"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ramazan mukabeledir

Havva Küçük KONUR
17 Haziran 2017, Cumartesi
RAMAZAN DEYİNCE

Kur’an’ın nuru etrafımızı ışıktan peykleriyle donatırken, her şeyin gerçek anlamını bulduruyor. Ramazan deyince aklımıza gelen, dilimize dolan, kalemimize düşen, gönlümüze akan bütün kavramlar, sadece ve sadece Kur’ân’ın nuruyla görünür kılınıyor. Üstadın 15. Sözün Zeyli’nde verdiği örneği hatırlıyorum. Bayezid Camii’nin elektrik düğmesi çevrilince nasıl karanlığa gömülüyorsa, Kur’ân olmazsa da Ramazan anlamlı olmuyor, görünmüyor. Ramazan’ı Ramazan yapan her şey Kur’ân’la ışıklanıyor.

Kur’ân semadan iniyor, yeni nazil oluyor gibi bir şevk var simalarda. Küçük küçük çocukların, ihtiyarların, kadınların, erkeklerin Kur’ân tilâveti, ruhlarda açan gonca-misâl heyecanlardan.. Her gönüle bahar geliyor gibi. Her yürek kamet-i kıymetince bu heyecandan hissesini alıyor, veresesini topluyor. Bir ılıklık çöküyor havaya, munisleşiyor. Ellerinde Kur’ân ile mukabeleye giden kadınlar, çocuklar elbette Ramazan’ın en güzel çiçeği, dantelâsı.. Kur’ân nurunun gönüllerde aksinin pembe pembe yüzlere yansıması.. Mübeyyin ve müzeyyin hakikatlerin kalplere yeniden nakşolmasıyla gönüllerin ferahlaması, inşiraha kavuşması..

Kur’ân’ın dırahşan çehresi asırlardır insanlığı kucaklamakta. Kur’ân’ın mümbit iklimi, insanlık tarlasının şereflilerini sunmakta. Ve biz Kur’ân’ın rahle-i tedrisine diz çöküp O’nun sıbgasıyla sıbgalanmaya eğildiğimizde, bütün cömertliğiyle, “Kerîm”liğiyle sarıyor bizi. Ruhunu üflüyor, hakikatini tevdi ediyor, rahmetiyle yıkıyor, temizliyor. Satır satır, harf harf yeniden okutuyor kendini, kalplerimize işliyor, işletiyor. Nakışlanıyoruz nakşıyla, yoğruluyoruz, bereketleniyoruz. Sair vakitlerde boşa giden, heba ettiğimiz vakitlerimizi, Ramazan’da mukabeleyle donatıyoruz, güzelleştiriyoruz, Cennete gönderiyor, ebedileştiriyoruz.

Kur’ân’a, Kur’ân’ın iklimine, kutlu atmosferine merhaba!

Okunma Sayısı: 1054
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ramazan Çalışan

  17.6.2017 12:02:43

  Kur'an şu kitab-ı kebiri kainatın bir tercümanı ezeliyesi olduğu için," aklımıza gelen, dilimize dolan, kalemimize düşen, gönlümüze akan bütün kavramlar, sadece ve sadece Kur’ân’ın nuruyla görünür kılınıyor." Şu kainat mescid-i kebirninde Kur'an kainatı okurken,"Her yürek kamet-i kıymetince bu heyecandan hissesini alıyor, veresesini topluyor." Hem kendini dinleyenlere ve itaat edenlere öyle bir saadetten pek ciddi olarak haber veriyorki,bütün saadeti dünyeviye ona nisbeten,bir berk-i zailin,bir şemsi sermede nisbeti gibidir.Müşdesi karşısında acaba ekser insanlara ne olmuşki kör olmuşlar,sağır olmuşlar, dilsiz olmuşlar bu hakikatı görmüyolar, anlamıyorlar.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı