"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hz. İsa’nın (as) kuş mu’cizesi ve robot teknolojisi

Halil AKGÜNLER
22 Ekim 2017, Pazar
20. Sözün İkinci Makamı Peygamber mucizelerinin günümüzde keşfedilen bazı fenni ve teknolojik gelişmelere Kur’an’ın işaretlerinden bahseder.

Peygamberlere verilen mucizelerin çok önemli keşiflere işaret ettiğini ifade ederek şöyle der:

“İşte, Kur’ân-ı Hakîm, enbiyaları, insanın cemaatlerine terakkiyât-ı mâneviye cihetinde birer pişdar ve imam gönderdiği gibi, yine insanların terakkiyât-ı maddiye suretinde dahi, o enbiyanın herbirisinin eline bazı harikalar verip yine o insanlara birer ustabaşı ve üstad etmiştir; onlara mutlak olarak ittibâa emrediyor. İşte, enbiyaların mânevî kemâlâtını bahsetmekle insanları onlardan istifadeye teşvik ettiği gibi, mu’cizatlarından bahis dahi, onların nazirelerine yetişmeye ve taklitlerini yapmaya bir teşviki işmam ediyor.”1

Ve yine mezkur bölümde mucizelerin nasıl teknik ve teknolojik gelişmelere işaret ettiğini bazı misallerle ispat edip izah eder. Ancak bu misaller sadece 20. Sözde izah edilen mucizelere ile sınırlı değildir. Çünkü orada izah edilen mucizeden çok daha fazla mucize vardır. Yine o mucizelerin bir çoğu da bazı keşiflere işaret etmektedir. Mesela 19 Mektupta ifade edilen ve Peygamberimize(asm) ait olan bir çok mucize de yine bazı mühim teknik gelişmelere işaret etmektedir.

Biz de bu noktada 20. Sözden yola çıkarak İsa Aleyhisselamın kuş mucizesi ile ilgili bazı hususlara dikkat çekmek istiyoruz. Nasıl ki Hz. İsa (as) tıp mu’cizesi ile bir çok hastalığın tedavisine işaret ettiği gibi, kuş mu’cizesi ile de günümüzde hızla gelişen robot teknolojisine işaret etmektedir.

Kuş mu’cizesi Kur’ân’da şöyle ifade edilir:

“Allah onu İsrailoğullarına (şöyle diyecek) bir peygamber olarak gönderir: “Şüphesiz ki ben size Rabbinizden bir âyet (mu’cize, belge) getirdim: Size, kuş biçiminde çamurdan birşey yaparım da içine üflerim, Allah’ın izniyle o, kuş olur; anadan doğma körü ve alacalıyı iyileştiririm ve Allah’ın izniyle ölüleri diriltirim. Evlerinizde ne yiyor ve neleri biriktiriyorsanız size haber veririm”.2

Yine Kur’ân-ı Kerîm’de benzer bir tanım vardır:

“Allah şöyle diyecektir: “Ey Meryemoğlu İsa! Sana ve annene olan nimetimi hatırla! Hani seni Rûhu’l-Kudüs (Cebrâil) ile desteklemiştim. Beşikteyken ve kemâle ermişken insanlarla konuşuyordun. Sana yazıyı, hikmeti, Tevrat’ı ve İncil’i öğretmiştim. İznimle çamurdan kuş şeklinde bir şey yapmış ve ona üflemiştin, o da iznimle kuş olmuştu. Anadan doğma kör olanı ve alaca hastalığına yakalanmış kimseyi iznimle iyileştirmiştin. Ölüleri iznimle (hayata) çıkarmıştın. İsrailoğulları’na âyetlerle geldiğin ve onlardan inkâr edenlerin: “Bu ancak apaçık bir sihirdir” dedikleri zaman seni, onlardan korumuştum”.3

İşte her iki âyette de geçen kuş mu’cizesi günümüzdeki robot teknolojisine işaret ediyor. Bu gün için en mühim teknolojilerden birisi robot teknolojisidir. Ve çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Öyle ki yakın bir gelecekte insanların çalıştığı bir çok sahada robotların istihdam edileceği gözüküyor. Hatta bu günlerde robotların gelecekte nasıl bir rol oynayacağı ve hangi iş kollarında daha etkili olacakları tartışılıyor. Belki de ev işlerimize kadar robotları kullanacağız. Robotların yapım tekniği ise aynı mu’cizede ifade edilen bir şekilde olmaktadır. Nasıl ki kuş mu’cizesinde çamurdan bir kuş modeli yapılıyor ve ona üflendiği zaman kuş canlanıp uçmaya başlıyor ise, aynı tarzda bilim insanları da yine bir robot modeli yapıp ona yazılım yükledikleri zaman adeta o cansız madde canlanıp hareket etmeye başlıyor. Bu noktada iki mühim husus göze çarpıyor. Birincisi robotun maddî yapısı, ikincisi ise robota yüklenen yazılım. Robotun istenen hareketi ve işlevi yerine getirmesi ise doğrudan yazılıma bağlı. Yani robota yüklenen yazılım, program ne kadar mükemmel ise robot da o derece iyi işlev görmektedir. Robotlarla birlikte geliştirilen yapay zekâ da zaten tamamen yazılım üzerine kuruludur. Bu da bize işin aslının yazılımdan ve programdan ibaret olduğunu gösteriyor. Yine kuş mu’cizesine geri dönecek olursak, orada ifade edilen çamurdan kuş modeline üflenen şeyin de bir yazılım ve program olduğunu ifade edebiliriz. Yani “üfleme” tabiri, doğrudan “yazılım yükleme” şeklinde tarif edilebilir.

Zaten Al-i İmran Sûresi’nde, bu mu’cize “Size, kuş biçiminde çamurdan birşey yaparım da içine üflerim, Allah’ın izniyle o, kuş olur” tarzında lisan-ı İsa (as) ile ifade edilirken; Maide Sûresi’nde ise, “İznimle çamurdan kuş şeklinde bir şey yapmış ve ona üflemiştin, o da iznimle kuş olmuştu” tabiri ile bu fiil doğrudan Kudret-i İlâhiyeye bağlanmış. Bu da bize Cenâb-ı Hakk’ın Hz. Adem’e (as) ruh üflenmesi hadisesini hatırlatıyor. Bu noktada ise ruh ile ilgili mühim bir hakikat ortaya çıkıyor ki üzerinde ciddî bir şekilde zihin yorulması gerekiyor. Yani Adem babamıza üflenen ruh ilâhî bir yazılım ve program yüklemesi; veya ilâhî bir işletim sistemi miydi?

Dipnotlar:

1- 20. Söz. 2- Al-İ İmran Sûresi 49. 3- Maide Sûresi, 110.

 

Okunma Sayısı: 2424
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı