMET AÇIKLANDI: 4 BAKAN DEĞİŞTİ
62. HÜKÜMET AÇIKLANDI. 61. HÜKÜMETİN BÜY...
30.08.2014
İstanbul′un suyu bitti
İstanbul suyunun üçte ikisi Melen-Yeşilç...
30.08.2014
TEOG NAKİLLERİ EYLÜL SONUNA uzadı
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG...
30.08.2014
ERTUĞRUL YALÇINBAYIR: Bütün vesayetler sona ermeli
AKP kurucularından Ertuğrul Yalçınbayır,...
30.08.2014
ECONOMİST DERGİSİ: Erdoğan sadık bir başbakan seçti
Avrupa basınında Ahmet Davudoğlu’nun baş...
30.08.2014
Perinçek Gül’ün peşinde
İşçi Partisi, 11. Cumhurbaşkanı Gül’ün “...
30.08.2014
Elektrik verildi, eylemler bitti
Elektrik kesintilerine karşı çiftçiler t...
30.08.2014
Gazeteciler güvence altına alınmalı
Diyarbakır’ın Lice ilçesinde PKK tarafın...
30.08.2014
Yeni kontenjanlar açılıyor
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bu haftad...
30.08.2014
Tapuda işlem süresi kısalacak
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, bankal...
30.08.2014
13 polis daha serbest bırakıldı
Emniyetteki “paralel yapı” soruşturması ...
30.08.2014
Erdoğan’ın uçağı İstanbul’da
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için ...
30.08.2014
33 Filistinli daha getirildi
İsrail’in Gazze’ye saldırılarında yarala...
30.08.2014
Öğretmen tokatlayan müdüre 100 puan
Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusun...
30.08.2014
Arama
İle Göre Bak