Abonelik
E-gazete
  17 Eylül 2014 Çarşamba
Ana Sayfa Güncel Yurt Haber Yazarlar Dünya Ekonomi Kültür Sanat Spor Medya-Politik Eğitim Otomobil Bilim ve Teknik Lahika Görüş
 

12 14 16 18

Torba tasarı ile toplu taşımaya düzenleme 11.01.2014
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, sosyal politikalarla ilgili “torba tasarı”nın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ilgili maddelerinin tamamı kabul edildi.
 
 Torba tasarıda yer alan engellilere ilişkin düzenleme ile, Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan, sürücü koltuğu hariç 9 veya daha fazla koltuğu bulunan araçlarla sağlanan toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alacak. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren sekiz yıl içinde; sürücü koltuğu hariç dokuz ila on altı oturma yeri olan toplu taşıma araçları, yolcu gemileri ile özel ve kamu şehirlerarası toplu taşıma araçları ile turizm taşımacılığı yapılan araçlar 07/07/2018 tarihine kadar engelliler için erişilebilir duruma getirilecek. Düzenlemeyle, Karayolu ile turizm taşımacılığı yapan veya şehirlerarası toplu taşıma hizmeti veren gerçek ve tüzel kişiler, 7 Temmuz 2018 tarihine kadar, engelli bireyin erişilebilir toplu taşıma hizmeti sağlanmasına ilişkin talebini azamî yetmiş iki saat içinde karşılamakla yükümlü olacak. Servis taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişiler, 7 Temmuz 2018 tarihine kadar, engelli personel veya öğrenciye erişilebilir taşıma hizmetini sağlayacak. Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden altı aylık süreden sonra üretilen, sürücü koltuğu hariç dokuz veya daha fazla oturma yeri olan araçlardan erişilebilir olmayanlara, şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşıma hizmeti için yetki belgesi, izin veya ruhsat verilmeyecek.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
190 Kere Okundu
       Yorumlar  
Henüz Yorum Eklenmemiş.
İlk Yorumu Siz Ekleyiniz.

 

EĞİTİM ÖZGÜR OLSUN
MAZLUMDER: ARTIK YETER! EĞİTİMİ VESAYETÇ...
17.09.2014
Artık torba yasa yok
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü B...
17.09.2014
Ankara ve İstanbul’a yeni vali
Valiler Kararnamesi ile Malatya Valisi V...
17.09.2014
AĞRI’DA 56 OKULUN ELEKTRİĞİ KESİK
Ağrı’da karanlıkta kalan bazı okullar, k...
17.09.2014
KIBRIS İÇİN BARIŞ ÇAĞRISI
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rum Yönetimi B...
17.09.2014
Torba yasa ‘çorba’ yasaya dönüştü
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu ...
17.09.2014
Mühürlenen okulu yeniden açtılar
Diyarbakır’da önceki gün eğitime açılan ...
17.09.2014
 
Arama
İle Göre Bak