"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

AKP’nin Kemalizm tercihini yeni fark edenlere...

Kâzım GÜLEÇYÜZ
12 Kasım 2017, Pazar
Yaklaşık 10 yıl önce, 25.4.08’de çıkan yazımız:

Atatürk’ün kurduğu partinin şimdiki Genel Başkanı, “Laiklik halkın oyuyla mı getirildi? Millete sorulsaydı inkılâplar gerçekleşebilir miydi?” diye sorarken, AKP lideri siyasî rakibinin tezini çürüterek Atatürkçülüğü ibra ettirme çabasını sürdürmekte ısrarlı ve kararlı görünüyor.

Son örneği Meclisteki 23 Nisan konuşması:

“Atatürk, devrimleri millete emanet etmeden yaşatmanın mümkün olmadığına inanmış; yeni düzeni millete dayatmayı değil, benimsetmeyi amaçlamıştır... Atatürk ilke ve inkılâplarının koruyucusu, onları hayata geçiren TBMM’dir, bir bütün olarak Türk milletidir.” (aa, 23.4.08)

Peki, kim haklı; Baykal mı, Erdoğan mı? Devrimlerin hangisi halka benimsetilerek yapıldı?

Millî Mücadeleyi yöneten ve Kurtuluş Savaşını zaferle neticelendiren Birinci Meclisin zaferden sonra dağıtılıp M. Kemal’e muhalif olmakla suçlanan çoğunluğun tasfiye edilmesi ve bilâhare mutlak iktidarın cumhuriyet adı altında bir tek parti-tek şef diktasına teslim edilmesi mi?

Bir taraftan “Hâkimiyet bilâkaydü şart milletindir” denirken, diğer taraftan bu sözle bağdaşması imkânsız dayatmalara girişilmesi mi?

Takrir-i Sükûn Kanunu ve istiklâl mahkemeleriyle herkesin sindirilip, en ufak bir muhalefet hareketine hayat hakkı ve şansı verilmemesi mi?

Milleti bir gecede cahil durumuna düşüren, Kur’an başta olmak üzere eskimez harflerle yazılmış bütün eserleri “yakılacak yasaklı kitaplar” takibatının hedefi yapan, çocuğuna Kur’an öğretmeyi dahi yasaklayıcı baskı ve takiplerin temel dayanağı olarak uygulanan harf inkılâbı mı?

Medreselerin kapatılıp okullardaki din derslerinin tamamen kaldırılması ve çocukların dinlerinden habersiz yetiştirilmeye başlanması mı?

Şapka devrimine muhalefet suçlamasıyla, aralarında din âlimlerinin ve kadınların da bulunduğu birçok insanın darağacına çekilmesi mi?

Ezanın yüzlerce yıldır okunagelen aslî ve orijinal halinden uzaklaştırılıp Türkçeleştirilerek minarelerden okutulması ve beş asırdır cami olarak hizmet veren fetih sembolü Ayasofya’nın mabed olmaktan çıkarılıp müze yapılması mı?

Kanun zoruyla olmasa da, cumhuriyet baloları, danslı eğlenceler, karma eğitim, 19 Mayıs merasimleri ve güdümlü medyanın propagandalarıyla tesettürün kaldırılmaya çalışılması mı?

Örnekleri ilânihaye çoğaltmak mümkün. Ama bu kadarı dahi konuyu toparlamak için yeterli.

Erdoğan bütün bunların millet tarafından benimsendiğini gerçekten inanarak söylüyorsa, o zaman asıl takiyyeyi kendisine oy veren milyonlarca insana karşı yapıyor demektir. Yok, inanmadığı halde böyle konuşuyorsa, bu söyledikleri, kendilerini “en hakikî Atatürkçü” sayanlarca “yeni bir takiyye” örneği olarak yorumlanacak ve kapatma davasına da ona göre bakılacaktır.

Hatırlayanlar olacaktır; Erdoğan’ın siyasetteki hocası Erbakan’ın da iki lâfından biri “Atatürk yaşasaydı partimize girerdi” sözüydü. Ve Millî Görüş lideri tek parti dönemine yönelik eleştirilerini, İnönü’nün başta olduğu 38 sonrası ile 40’lı yıllara hasrederken, 20’lerin sonları ile 38’e kadarki döneme dokunmamaya özen gösterirdi.

