Abonelik
E-gazete
  1 Ağustos 2014 Cuma
Ana Sayfa Güncel Yurt Haber Yazarlar Dünya Ekonomi Kültür Sanat Spor Medya-Politik Eğitim Otomobil Bilim ve Teknik Lahika Görüş
 

12 14 16 18

TSK’nın yeni disiplin kanunu da sıkıntılı 17.02.2013
Yeni Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanununa göre, aşırı derecede borçlanma ve borçlarını ödeyememe, ahlakî zayıflık, ideolojik veya siyasî amaçlı faaliyetlere karışmak, iffetsiz kimseyle evlenmek veya yaşamak TSK’dan ayırma sebebi olacak. Kanundaki “ideoloji ve siyasî görüş” ifadesinin geçmişteki uygulamalar göz önünde bulundurularak sıkıntı meydana getireceği ifade ediliyor.
 
TSK’nın yeni disiplin kanunu da sıkıntılı
‘’Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu’’,  Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre, bir fiile birden fazla disiplin cezası verilemeyecek, fiilin diğer kanunlar kapsamında idari yaptırıma bağlanması, söz konusu fiile disiplin cezası verilmesine engel teşkil etmeyecek. İlave hizmet ve görev yükümlülüğü sonucunu doğuran disiplin cezaları kapsamında, kamu veya hizmet yararına olmayan keyfi görevler verilemeyecek.
Herhangi bir fiilden dolayı yapılan adli soruşturma veya kovuşturma, aynı fiilden dolayı ayrıca disiplin soruşturması ve tahkikat yapılmasını, disiplin cezası verilmesini ve bu cezanın yerine getirilmesini engellemeyecek.
Subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar ile sözleşmeli erbaş ve erlere uyarma, kınama, hizmete kısmi süreli devam, aylıktan kesme, hizmet yerini terk etmeme, yalnızca karasuları dışındaki gemilerde oda hapsi, Silahlı Kuvvetler’den ayırma cezaları verilecek. Kanunla, disiplin koğuşu ve kıtada oda hapsi cezaları kaldırılıyor. Barış zamanında, Türk karasuları dışındaki gemilerde hizmet yerini terk etmeme cezası gerektiren bir disiplinsizlik yapan personele, eylemin niteliği ve disipline olan olumsuz tesiri göz önüne alınarak, gemi komutanı tarafından hizmet yerini terk etmeme cezası yerine oda hapsi cezası verilebilecek. Verilen bu cezanın karasuları dışında yerine getirilemeyen kısmı, hizmet yerini terk etmeme cezası olarak yerine getirilecek. Uyarma, kınama, hizmete kısmi süreli devam ve aylıktan kesme cezaları disiplin amirleri, hizmet yerini terk etmeme ve oda hapsi cezaları disiplin kurulları ve disiplin amirleri, Silahlı Kuvvetler’den ayırma cezası yüksek disiplin kurulları tarafından verilecek.
Silahlı Kuvvetler’den ayırma cezası alanlar, seferberlik ve savaş halleri haricinde TSK’da herhangi bir şekilde görev alamayacak. Yüksek disiplin kurullarında kararlar oy çokluğuyla alınacak. TSK’dan ayırma cezası alan yedek subaylar, kalan askerlik hizmetlerini er rütbesiyle tamamlayacak. 

AYIRMA CEZASINI GEREKTİREN DİSİPLİNSİZLİKLER

Kanuna göre, bazı zorunluluk halleri ve ekonomide öngörülmeyen durumlar dışında aşırı derecede borçlanmaya düşkün olmak ve bu borçlarını ödememeyi alışkanlık haline getirmek, ahlaki zayıflık, hizmete engel davranışlarda bulunmak, gizli bilgileri açıklamak, ideolojik veya siyasî amaçlı faaliyetlere karışmak, uzun süreli firar etmek, disiplinsizliği alışkanlık haline getirmek, iffetsiz bir kimseyle evlenmek veya böyle bir kimseyle yaşamak, gayri tabii mukarenette bulunmak TSK’dan ayırma sebebi olacak. Sözleşmeliler hariç subay, astsubay ve uzman jandarmalara belli ceza puanına gelmeleri durumunda da ayırma cezası verilecek. Askeri öğrencilere, disiplinsiz davranışlarına göre kınama ya da izinsizlik cezaları verilecek.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
1059 Kere Okundu
       Yorumlar  
Henüz Yorum Eklenmemiş.
İlk Yorumu Siz Ekleyiniz.

 

LİSE TERCİHLERİ BAŞLADI
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB), BU YIL İLK...
01.08.2014
NURETTİN CANİKLİ: Akıttığı kanların içinde boğulacak
AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, ...
01.08.2014
Murat Göğebakan vefat etti
2010 yılında kan kanserine yakalanan ve ...
01.08.2014
Millet ‘Yeter’ diyecek
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu...
01.08.2014
Yurt dışında oy verme işlemi başladı
Cumhurbaşkanı seçimi için yurt dışında o...
01.08.2014
TÜRKSAT uydusu İsrail’e askerî destek veriyor mu?
Tanrıkulu: ‘TÜRKSAT Uydusu, İsrail’e ask...
01.08.2014
Kardeşlik hukukunu yeniden inşa etmek istiyoruz
Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başk...
01.08.2014
Anket yayın yasağı başladı
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), k...
01.08.2014
BUDO’da yaşlılara yüzde 50 indirim karmaşası
Bursa ile İstanbul arasında deniz ulaşım...
01.08.2014
Kayıt dışı sebze meyveye sıkı markaj
...
01.08.2014
Gemlik Körfezi BUSKİ ile tertemiz olacak
...
01.08.2014
Minik kirpi yavruları merkezin maskotu oldu
...
01.08.2014
Ergene’ye 5 milyon metreküp atıksu deşarjı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘Lüleburg...
01.08.2014
“Güney Marmara” önce yanacak, sonra serinleyecek
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden h...
01.08.2014
Arama
İle Göre Bak