"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

AKP’den başkanlığa “Atatürklü savunma”

Kâzım GÜLEÇYÜZ
12 Ocak 2017, Perşembe
Meclis kürsüsünde bu lafları söyleyen kişi bir CHP’li değil, AKP’nin Adalet Bakanı sıfatına da sahip önde gelen bir ismi: Bekir Bozdağ.

Kayıtlara geçsin diye aktarıyoruz:

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk partili mi? Partili. Milletvekili mi? Milletvekili. Genel Başkan mı? Genel Başkan. Cumhurbaşkanı mı? Cumhurbaşkanı.

İsmet İnönü partili mi? Partili. Milletvekili mi? Milletvekili. Genel Başkan mı? Genel Başkan. Cumhurbaşkanı mı? Cumhurbaşkanı. 

Ne oldu? Tarafsızlıklarına halel mi geldi? 

Şimdi bizim yaptığımız Atatürk anayasalarına dönmektir. (CHP’lilere:) Siz Atatürk’ün anayasasına karşı çıkıyorsunuz.

***

Bozdağ’ın sözlerini, hemen her kademedeki AKP’lilerin Kemalizme nasıl hararetle sahip çıktıklarına dair hayli zengin örneklerin aktarıldığı Müflis Proje: Kemalizm kitabımızdan bir anekdotla tamamlayalım:

AKP’lilerin Atatürk tutkusu zoraki değil, içselleştirilmiş bir bağlılık...

Ve AKP, Kemalistlik tekelini ellerinde tutan elitlere bir türlü kabul ettiremese de, Atatürkçülük yarışını bırakmamakta kararlı.

Foreign Affairs dergisinde çıkan bir yorum, AKP’nin bu noktadaki konumunu iyice netleştiriyor. 

Bu yoruma göre: “AKP, sivil Kemalizmin savunucusu haline gelerek, Kemalizmin gereklerini yerine getiriyor...”

Prof. Dr. Şerif Mardin, “AKP iktidarı Kemalizmin başarısıdır” derken boşuna konuşmuyor... (s. 114)

***

Yeni Akit’in haberine göre (10.1.17), Açık Öğretim Lisesi 2016-17 Öğretim Yılı 1. Dönem sınavı Çağdaş Türk Dünya Tarihi dersinin 18. sorusunda “Oylarınızı Atatürk ve İnönü’nün başkanlığını yaptığı partiye veriniz!” şeklinde bir afiş kullanılarak CHP propagandası yapılması tepkiyle karşılanmış.

AKP iktidarının 15. yılında böyle bir sualin sorulabilmesi elbette ayrı bir skandal.

Ama bu suale ateş püskürülürken, söz konusu afişte sözü edilen uygulamayı günümüze taşımak isteyen bugünkü iktidar partisinin bu girişimine, o tepkiyi gösterenlerce de alabildiğine destek verilmesinin makul ve mantıklı bir izahı var mı?!

Riyaset-i şahsiyenin kat’iyen aleyhindeyim; reisimiz ancak hükümettir, hükümet de Meclisin ve milletin emrindedir http://www.yeniasya.com.tr/video/riyaset-i-sahsiyenin-katiyen-aleyhindeyim-reisimiz-ancak-hukumettir_418965

Bediüzzaman’ın “tek adamlık” anlayışına bakışı - YENİ ASYA http://www.yeniasya.com.tr/video/bediuzzaman-in-tek-adamlik-anlayisina-bakisi_415820 … @yeniasya aracılığıyla

Bediüzzaman’ın “Kış niye şiddetlendi?” sualine cevabı... - YENİ ASYA http://www.yeniasya.com.tr/video/bediuzzaman-in-kis-niye-siddetlendi-sualine-cevabi_420676 … @yeniasya aracılığıyla

Okunma Sayısı: 6938
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mehmet Albayrak

  12.1.2017 15:41:50

  Bu konuşmalar gerçek mi kendileride inanıyor mu bence kesinlikle hayır sizce

 • Özcan Erkiş

  12.1.2017 12:40:08

  (3) İktidarın ve müttefiki muhalefet partisinin getirmek istedikleri sistemin hiç de demokratik olmayacağını, teklifin mecliste görüşülmesi ve oylanması esnasında gördük. Mesela gizli oy ihlâli yapan vekillerin hem suçlu hem güçlü tavırları. Hele bir vekilin sözü vsr ki o daha vahim. "AYM'den medet umanlar avcunu yalar!" Bu talihsiz beyana en evvel yüksek yargının yüksek mevkilerinde oturanların yüksek sesle cevap vermeleri iktiza eder. Zira bu söz, yargının tarafsız ve bağımsız olmadığının ilanı olup kabul edilemez. Eğer adalet mekanizmasında durum, veklin dediği gibi ise vatandaşın hukukunu kim muhafaza edecektir? Kuvvetin kanunda olmasını icap ettiren hukukun üstünlüğü bu ise tek adam rejiminde temel hak ve hürriyetlerin ihlaline karşı teminatlarımız var mı? Bir tek şahsın idaresi üzerine kurgulanan bu sistem maalesef bünyesinde pek çok tehlikeleri de barındırdığından, yol yakınken dönülmeli, parlamenter sistemin daha da güçlendirilmesi için daha fazla gayret gösterilmelidir.

 • Özcan Erkiş

  12.1.2017 12:10:24

  (2) Konunun uzmanı pek çok akademisyen; mevcut teklif (hem mecliste hem referandumda) kabul edilirse, bunun dikta yönetimini netice vereceğini yaznakla uyarıp tehlikeye dikkat çekiyorlar. "Zarara rızası ile girenin lehine bakılmaz"hakikatince, böyle bir sistemi, kendi reylerimizle tesis edersek, kendimize ve neslimize yazık etmiş oluruz. Zaten getirilmek istenen rejimin bir numunesini, OHAL ve KHK'lar ile yaşıyoruz. Yetmez mi? Parlamenter bir sistem ile sorunlarımıza çare bulabilecek iken adalet, hürriyet, meşveret (ortak akıl) ve şahsı manevinin(meclisin) içinde bulunduğu demokrasiyi rafa kaldırıp, bu hususiyetlerin bulunmadığı tek adam sistemine geçmek hem de 21nci asırda, kabul edilebilecek bir şey değildir. Zaten eğitim sistemimiz "akla kapı açıp iradeyi elden almaz" düsturundan uzak, ezberci, ideolojik yapıda olduğundan hal-i pürmelâlimiz ortada. Bir de yönetim ve idare tarzımız tek adamın akıl ve iradesine istinad eden bir sisteme çevrilirse hâlimiz ne olacak,Allah bilir.

 • Özcan Erkiş

  12.1.2017 11:27:05

  (1) Sayın Güleçyüz, zaten tarihe geçmiş olan Adalet Bakan'nın bu tarihi sözü, gerçekten düşündürücü ve fevkalâde ibretâmizdir. Acaba sayın Bakanın mensup olduğu iktidar partisi, bu sözü, iktidara yürüdüğü 2002 yılında söylemiş olsaydı milletin vereceği cevap ne olurdu? Dürüst ve samimi olalım ve birbirimizi kandırmayalım. Gerçi iktidar her ne kadar kendileri için (konjoktür gereği-öe) Kemalizmi referans alsalarda, buna ne Kemalistler ne kendileri ne de onlara onlar gibi inanan ve oy verenler inanmamaktadır. Peki bu U dönüşü ve zikzakların sebebi nedir? Bunun cevabını da en iyi bu ani dönüşleri yapan iktidar vermesi gerekir. Yazınızdaki yabancı derginin, iktidar partisinin konumunu "sivil Kemalizmin savunucusu"şeklinde ifadesi ve mezkur prof.un da "Kemalizmin başarısıdır"tesbiti de bugünkü yaşananla paralellik arzedip örtüşüyor. Yâni her iki tespit de isabetli. Bu tespitleri, eğet fiiliyata dökülürse neticeleriyle beraber değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum...

 • kerem

  12.1.2017 05:31:58

  Sayın Güleçyüz: problem karşımızda muhatap bir fikkir ,düşünce ve yapının olmaması.Sabah başka akşam başka.Neye göre hareket edecek insanlar.Dün yerin dibine geçirilen bu gün kral;dün kü krallar bu gün tuu kaka.Dostunu da düşmanını da seçememiş bir anlayış.Listeye girip çıkanlara bakın.Esen rüzgar,yaşanan konjöktör birilerinin kıblesi gibi.Hedef küçük ona gidilen yollar zikzaklı.iki ileri bir geri.Euzubillahi mineşşeytani politika diyen zat boşa dememiş

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı