Abonelik
E-gazete
  3 Eylül 2014 Çarşamba
Ana Sayfa Güncel Yurt Haber Yazarlar Dünya Ekonomi Kültür Sanat Spor Medya-Politik Eğitim Otomobil Bilim ve Teknik Lahika Görüş
 

12 14 16 18

Mısır’da 529 idam 25.03.2014
Mısır’da Minye Ceza Mahkemesi, darbe karşıtı 529 kişi hakkında “şiddete teşvik suçlamasıyla” idam cezası verilmesini ve dosyalarının müftüye sevk edilmesini kararlaştırdı. Minye Avukatlar Sendikası Başkanı Tarık Fude, duruşmada kararın okunması sırasında herhangi bir sanığın ve avukatının bulunmadığını belirtti.
 
Cunta mahkemesinden dakikada 26 idam kararı
Minya Ceza Mahkemesi, darbe karşıtı 529 kişi hakkında “şiddete teşvik ve karakollara saldırı suçlamasıyla” idam cezası verilmesini ve dosyalarının müftüye sevk edilmesini kararlaştırdı. Duruşmada aynı suçtan yargılanan 16 kişiye de beraat kararı verildi. Minya Avukatlar Sendikası Başkanı Tarık Fude, duruşmada kararın okunması sırasında herhangi bir sanığın ve avukatının bulunmadığını belirtti. Duruşmada verilen idam cezasının ön karar olma özelliğini taşıdığı ve temyiz yolunun da açık olduğu ifade edilirken, 20 dakika süren duruşmada, dakikada 26 idam kararınının verildiği kaydedildi. Kararla ilgili son hükmün 28 Nisan’da okunacağı belirtildi. Mısır kanunlarına göre kararın müftüye sevk edilmesi, istişare amaçlı olmakla beraber, hakim müftü reddetse bile idam kararını uygulayabilir. Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensubu çok sayıda kişinin bulunduğu davanın, bin 228 sanık sayısıyla en fazla sanığın bulunduğu dava olduğu kaydedildi. Söz konusu karar 3 Temmuz’da gerçekleşen darbenin ardından, darbe karşıtları aleyhinde verilen ilk karar oldu.
 
“KESİNLİKLE SİYASÎ BİR KARAR”
İhvan Hukuk Komitesi yetkilileri kararın “hükümsüz” olduğunu ve hakimin davaya bakma yetkisini kaybettiğini ifade etti. Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak sözcüsü Mecdi Karkar ise yaptığı açıklamada, “Bu kararlar kesinlikle siyasîdir. Yargının bağımsızlığına zarar veren siyasî müdahaleleri gözler önüne seriyor” değerlendirmesinde bulundu. “İdam kararı mevcut yönetimin baskıları ve zorlamaları sonucu alındı” ifadesini kullanan Karkar, Mısır’daki sokak hareketlerinin hedef alındığını belirtti. Karkar, hakimlerin siyasî kararlar almaktan uzak durması gerektiğini belirterek, “Hakimler, zalimlere, baskıcılara alet olmamalı. Davadaki sanık sayısındaki çokluk, uygulamanın hızlılığı ve sanıkların savunmaları dinlememesi sebebiyle böyle bir hüküm infaz edilemez” diye konuştu. Karkar, Mısır müftüsüne de çağrıda bulunarak, “Müftü, Allah’ın huzurunda sorumlu olacağı bu kararı onaylamadan önce dikkatle incelemeli” dedi. Mısır halkının darbeye karşı direnmeye devam edeceğini söyleyen Karkar, “Böyle haksız kararlar bizi yıldıramayacak” ifadesini kullandı.
 
BEDİİ BUGÜN YARGILANACAK
Davada yargılananların birçoğunun İhvan mesubu olmadığı, sanıkların içinde Mursi’nin görevden alınması için düzenlenen gösterilere katılanların da olduğu belirtildi. Minya Ceza Mahkemesi’nde bugün de, aralarında İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve Mısır eski Meclis Başkanı ve Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) eski Genel Başkanı Saad el-Katatni olmak üzere, (610’u kaçak) 683 kişinin söz konusu suçlamalardan yargılanacakları dava görülecek.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
462 Kere Okundu
       Yorumlar  

  RIr 25.03.2014 01:03:00
Zalimin zalim olduğu zulmünden belli, bu rejimin Hakimi böyle ise sıradan destekçisi kim bilir nasıl...
Bal bozulunca zehir olur. İşte hakim bozulunca böyle olur.
Esad silahla bu hakimde kalemle öldürüyor. İkisi nekadar birbirine benziyor...

 

Deprem bölgesi gibi
İsrail’in 51 gün süren Gazze saldırıları...
03.09.2014
Kuzey Irak’ta akaryakıt sıkıntısı
IŞİD saldırıları dolayısıyla ekonomisi d...
03.09.2014
UKRAYNA: RUSYA İLE SAVAŞ ZAMANI
Ukrayna Savunma Bakanı Valeriy Geletey, ...
03.09.2014
MÜSLÜMAN KONSEYİ: İngiltereli Müslümanlar endişeli
İngiltere’de hükümetin Irak ve Suriye’de...
03.09.2014
İsrail yine geriyor
KALICI ATEŞKESİN GÖRÜŞÜLDÜĞÜ GÜNLERDE, İ...
03.09.2014
iSRAİLLİ BAKAN DA KARARI ELEŞTİRDİ
İsrail Maliye Bakanı Yair Lapid, hükümet...
03.09.2014
Gözler, NATO zirvesinde
Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ...
03.09.2014
Pakistan diken üstünde
Pakistan’da 14 Ağustos’ta Başbakan Navaz...
03.09.2014
1 milyon Ukraynalı yerinden oldu
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Ko...
03.09.2014
NETANYAHU AYAK SÜRÜYOR
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun,...
03.09.2014
Japonya da uçaklarda akıllı telefona izin verdi
Japonya’nın, uçakların havaalanına iniş ...
03.09.2014
Kanada’da bir okul ev ödevini yasakladı
Kanada’nın Quebec eyaletine bağlı Saugen...
03.09.2014
Çin Seddi için fon
Çin Seddi’nin korunması için özel fon ol...
03.09.2014
Rekor uyuşturucu ele geçirildi
Peru narkotik polisi, düzenlediği baskın...
03.09.2014
İsrail’in yıktığı hayâllerini yeniden kuracaklar
İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarınd...
03.09.2014
 
Arama
İle Göre Bak