"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Doğru teşhis kabahat sayılıyor

Hüseyin GÜLTEKİN
17 Ekim 2016, Pazartesi
Yeni Asya’nın her defasında olayları erken ve tam bir isabetle teşhis edip, ona göre tavır belirleyip, değerlendirmelerde bulunması, bazı çevreleri rahatsız ediyor, hatta suç sayılıyor.

Aradan geçen zaman içinde Yeni Asya’nın hemen bütün tesbit ve teşhislerinin doğruluğu meydana çıkıyor. Ama bu çevrelerde değil Yeni Asya’yı taktir ve tebrik veya nedamet; her defasında kaldıkları yerden maalesef yine muhalefetlerine, hakaret ve iftiralarına devam ediyorlar. 

Meselâ siyasî iktidar da dahil olmak üzere, bir çok etiketli ünvanlı şahıslardan tutun, bir çok dinî cemaat, STK ve ehl-i dinin büyük bir kesimi yıllar boyunca malûm cemaatin hizmetlerini, faaliyetlerini alkışlayıp, övgüler yağdırırken; Yeni Asya bu cemaatin bazı müsbet hizmetlerini beğenmekle beraber; Risale-i Nur hizmetleriyle bağdaşmayan devlet içinde kadrolaşma; Bediüzzaman’ın istiğna düsturlarını kulak ardı etme; şahs-ı maneviyi değil, şahıs odaklı hizmet tarzı gibi metodlar üzerinden faaliyetlerde bulunmaları ve son olarak da Risale-i Nurları sadeleştirme gibi kesinlikle kabul edilmesi mümkün olmayan işlere tevessül etmeleri gibi haklı sebeplerle Yeni Asya bu cemaate hep mesafeli durdu, zaman zaman da yanlışlarından dolayı tavsiye ve ikazlarda bulundu. 

Ama, iktidar ile uyum içinde iken cemaate toz kondurmanın ötesinde ona biat edip, hizmetlerini alkışlayan malûm şahıslar, kesimler ve cemaatler, ne zaman ki cemaat iktidar kavgası başlayınca, hemen iktidar saflarında yer alarak kavgaya giriştiler. 15 Temmuzla beraber de suçlu masum farkı gözetmeden, en ağır hakaretlerle saldırıya geçtiler. Yeni Asya’da kanlı darbeyi lânetlemekle beraber bu darbe ile bağlantısı olan kim olursa olsun derhal cezalandırılması temennisinde bulunurken, kurunun yanında yaşın da yakılmamasına dikkat edilmesi temennisinde bulunarak, eskiden olduğu gibi cemaatle olan mesafeli durumunu muhafaza etmeye devam etti. Yeni Asya’nın bu hakperestane, isabetli duruşunu dahi geçmişte cemaate biat eden çevrelerin bir zamanlar bizi cemaatin hizmetlerini kıskanmakla; şimdi de bizi paralel ve darbeye destek vermekle suçlamaları, saçmalığın daniskası değil de nedir?

Yeni Asya’nın isabetli teşhis ve duruşlarını her olayda olduğu gibi Ergenekon ve Balyoz dâvâlarındaki süreçte de görmek mümkün. Bilindiği gibi hükümetin askerî vesayetle hesaplaşıyoruz diye ilân ederek, asrın dâvâsı olarak vasıflandırdığı ve özel mahkemeler eliyle bir çok general ve üst rütbeli subayın derdest edilerek içeri tıkıldığı, adına Ergenekon Balyoz dedikleri dâvâlar sürecinde hükümete yakın medyanın hemen her gün konuyu hükümetin darbeci hain askerlerle hesaplaşması olarak manşetlerden verdiği ve bir çok kesimin, hatta çoğu cemaatlerin de alkışlayarak taktir ettikleri dönemde Yeni Asya’nın bu konuyu sayfalarında normal haberler olarak vermekle beraber, olaya temkinli ve dikkatli yaklaşımda bulunduğunu; bunun için medyanın ve bir çok bilinen kesimlerin Yeni Asya’yı “Balyozcu ve Ergenekoncu” olmakla itham ettiklerini hatırlıyoruz.

Ne zaman ki iktidarın; “aldanmışız... Tuzak kurmuşlar.. Bunlar şanlı ordumuzun kahraman askerleridir” diyerek ağır hapislerle cezalandırılan bu komutanların hepsi salıverilmelerine ilâve olarak mahkeme kararlarıyla yüksek meblâğlardaki tazminat paralarını da alınca, sürekli Yeni Asya’ya muhalif olmayı meslek haline getiren çevreler yine ters köşe olup, işi pişkinliğe vurup, sessizce köşelerine çekildiler.

Evet galiba ortak akılla hareket eden Yeni Asya’nın kabahati olayları erken ve doğru teşhis etmesidir!...   

Okunma Sayısı: 2624
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • omer caloglu

  17.10.2016 14:27:41

  Günümüzün fırtınalı denizinde, pusula arayan insanlığın, maruz kaldığı manevi Buhran karşısında sorumluluklarımiz artmaktadır. Yeni Asya da isabetli haber ve yorumlarıyla buna dikkat çekmekte olduğu için her cenahtan taarruza uğramaktadir Allah yar ve yardımcınız olsun iyiki varsınız ferasetli bakmamız gerektigini gösteren gazete ve yazarlarımız inayet altındadır vesselâm

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı