"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

31 yıl öncesinden bir anekdot: Tanzanyalı bir Nur Talebesi

Kâzım GÜLEÇYÜZ
12 Mayıs 2017, Cuma
Dünkü yazımızda bahsettiğimiz, Mekke-i Mükerremedeki Ümmü’l-Kura Üniversitesinden Tanzanyalı Müslüman İsa Rıdvan’la yapılan ve Köprü dergimizin Ocak-86 sayısında yayınlanmış olan mülâkatı paylaşıyoruz:

Önce, Tanzanya’da İslamı konuşalım.

Tanzanya’da Müslümanlar toplam nüfusun yüzde 60’ını teşkil ediyor. Fakat sayı fazlalığı fazla bir mana ifade etmiyor, Müslümanlar idarî mekanizmalardan uzak tutuluyorlar. Doğu Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri olan Tanzanya, Zengibar ve Tanganika olmak üzere iki eyaletten müteşekkil. Ben Zengibarlıyım. Orada devlet okullarında mecburî din dersleri okutuluyor, İslam anlatılıyor. Fakat Tanganika’da durum farklı. Din dersi yok. Din bilgileri, ancak resmî olmayan okullarda öğretiliyor. Halkın çoğu Müslüman, ama yeterli bilgi ve şuur yok. Ama gerçekten samimî Müslüman. Çoğu Ramazan’da oruç tutar. Ne var ki, birçoğu da namaz kılmaz. Bunun sebebi, esas olarak, bilgisizlik. İslamı bilmiyorlar. Ülkede az da olsa İslamî neşriyat var.  Bu neşriyat birinci derecede Arapça olarak yapılıyor. Sonra ülkede konuşulan Swahili dili. Kısmet olursa, Risale-i Nur’ları Swahili diline çevirmek istiyorum.

Risale-i Nur hakkında düşünceleriniz?

Bu eserlerin tesiri, okuduktan sonra görülebilir. Okuyup da tesirinde kalmamak mümkün değil. İşlenen fikirler Tanzanya ve hatta bütün Afrika için yeni fikirlerdir. Tanıtıldığı takdirde büyük tesirler meydana getirir.

Risale-i Nur’u nasıl tanıdınız?

Bizde İslam daveti diye bir ders var. Bu derste İslam dünyasındaki cemaatler hakkında bilgi ediniyoruz. Nur cemaatinden böyle haberdar oldum. Okuduklarımdan öğrendiğim kadarıyla, Nur cemaati İslam dünyasının en güçlü cemaatlerinden biri. Ben Sünûsîlik, Pakistan’daki İslam cemaati, Sudan’daki Mehdî cemaati hakkında da araştırmalar yaptım. Bu arada Risale-i Nur’ları inceledim. İhtisas tezimi Nur cemaati üzerine yaptım ve “Türkiye’de Nurculuk Hareketi” adlı tezim üniversitece kabul edildi. Ben Nur cemaatinde Asr-ı Saadetin halet-i ruhiyesini hissediyorum. İslamı günümüz şartlarına uygun şekilde tebliğ edebilen tek cemaatin, Nur cemaati olduğuna inanıyorum. Bu cemaati bütün dünyaya tanıtmayı arzuluyorum. İnşaallah mezun olduktan sonra, Risale-i Nur’un temel prensipleri istikametinde çalışmalar yapacağım. Kısmet olursa, Tanzanya’da bir de medrese açacağım.

***

Merhum Sungur Ağabeyin büyük oğlu, M. Nur Sungur’un ağabeyi Ahmet Sungur’a Allah rahmet eylesin, Cennetinde buluştursun. Aileye sabır dilerim.

Nur’un ve diğer bütün masumların haksız tutukluluğuna sebep olan ve bu zulmün devamında rolü olan herkesi Allah’a havale ediyoruz.

Geçen yılki Risale-i Nur Kongresinin haberini Nur yazmıştı: Reçete müsbet hareket - http://www.yeniasya.com.tr/gundem/recete-musbet-hareket_393888

Okunma Sayısı: 4565
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Özcan Erkiş

  12.5.2017 12:27:49

  ( 4 ) Dünya Nur'lara muhtaç ve son sürat ona koşarken, maalesef Türkiye'de Nur'ları söndürmek için zulumatlı bir süreç başlatıldı. Başlatan, azmettiren ve sebep olanları Cenâb-ı Hakk'ın Kahhâr ismine havale ediyoruz. Hiç kimse lâyemut ve lâyühsâ değildir. Bâki olan Allah'tır (cc). İflas etmiş bir projeyi cilalayıp, hastalıklarımızın reçetesi gibi, çarpıtmalarla halka takdim etmek hele şu hürriyet ve şahsı manevi asrında akıl kârı mı? Üstelik bu reçete bugünkü problemlerin kaynağı iken. İşte şimdi Risale-i Nur hizmeti ve reçetesinin farkını herhalde şu zulümlü ve zulumatlı süreçte -inşâallah- anlamış olduk, diye düşünüyorum. Yalnızca fertler değil ülkeyi yöneten her seviyedeki idareci için de geçerli bu düşüncemiz. Siyasî, iktisadî ve içtimai problemlerin çözümü, önce doğru tespit ve doğru teşhile başlar. Kangrene pansuman tedavi uygulanmaz. Yoksa hastayı kaybedersiniz.

 • Özcan Erkiş

  12.5.2017 12:11:30

  ( 3 ) Tanzanyalı Nur talebesi aslında bizlere yeni ufuklar açmakta, başta Afrika olmak üzere Asya vesair kıta müslümanlarının ahvâlini haber vermektedir. Birinci sırada "cehalet" olduğunu görüyoruz. Meselâ çoğu müslüman olan Tanganika 'da "yeterli bilgi ve şuur yok! " diyor,. Risale-i Nur Cemaati ve hizmetinin farkını gören bu kardeşimiz, "bu cemaati bütün dünyaya tanıtmayı arzuluyorum "demiş. Demek bütün dünyada (Allah'ın izni ve inayetiyle) hüsn-i kabul görecek hakaik ve düsturları hâvi bir hizmet. Yalnızca tanıtmak ve tanıştırmak olsun yetiyor. Ve Tanzanya'da medresetüzzehrâ'yı semere vermesi. Burunlarının dibindeki hazineden gâfil ve bihaber yaşayanların ve başka dâvâları "dâvâ edinen"lerin kulakları çınlasın!

 • Özcan Erkiş

  12.5.2017 11:40:42

  Sayın Güleçyüz, herkesin mübarek cumalar diliyorum. Birilerinin gocunduğu fakat 31 yıl önce Tanzanya'lı bir müslümanla yapılan şu röportaj da cümle âleme gösteriyor ki, Risale-i Nur mesleği Sahabe mesleğidir. Müsbet hareket, kavl-i leyyin, emniyet ve asâyişi muhafaza gibi düsturlarla hareket ettiğinden fıtrata da muvafık olduğundan Cenab-ı Hakkın izni ve inayetiyle, muvaffak olmaktadır. Hizmetin inkişafı ve kaplerin fütuhatı Cenâb- ı Hakk'ın vazifesi olduğunu bilen Nur hizmetçileri yalnızca vazifesini yapmakla mükelleftir. Yâni gayret bizden başarı Allah'tandır (cc). Risale-i Nur hizmeti emniyet ve asâyişi muhafaza ettiğinden, ülkede siyasî, iktisadî ve içtimai bir kriz ve kaosa da sebebiyet vermeyip tam aksine engel olduğundan, bu hizmete değil engel olmak daha da kolaylaştırmak icap etmez mi? Elbette eder, fakat "anlamayan" ile"anlamak istemeyen" iki muannid grup, böylesi bir hizmete mâni olmayı kendine "vazife" bilmiştir.Allah (cc) hem ıslâh hem hidâyet eylesin!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı