"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hazreti Ali (ra) ve fikir hürriyeti

12 Ekim 2016, Çarşamba
Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin en doğru müellif ve en muhakkik hakîm dediği Sâdi-i Şirâzî’nin Bostan ve Gülistan isimli eserinden bir hikâye aktarmak istiyoruz.

Birisi müşkül bir meselenin halli için Hazreti Ali’ye müracaat etti.

Şehirler fetheden, düşmanları bağlıyan, İslâm’ın Emiri Hazreti Ali o husustaki bilgi ve düşüncesini söyledi. O mecliste hazır bulunan bir şahıs, Hazreti Ali’nin cevabına itiraz ile: “Ya Ebelhasen! Bu müşkülün cevabı buyurduğunuz veçhile değildir” dedi. O şahsın itirazına, büyük namdar, ilmi ve kemali herkesçe müsellem olan Hazreti Ali incinmedi. O şahısa: “Pekâlâ. Daha iyi bir hâl sureti bilirsen söyle.” dedi. Bunun üzerine o şahıs bildiğini söyledi ve doğrusunu söylemek lâzımsa, meseleyi pek güzel halletti. Hakkı söylemek, hakkı kabul etmek bir vazifedir. Güneş çeşmesi balçık ile sıvanmaz. Şahı Merdan Hazreti Ali o şahsın cevabını pek beğendi ve orada bulunan cemaate hitap ile “Ben yanılmışım, yanılmamak, insanların fevkinde olan bir Allah’a mahsustur. Bu zat daha iyi cevap buldu, daha doğru söyledi” dedi.

Böylece bir itiraz, büyük bir makam sahibi birisinin sözüne karşı yapılsaydı kibrinden onun yüzüne bakmadığı gibi; ‘büyüklerin huzurunda söz söylemek terbiyesizliktir, bir daha böyle edebsizlik etmeyesin’ der ve adamlarına emreder, onu huzurundan kovdurur, hem de haksız yere onu dövdürürdü. Arkadaş! Kimin başında büyüklük, benlik varsa onun hakkı, hakikati dinleyeceğini zannetme. Böyle benlik sahibi kimseler ilimden usanır; nasihatten arlanırlar. Evet, ne kadar yağmur yağsa, taş üzerinde gelincik çiçeği bitmez.

Eğer sende fazilet denizinin incileri varsa, haydi, kibirden, benlikten âzade olan kimselerin ayaklarına dök. Görmez misin gül, kendisini hakir gören kara toprakta biter. Kendisini büyük gören kimse kendisinden daha büyük kimse görmediğinden, gözü kimseyi görmez. Ey hakîm! Etek dolusu incilerini benlik ile dolmuş kimselerin üzerine saçma. Sen kendini övme, seni eller övsün. Eğer sen kendini översen, başkalarından methüsena bekleme.

Okunma Sayısı: 1459
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Garib Doğu

  12.10.2016 11:27:51

  İşte halifelik makamında bulunan bir zatın enaniyetini nasıl yok ettiğinin muşahhas misali.İşte fazilet budur.Hür düşünce budur. Farklı fikir ve düşüncelere son derece açık olmak budur. Yüksek seciye ve ahlak budur.Elhasıl büyük insanlar istikametli fikir ve düşünceleriyle büyüktürler...Tarihten İbretli bir hadise...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı