Abonelik
E-gazete
  16 Nisan 2014 Çarşamba
Ana Sayfa Güncel Yurt Haber Yazarlar Dünya Ekonomi Kültür Sanat Spor Medya-Politik Eğitim Otomobil Bilim ve Teknik Lahika Görüş
 

12 14 16 18

Reformlar yapılsaydı bu kaos yaşanmazdı 06.01.2014
TÜSİAD BAŞKANI YILMAZ: anayasa ve demokratikleşme çalışmaları yarım kaldığı ve ab reformları aksadığı için bu krize sürüklendik.
 
EKSİKLERİMİZLE YÜZLEŞİYORUZ
“Yeni bir anayasa beklentisi içinde olduk. Reformların itici gücü AB konusunu sürekli gündemde tutmaya gayret ettik. Ancak maalesef anayasa çalışmaları yarım kaldı, demokratikleşme paketi zayıf kaldı, reform heyecanını canlandıramadık. Şu an gelinen nokta itibariyle Türkiye eksik bıraktığı konularla yüzleşiyor gibi...”
 
ELEŞTİRİLERE KULAK VERİLSEYDİ...
“AB’nin ilerleme raporlarında Türkiye’nin eleştirildiği konular arasında yargı bağımsızlığı, yolsuzluk ve rüşvetle mücadele konuları da vardı. Türkiye bu eleştirilere kulak tıkamayıp reform yapsaydı, dünyanın krizden çıkmaya çalıştığı 2013 sonunda biz kendi krizimizle uğraşıyor olmazdık.”
 
Reformlar yapılsaydı bu kaos yaşanmazdı
TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, “AB’nin ilerleme raporlarında Türkiye’nin eleştirildiği konular arasında yargı bağımsızlığı, yolsuzluk ve rüşvetle mücadele konuları vardı. Türkiye, bu eleştirilere kulak tıkamasaydı, reform yapsaydı, dünyanın krizden çıkmaya çalıştığı 2013 sonunda biz kendi krizimizle uğraşıyor olmazdık” dedi. Milliyet Gazetesine konuşan Muharrem Yılmaz 17 Aralık tarihini temiz toplum, temiz siyaset yolunda bir kilometre taşı olarak gördüğünü ifade ederek, “AB’nin ilerleme raporlarında Türkiye’nin eleştirildiği konular arasında yargı bağımsızlığı, yolsuzluk ve rüşvetle mücadele konuları vardı. Türkiye, bu eleştirilere kulak tıkamasaydı, reform yapsaydı, dünyanın krizden çıkmaya çalıştığı 2013 sonunda biz kendi krizimizle uğraşıyor olmazdık. Aslında geciktirdiğimiz reformlar için artık ertelenemez bir noktadayız. 17 Aralık’ı bu konuda bir uyarı, demokrasi konusunda bir sınav başlangıcı, temiz toplum, temiz siyaset yolunda da bir kilometre taşı olarak görüyorum” şeklinde konuştu.
 
Reform heyecanını canlandıramadık
Ekonomik performansın, demokratik performansla birlikte sürdürülebilir olacağını ifade ettiklerini belirten Yılmaz şöyle konuştu: “Yeni bir anayasa beklentisi içinde olduk, bu konuda ısrarcı olduk. Reformların itici gücü Avrupa Birliği (AB) konusunu sürekli gündemde tutmaya gayret ettik. Ancak, maalesef, anayasa çalışmaları yarım kaldı, demokratikleşme paketi zayıf kaldı, reform heyecanını canlandıramadık. Şu an gelinen nokta itibariyle Türkiye eksik bıraktığı konularla yüzleşiyor gibi..”
 
Paket meclise eksik gönderildi
“Bağımsız yargıyla ilgili, denge kontrol mekanizmalarıyla ilgili çalışmaları sürdüremezseniz bu tür yol kazalarının olması da kaçınılmaz. Tüm bu eksikliklerin giderilebileceği yeni Anayasa çalışmalarını maalesef tamamlayamadık” diye konuşan TÜSİAD Başkanı Yılmaz şunları kaydetti: “Demokratikleşme paketi, önemli başlıkları ve özelikle seçim sistemini içermeyecek şekilde meclise sevk edildi. İşte bugün bütün bu eksik adımların sıkıntısını yaşıyoruz. Sıkıntı erkler arasında önemli bir çatışma ve çekişmeye dönüşmüş durumda. Hatta bu çekişmeyi erklerin içinde de gözlemliyoruz. Dolayısıyla sadece hükümeti göreve çağırmak yeterli değil...
3 erkin yani, yürütme, yasama ve yargının sorumlu kurumlarının başında bulunan yetkililer, devletin itibarını zorlayan bu çekişme ve çatışma ortamını bitirecek ortak bir inisiyatif almak durumundalar. Devlet zirvesi diye nitelendirebileceğimiz bu ortak tutum girişimi ve yolsuzluk ve rüşvet ile mücadele konusunda samimi tutum ve atılacak somut adımlar toplumda önemli bir rahatlama yaratacaktır.”
 
Yeni anayasa elzem
12 Eylül 2010’daki referandumda TÜSİAD olarak HSYK’nın tam bağımsızlığı konusu işaret ettiklerini belirten Yılmaz, “Bugünkü tartışmalarda görüyoruz ki, o referandumunda bizi rahatsız eden düzenlemeler aslında ne kadar önemli eksikliklermiş. Sadece 3 sene önce referandum ile uygulamaya girmiş olan HSYK’nın yapısının bugün yeniden tartışmaya açılması bile bu alanlarda yeni Anayasal düzenlemelerin, yani yeni bir Anayasa’nın ne kadar elzem olduğunun açık göstergesi değil mi?” ifadelerini kullandı.
 
‘Erken seçim değil, reform lâzım’
Gündemde yer alan erken genel seçim ihtimalini de değerlendiren Yılmaz, öncelikle ülkenin gündeminde olan yolsuzluk konusunun çözülmesi gerektiğini vutgulayarak, bu sürecin sonuna kadar kararlılıkla gidilmesi gerektiğini belirtti. Bunun süreklilik gerektiren bir tutum olması gerektiğinin altını çizen Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı: “Bu amaç için reforma, düzenlemelere ihtiyaç vardır, erken genel seçime ihtiyaç yoktur. Erken seçim çatışma durumunu birkaç ay daha sürdürme riskini beraberinde getirecektir. Bunun ekonomiye ağır bir yük getireceğinden ciddi kuşku duyarım.”
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
373 Kere Okundu
       Yorumlar  
Henüz Yorum Eklenmemiş.
İlk Yorumu Siz Ekleyiniz.

 

RİSALE BASMAK SUÇ MU?
AKP genel başkan yardımcısı Hüseyin Çeli...
16.04.2014
Azerbaycan’da Nurcu operasyonu
Başbakan Erdoğan ’ın seçimden sonraki il...
16.04.2014
Erdoğan: Gerilimi kim üretiyorsa o düşürsün
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Gerilim ...
16.04.2014
1 Mayıs yine kavga sebebi olmasın
İstanbul Valisi Mutlu’nun, 1 Mayıs’a dai...
16.04.2014
Mehter 97 yıl sonra Kudüs’te
Cihan Devleti Osmanlının Kudüs’ten 1917 ...
16.04.2014
Bahçeli: Adım adım istihbarat devletine
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MİT’e ...
16.04.2014
Denizlerde av yasağı başladı
Denizlerde trol ve gırgır ağlarıyla avcı...
16.04.2014
Kardeşliği yeniden inşa etmeliyiz
Diyanet İşleri Başkanı Görmez: “İman kar...
16.04.2014
Eğitimin kalitesi öğretmen kalitesine bağlı
Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehb...
16.04.2014
69 yaşında İslâmla şereflendi
Birleşik Krallık vatandaşı İskoç Blair G...
16.04.2014
O polisler tahliye edildi
Yasa dışı dinlemelere yönelik soruşturma...
16.04.2014
Cumhurbaşkanlığı için ilk tur 10 Ağustos’ta
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Resmî Gaze...
16.04.2014
Şanlıurfa emniyetinde yine görev değişikliği
Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünde 27 person...
16.04.2014
MİT TIR’larında 2 askere tahliye çıktı
MİT’e ait TIRların durdurulmasının ardın...
16.04.2014
Twitter Türkiye’de ofis açacak
Türkiye ve Twitter arasında iletişim ve ...
16.04.2014
Sınırda kaçak operasyonu
Edirne’de, yasa dışı yollarla yurt dışın...
16.04.2014
Cemil Çiçek: Tarihimizle yüzleşmeye hazırız
TBMM Başkanı Çiçek, Ermeni soykırım iddi...
16.04.2014
Bozdağ: Gerekçeli kararı görelim
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hakimler ve ...
16.04.2014
Meclis’te güvenlik tedbirleri arttırıldı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ...
16.04.2014
Totaliter devlet inşa ediliyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tü...
16.04.2014
Arama
İle Göre Bak