Şimdi Erdoğan bu tavrı daha ileri noktalara götürüyor ve Atatürk’ün bütün inkılâplarını milletin onayıyla gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

Oysa bu, tarihî gerçeklerle de, bir ara telâffuz eder gibi olduğu, ama hayli zamandır ağzından duymadığımız “DP misyonunun takipçisi artık biziz” söylemiyle de tamamen çelişen bir iddia.

Çünkü Menderes inkılâpları “halka mal olanlar” ve “olmayanlar” olarak ayırmış ve toplum tarafından benimsenmeyenlerin tekrar gözden geçirilmesini istemişti. Üzerine bu kadar büyük hışım çekmesinin ve maruz bırakıldığı zulmün en önemli sebeplerinden biri bu yaklaşımıydı.

Şimdi AKP lideri, CHP’yi dahi sollayarak tam tersini yapmaya kalkışıp, inkılâpların tümünün daha baştan millete mal olduğunu öne sürüyor.

Bize de “Yazık” deyip ibretle izlemek kalıyor.

İletişimci gençlerle Yeni Asya üzerine bir sohbet - YENİ ASYA http://www.yeniasya.com.tr/video/iletisimci-genclerle-yeni-asya-uzerine-bir-sohbet_435959

Okunma Sayısı: 9180
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÜSEYİN İLHAN

  12.11.2017 22:48:09

  AKP nin iki temel hedefi var.İlki İSRAİL'in çevre temizliğini yapmaktır.Bu hususta AKP nin her ferdi ile TV.ekranlarında tartışmaya HODRİ MEYDAN.Bir dönem fakültemizde FİLİSTİNiçin seminerler hazırladık,araştırmalar yaptık ve bugüne kadar İSRAİL'e yardım eden birincisi İNGİLİZLERdir.İkincisi ise ABD dir.Üçüncüsüde RTE başındaki AKPdir. AKP2nin ikinci gaye ve hedefi ise ,28 ŞUBAT BASKICIlarının neticesinde ülkede insanlar KEMALİZM'den uzaklaşmaya başlamışlar ve bu hassasiyet zayıflamakta idi.AKP ile birlikte takip edilen siyasi politika sonunda KEMALİZM sanki ümit gbi pompalandı.AKP li teşkilatlarında son günlerde alenen ANKARA'ya otobüslerle insan taşıması AKP nin hedefini ifşa etmiştir. KOCATEPE MEVLİD'ine güvenlik diyerek izin vermeyenlerin bu defa herhalde güvenlik konusunda hiiiç endişeleri olmadı.

 • Muhacir

  12.11.2017 15:35:54

  Zulmü alkışlayan ve taraf olanların kulakları çınlasın

 • Gündüz Alp

  12.11.2017 14:48:41

  Ömer Faruk Beyin -bugünkü- siyasal İslâmcılığın mahiyet ve âkıbetini izah eden yazısı ile sizin bugünkü yazınız beraber okununca, "Kemalizm limanına demir atan" iktidar gemisi, gemisine aldığı halka, bugüne kadar tek parti tek adam devrinin seyyiâtını anlata anlata yaptırdığı yolculuğu yine "Kemalizm limanında" bitirmek üzere. Yazık ki ne yazık! Hürriyetçi ve demokrat olan "DP misyonu" nerede siyasal İslamcılığın menfi ve menfaatçi siyaseti ve merhametsiz düsturları nerede. İnanmadıkları şeyleri "-mış gibi" yaparak sırf iktidar uğruna millete empoze eden iktidardaki siyasal islamcılar başta kendilerini ve "kutlu davalarını" tekzip ettikleri gibi topyekûn millete de maddi-manevi anlamda ağır bir fatura ödetmektedirler. Yaptıkları zulümler de cabası. Herkes yaptıklarıyla yâdedilecektir.

 • Demokrat

  12.11.2017 10:54:45

  Ali uçtu;alkış...Ali uçmadı;alkış...

 • Fatih

  12.11.2017 04:49:45

  ibretle izliyoruz, Allah umum nurcuları bunların mukavemetinden korusun ve kurtarsın.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı