"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

16 yılda adaletin getirildiği yer bu

Kâzım GÜLEÇYÜZ
10 Ocak 2018, Çarşamba
Yeni Şafak’ın “Yargıda neler oluyor?” başlığı ile sürmanşetten verdiği haber (8.1.18), bizim aylardır dikkat çekmeye çalıştığımız sorunları yeni bir durummuş gibi gösteriyor olsa dahi, gidişatın vahametinin o cenahta da nihayet fark edilmeye başlandığını göstermesi açısından önemli.

Haberde belirtilen bazı hususlar şöyle:

“Son dönemde yargı kulislerinde kendi özel gündemleriyle hareket eden 10’a yakın yargı grubu oluştuğu konuşuluyor.

“Bu grupların, uygulamaları ile, yargıya işi düşen vatandaşları bıktırma noktasına getirdiği belirtiliyor. Vatandaşlar, bu çevrelerin soruşturmaları etkili bir şekilde yürütmemesinden, lehe delillerin toplanmamasından ve soruşturmaların gereğinden uzun sürmesinden şikâyetçi. 

“Yargı içindeki fırsat çetesi, devletin yanında yer almış kişileri, örgütle bağlarını gösteren bir delil olmamasına rağmen tutuklayarak mağduriyetlere yol açıyor.

“Yargı içindeki bu çevrelerin, muhafazakâr kesimin hepsine ‘f.ö’cü muamelesi’ yapması da en önemli şikâyetlerin başında geliyor. Bu da örgütle ilgisi olmayan kişilerin mağdur edilmesini beraberinde getiriyor. Ayrıca süreci sulandırmak isteyenler, isimsiz ihbar mektuplarını delil kabul ederek birçok kişi hakkında soruşturma başlatıyor. Bu duruma ilişkin şikâyetlerin artması üzerine vatandaşın lekelenmeme hakkının korunması amacıyla KHK ile düzenleme getirilmişti.”

Bu durumda, iktidar cenahının mütemadiyen tekrarladığı “Herşey hukuk içerisinde yürüyor” iddiasına mı itibar edilecek; yoksa bu haberde bir kısmı vurgulanan ve olup bitenlere muttali olan herkesin bizzat görüp yaşadığı vakıalar mı esas alınacak?

Yeni Şafak’ın bu haberi, “yargıdaki f.ö’cüleri tasfiye etme” iddiasıyla başlatılan süreçte biçilen 5 bine yakın hâkim ve savcının yerine getirilen kadroların içerisinde, münhasıran “hükümeti zora sokma” niyet ve kastıyla hareket edenlerin de bulunduğu 10’a yakın grubun oluştuğunu duyuruyor.

Bunların başını, Doğu Perinçek’e “Yargı son 50 yılın altın çağını yaşıyor” dedirten grubun içinde yer alanlar çekiyor olsa gerek!

ADALET (!) ve kalkınma Partisi iktidarının 16. yılında getirildiğimiz yer işte bu...

Hükümet Sözcüsü: “OHAL bir defa daha uzatılacak. Önümüzdeki MGK gündeminde muhtemelen yer alacak, arkasından toplanacak Bakanlar Kurulu karar verecek ve Parlamentoda görüşüldükten sonra yürürlüğe girecek.” MGK, hükümet ve Meclisin henüz almadığı bir karar böyle duyuruluyor !!!

6.9.16’da yaptığımız scope yayını: OHAL KHK’ları ile yapılan hukuksuzluklar... - YENİ ASYA http://www.yeniasya.com.tr/video/ohal-khk-lari-ile-yapilan-hukuksuzluklar_409134

Okunma Sayısı: 7430
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • murtaza

  12.1.2018 08:27:07

  16 yılda adaletSİZLİĞİN getirildiği bu yer. huzursuz Türkiye. ma'duru bol sahipsiz Türkiye,,

 • Gündüz Alp-2

  10.1.2018 13:06:19

  Bağımsızlığını yitirmiş, âdil ve cesur olamayan yargının içine bir de tefrika tohumu atılmış ise vay halimize! Yandaş gazetenin "sirkatin arzettiği" o haberde, -kanatimce- küçük ve gizli bir algı operasyonu var gibi görünmektedir. O da şudur: Güya "10'a yakın yargı grubu" siyasal iktidardan habersiz ve yine güya "hükümeti zora sokma" niyet ve kastıyla hareket ediyorlar(mış) gibi vererek sözüm ona hükümetin; gayri hukuki ve antidemokratik uygulamalarını -zorlama tevillerle- aklamaya çalışıyor. Sanki her şey CB, BB ve yürütmenin haricinde cereyan ediyormuş gibi. Yandaşın haberi zihnimde böyle bir çağrışım yaptı. Haksız mıyım? Madem iddia edildiği gibi "niyet ve kasıt" hükümeti zora sokmak ise, niye iktidar"Türk yargısı her türlü takdire lâyıktır" (Basın, 5.9.2017) diyor? Hem nalına hem mıhına vuran bu nevi kandırmacaları artık bırakalım. Aynı yandaş "OHAL darbe rejimi bir an kalkmalı, demokratik hukuk devleti yeniden gelmeli, hak ve hukuk gaspıyla zulümler sona ermelidir" diyebiliyor mu?

 • Gündüz Alp

  10.1.2018 12:28:48

  Yandaşlara "Günaydın! Üsküdar'da sabah oldu!" demekle birlikte, geç de olsa hakikati görmüş olmalarından dolayı yine de "bravo!" diyoruz. Kuvvetler ayrılığının kesin hatlarla ayrılmadığı otorier ve vesayetçi rejimlerde; yargı dahil erkler/kuvvetler içiçe geçmiş, vesayet ve itaat altına alınmıştır. "16 yıl sonra adâletin getirildiği yer" işte tam da bu noktadır. Ve geldiğimiz şu/bu yerde; adâlet yerine zulüm, hürriyet yerine tutukluluk, muhalefet yerine yandaşlık geçerli akçeler olmuştur. Siyasal İslâmcı iktidar için makbul ve muteber ölçü :"Yerli ve milli" olmak ile "devlete (aslında iktidara) sadakat"tir. Yâni kısacası "itaat-biat-sadakat" şüpheden uzak, makbul vatandaş olmanın asli kriterleri gibi algılanmaktadır. Mezkur yandaş medyanın haberindeki "10'a yakın yargı grubu"ndan bahsedilmesi vahim ötesi bir durumdur. İçine tefrika girmiş böyle bir yargıdan adâlet beklemek de hayal olsa gerektir.

 • Abdullah

  10.1.2018 11:42:41

  Acı ancak çok doğru tespitler. İyi ki sizler gibi müslümanlar var. YOK SA BU MÜSLÜMANLAR BU KADAR MI DUYARSIZ.? Kendi partisi- cemaati- kliği dışındakilere bu kadar mı hissiz duygusuz diyecektim.? Ancak demiyorum. Çünkü sizin gibi hakperest müslümanlar var.İyi ki varsınız. En derin selam ve saygılarımla

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı