"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya Camiası ve çoğunluk

İbrahim ERSOYLU
17 Ekim 2017, Salı
Çoğunluk her zaman haklı olmayabilir.

Darbe süreçlerinde olduğu gibi  bazen çoğunluk  değişik  oyunlarla aldatılarak farklı,  yanlış bir  istikamete  yönlendirilebilir. Azınlığı oluşturan bir kesimin yolu  daha doğru olabilir. Yeni Asya  Camiası, doğru istikamette yürümüş, ama bu yolda çoğunluk tarafından yalınız bırakılmıştır. Zaman, geçmişte ve günümüzde onun haklılığını ispat etmiştir.

Yakın geçmişte Camia,   ”Biz çoğunluğu temsil ediyoruz. Onlar % 1’lik bir nispeti ifade eden  bir grup”  tarzında bazı dinî  cemaatler ve  bir kısım Nur Talebesi kardeşleri tarafından  horlanarak küçük  görülmüştü. Ama işin aslı  öyle olmadığı; Risale-i Nur’un devlet  tekeline alınma ve Risalelere bandrol yasağı getirilme teşebbüsü meselesinde tek başına verdiği ve sonuçta  başardığı  cesurane  hukuk mücadelesiyle  anlaşıldı.

12 EYLÜL DARBESİNE DESTEKTE ÇOĞUNLUK YANILMIŞTI

1980 darbesinden sonra, ne yazık ki diğer Nur grupların da içinde  bulunduğu  halkın çoğunluğu, münafık  darbecilerin desiselerine  aldanarak uzun yıllar onlara ve onlarla işbirliği yapan siyasî  güçlere destek verdi. Yeni Asya Camiası bu desteğin yanlış olduğunu, asıl Demokratlara destek verilmesi  gerektiğini gazetesiyle ve değişik vesilelerle ilan etti. Ancak O, çoğunluk tarafından  yıkıcı tenkit ve  hücumlara maruz kalarak yolunda yalınız bırakıldı. Daha sonra  zaman onu haklı çıkarmıştı.     

2000’lerin başında Yeni Asya Camiası, Türkiye kamuoyunun, % 60,70’i tam dindar olmadıkça Demokrat olmayan dindar kimlikli siyasîlere destek verilmemesi gerektiği, eğer verilirse dinin ve ülkenin ilerde bundan çok zarar göreceğini gazetesiyle ilan ederek ikaz vazifesini yaptı. Ancak çoğunluk onu dinlemedi.  “Bizi alınları secdeye giden Müslümanlar yönetecek. Siz daha ne istiyorsunuz?” denilerek ona karşı çıkıldı. Ama bugün  hadiseler, Camianın, o günkü uyarılarında  ne kadar haklı olduğunu güneş gibi göstermektedir.

YENİ ASYA’NIN HAKLILIĞI RİSALE-İ NUR KAYNAKLIDIR

Haddizatında Camianın hadiseler  karşısında aldığı tavrın  haklılığı ve  doğru istikametinin sebebi;  Ahir zamanın peygamber varisi olan Bediüzzaman’ı ve Onun telif ettiği Kur’ân’ın bir  mucizesi olan Risale-i Nur’un ölçülerini esas alarak hareket etmesidir. 

Sözün Özü : Günümüzde  Yeni Asya Camiası, doğru çizgisiyle  ve uyarılarıyla  farz-ı kifayeyi yapmış olmaktadır. O bu misyonu ile aslıda tarihe not  düşmektedir. İstikbalde  gelecek nesiller, bu günler için, “O zamanlarda doğruyu haykıran, yanlışları  ikaz eden kimseler yok muydu? Yazıklar olsun o zamanın  insanlarına!” dedikleri  vakit onu görecekler. “Yeni Asya Camiası varmış. Ama çoğunluk onu dinlememiş” diyeceklerdir. 

Okunma Sayısı: 1196
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı