"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Müstebid yönetimler ve takiyye

İbrahim ERSOYLU
20 Ekim 2017, Cuma
Takiyye: Sözlükte “İtteka” ve “veka” fiillerin kökünden türetilen, korunmak ve sakınmak anlamına gelen bir kelimedir.

Terim manası ise; cana ve mala zarar gelme korkusu ile inanılan bir  şeyi gizlemek, düşman ya da muhalif bir kimseye karşı gerçek inancını gizleyerek onunla iyi geçinmek, kalben düşman olduğu halde, görünüşte ona dost gibi davranmaktır.1 Ehl-i Sünnet âlimlerin istisnaî olarak yalnız kâfirlere ve müşriklere karşı kullanmaya cevaz verdiği takiyye, Şia Mezhebi tarafından bir esas olarak sayılmıştır. 

İslâm’a göre asıl olan ihlâstır, samimiyettir. Kişinin olduğu gibi  görünmesidir. Takiyye insanın yaratılışına aykırı olup, onun ihlâs ve samimiyetini bozar, kişiliğini dejenere eder. Böylesi insanların düşünce  ve kabiliyetleri gelişmez. Fertlerinin düşünce ve kabiliyetleri gelişmeyen toplumlar, ilim ve medeniyet yarışında geri kalır. 

Seksen yıldan beri ülkemizde uygulanmaya devam eden Kemalist rejim, demokratikleştirilmediği için, hak, adalet, hürriyet, meşveret, kanun hâkimiyeti gibi küresel  demokratik  değerler yerine, bir kişinin görüşlerini beyin yıkama metodlarıyla nesillere empoze etmektedir. Rejim, dikte ettiği eğitim sistemiyle istisnalar hariç, fikren hür olmayan, ufuksuz, kabiliyetleri gelişmeyen, çift kişilikli, işine geldiği zaman  rejmin ve siyasetin meddahı, takiyyeci nesiller üretmeye devam etmektedir. 

Bu sebeple devlet yönetimine, Bürokrasinin makam ve mevkilerine geçen kadrolar, daha önce dile  getirdikleri fikir ve düşüncelerini  gizleyerek devletin istediği gibi,  Kemalizm ile barışmış bir kişilik olarak kendilerini gösterirler. Bunlar devletin manyetik alanından çıkınca eski hallerine dönerler. 

Son yıllarda AB’den uzaklaşarak Demokrasinin askıya alınmasından sonra, ülkemizde yapılan uygulamalar, insanları takiyye yapmaya sevk etmektedir. Dine  mesafeli bakan, inancı zayıf insanlar, menfaat elde etmek için dindar kimlikli siyasîlere karşı takiyye  yapmaktadırlar. Kendilerini, paylaşmadıkları halde aynı inancı, aynı  siyasî görüşü paylaşıyor gibi göstermeye çalışmaktadırlar. Bu durum  insanları  iki yüzlü kişiler haline getirmektedir. Aslında böyle insanlar, onları bu duruma getiren siyasîlerin en insafsız muhalifleridir. İktidardan düşmeleri halinde onlara ilk ölümcül darbeyi bunların vuracağından şüphe  yoktur.

Dipnotlar:

1– Osmanlıca – Türkçe Lugat, Yeni Asya Neşriyat. Takiyye md. 

Okunma Sayısı: 1039
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı