Abonelik
E-gazete
  16 Eylül 2014 Salı
Ana Sayfa Güncel Yurt Haber Yazarlar Dünya Ekonomi Kültür Sanat Spor Medya-Politik Eğitim Otomobil Bilim ve Teknik Lahika Görüş
 

12 14 16 18

Cenevre’de ikinci tur 11.02.2014
Suriye’deki krizi sona erdirmek amacıyla düzenlenen Cenevre barış görüşmelerinin ikinci turu başladı. Geçen ay sona eren görüşmelerin ilk turunda somut bir ilerleme sağlanamamış, ancak BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi görüşmelerde “ortak bir zemin”e ulaşıldığını söylemişti.
 
TAHLİYE EDİLENLERİN ÇIKIŞI ENGELLENİYOR
 
Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) Humus medya sorumlusu Ahmed el Kasir, rejim güçleri ile şebiha milislerinin, Birleşmiş Milletler gözlemcileri denetiminde Humus şehrindeki abluka bölgelerinden çıkmak isteyen halka ateş açarak çıkışlarını engellediğini söyledi. “Humus’ta kuşatma altında yer alan birçok bölgeden çıkmak isteyen halka Esed güçleri ile Şebbiha milisleri ateş açarak engel oluyor” diye
 konuşan el Kasir, “Kuşatma altındaki bölgelerden insanların güvenli bir şekilde çıkarılması için gelen BM gözlemci araçları rejimin ateşine maruz kalıyor” dedi. Daha önce de rejime bağlı birliklerin, Humus’ta kuşatma altındaki bölgelerden BM gözlemcileri denetiminde çıkan gruplara havan topuyla düzenlediği saldırıda 7 kişinin öldüğü, 15 kişinin yaralandığı bildirilmişti.
 
Çözüm beklentisi
 
Suriye’deki iç savaşın sona erdirilmesini amaçlayan görüşmelerin ikinci turu İsviçre’nin Cenevre şehrinde başladı. Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi’nde yapılan görüşmelerin ilk gününde BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi, muhaliflerin oluşturduğu ve Beşşar Esed rejimini temsil eden heyetlerle ayrı ayrı görüştü. Geçen ay yapılan görüşmelerin ilk turunda somut bir ilerleme sağlanamamış, ancak Özel Temsilci İbrahimi görüşmelerde “ortak bir zemine” ulaşıldığını bildirmişti. İlk tur görüşmelerde taraflar, Suriye’de üç yıl önce olayların başlamasından bu yana ilk kez aynı odada bir araya gelmiş ancak birbirleriyle doğrudan değil, İbrahimi aracılığıyla iletişim kurmuşlardı. Cenevre görüşmelerinin birinci turunda ilk olarak insani yardımların özellikle kuşatma altındaki Humus’a ulaştırılması konuşulmuştu. Geçen hafta Humus’ta üç günlük bir ateşkes sağlanarak 600 civarında sivilin tahliyesi sağlandı. İkinci tur görüşmelerde de ilk etapta Suriye’deki bazı bölgelere insani yardımın ulaştırılması için kısmi ateşkes ilan edilmesi konusunun ele alınması bekleniyor.
 
YARDIM KONVOYU YİNE HEDEF OLDU
BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, Suriye’nin Humus şehrinde kuşatma altındaki bölgeye insanî yardım taşıyan BM ve Suriye Kızılayı konvoyuna ateş açılmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi. Amos, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Humus’ta insanî yardım konvoyuna yine saldırı düzenlendiğini belirterek “Yardım konvoyuna saldırılması kabul edilemez. Uluslararası toplum, yardımların güvenli bir şekilde ulaştırılması için çatışan taraflara karşı sesini yükseltmeli” ifadesini kullandı.

DAREYYA’NIN YÜZDE 95’İ GÖÇ ETTİ
Suriye’nin başşehri Şam’da, rejimin abluka altına alarak ağır silâhlarla saldırdığı stratejik öneme sahip Dareyya beldesi ile ilgili hazırlanan “rapor” iç savaşın yol açtığı ağır bilançoyu gözler önüne serdi. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) geçen hafta açıkladığı rapora göre, savaştan önce nüfusu 250 bin olan ilçenin yüzde 95’i göç ederken 7 bin kişi de abluka altında hayat mücadelesi veriyor. Rapora göre Dareyya’da bugüne kadar bin 960 kişi öldü, 20 bin aile evini terk etti. Ayrıca bin 608 kişinin de rejimin cezaevlerinde işkence gördüğü belirtildi. İlçe merkezindeki binaların da yüzde 70’i hasar görmüş durumda.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
152 Kere Okundu
       Yorumlar  
Henüz Yorum Eklenmemiş.
İlk Yorumu Siz Ekleyiniz.

 

New York’ta Müslüman günü
New York’ta cadde ortasında kılınan nama...
16.09.2014
Bölgedeki boşluk IŞİD’e yaradı
Eski Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burh...
16.09.2014
OAC’li Müslümanlar hacca gidemiyor!
Orta Afrika Cumhuriyeti’nde güvenlik dur...
16.09.2014
Kur’ân kurslarına Çin zulmü sürüyor
Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Öze...
16.09.2014
ÇİN’DE TAYFUN ALARMI
Güney Çin Denizi’nden gelerek Çin’i etki...
16.09.2014
İsveç’te iktidar seçimi kaybetti
İsveç’te yapılan genel seçimde sol bloku...
16.09.2014
Ukrayna’da ateşkes ihlali endişesi
Ukrayna’nın doğusunda faaliyet gösteren ...
16.09.2014
Sırplar, caminin camlarını kırdı
Bosna Hersek’in kuzeyindeki Priyedor şeh...
16.09.2014
İskoçlar, BBC’ye kızgın
Referanduma günler kala İskoçya’nın Glas...
16.09.2014
Irak’a insanî yardım unutulmasın
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) hüküm...
16.09.2014
Arama
İle Göre Bak