"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bu dönemde Risale-i Nur ve Yeni Asya ile nasıl uğraştılar?

Kâzım GÜLEÇYÜZ
12 Mayıs 2018, Cumartesi
AKP iktidarının özellikle son yıllarında Risale-i Nur’a ve Yeni Asya’ya yönelik olumsuz uygulamalar çok arttı.

Belli başlılarını sıralayacak olursak:

* Risale-i Nur’un neşir tarihinde görülmemiş bir şekilde, eserlerin basımında, keyfî bandrol engeliyle tam 666 gün devam eden bir kesintiye sebebiyet verildi.

* Bu süreçte Diyanet devreye sokularak Risale-i Nur devlet tekeline alınmak istendi, ama neyse ki Yeni Asya’nın tek başına kararlılıkla verdiği hukuk mücadelesi neticesinde yargı bu projeye geçit vermedi.

* Diyanet’in bazı risaleleri basmasıyla atılan müsbet adım devlet tekeliyle sabote edildi ve bu adımın arkası gelmedi.

* İktidar medyasında Üstad Bediüzzaman’a, Risale-i Nur’a ve Nur cemaatine yönelik karalama amaçlı yayınlar yapıldı.

* 1990’dan itibaren Ankara Kocatepe Camiinde okuttuğumuz Bediüzzaman Mevlidlerine 2001’de 28 Şubatçılar tarafından getirilen engelleme 16 yıllık AKP iktidarında da, bir yıl hariç, devam ettirildi.

* Risale-i Nur’un medyadaki dili olan Yeni Asya, karanlık algı operasyonları, kara propagandalar, haricî taarruz ve dahilî fitnelerle yıpratılmak ve çökertilmek istendi.

* Yeni Asya resmî ilan engellemeleri ile ekonomik ambargoya maruz bırakıldı.

* Hukuksuz, keyfî ve çifte standartlı uygulamalarla bazı Yeni Asya mensuplarının basın kartı ve gri pasaport hakları gasp edildi.

* Yeni Asya, Diyanet’in basın yayın organlarına yönelik düzenlediği hac organizasyonlarından dışlandı ve davet edilmedi.

* Yeni Asya ailesinin bir mensubu olan arkadaşımız Nur Ener Kılınç, haksız ve temelsiz iddialarla evi basılıp gözaltına alındıktan sonra tutuklandı ve tam 357 gün boyunca keyfî uygulamalarla yasal haklarından da mahrum edilerek cezaevinde tutuldu.

* Çok sayıda cezaevinde Risale-i Nur eserlerinin ve Yeni Asya’nın, ısrarla talep eden tutuklulara ulaştırılması engellendi.

* Yeni Asya Neşriyat, bazı iktidar belediyelerince düzenlenen kitap fuarlarından dışlandı; hatta Tokat Fuarında, hiç görülmemiş bir hoyratlıkla standı tahrip edildi.

Risale-i Nur’a ve medyadaki dili olan Yeni Asya’ya karşı sergilenen bu tavrın değerlendirmesini okurlarımıza bırakıyoruz.

***

- Kendi büyüttüğü f.ö heyulâsı ile yatıp kalkan, her taşın altında onu arayan, bu işi kendisi için de bir kâbusa dönüştüren ve f.ö ile mücadele gerekçesiyle sayısız masumu mağdur eden zihniyete bir hatırlatma daha: Alma mazlumun âhını çıkar aheste aheste. Mazlumun âhı indirir şahı.

- BYEGM keyfiliğe devam ediyor - http://www.yeniasya.com.tr/gundem/byegm-keyfilige-devam-ediyor_461309

 

Okunma Sayısı: 5240
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ahmet AKBAŞ

  12.5.2018 22:08:23

  Eğer nar dedikleri nur-u saadet (Haşiye) dünyanın hangi tarafına çıkmışsa, milyonlarla insanın tulum gibi kan suyu üzerine boşaltılmış ise söndürülmemiş. Hattâ bu iki senedir mülkümüzde iki-üç defa söndürülmesine teşebbüs edildi. Fakat söndürmek isteyenler kendileri söndüler. Haşiye:Burada dahi Risale-i Nur’u hissetmiş; fakat siyaset perdesiyle bakmış, hakikatin şekli değişmiş. Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri Münazarat.

 • Gündüz Alp-2

  12.5.2018 09:40:46

  Milletin eline de 24 Haziran'da bir sınav pusulası verilecek ve bugünü ve yarını için ne karar vereceği sorulacak. Tercih ve yol için iki şık vardır: (1) Hürriyetçi demokrasi, (2) Tek adam yönetimi. Ya "hâkimiyet-i millet" ya da "rey-i vahit." Açılımı: Hâkimiyet-i millet, hürriyetçi demokrasidir. Rey-i vahit ise istibdattır. Her birey, bir rey sahibidir ve reyinde hürdür. Menfi siyasetin ylem ve söylemleri seviyeyi iyice düşürdü. Kampanyada sarfedilen sözleri duydukça "bunlar mı cumhurun reisi olacak?" sorusunu esefle kendimize soruyoruz. Bilhassa iktidar tarafı ve taraftarları, herhalde kaybetme korkusundan olacak, sözlü ve fiili saldırının dozunu iyice arttırdılar. Fakat bir değişmeyen bir gerçek vardır: Korkunun ecele faydası yoktur. Millet "SIKILDIK" ve "TAMAM" derse (iktidarın buna razı olmayacağını bilsem de) hizmet nöbetini devrederler mi? Bağımlılık yapan iktidar ve gücü bırakmak çok zordur.

 • Ahmet AKBAŞ

  12.5.2018 09:36:51

  Eğer nar dedikleri nur-u saadet (Haşiye) dünyanın hangi tarafına çıkmışsa, milyonlarla insanın tulum gibi kan suyu üzerine boşaltılmış ise söndürülmemiş. Hattâ bu iki senedir mülkümüzde iki-üç defa söndürülmesine teşebbüs edildi. Fakat söndürmek isteyenler kendileri söndüler. Haşiye:Burada dahi Risale-i Nur’u hissetmiş; fakat siyaset perdesiyle bakmış, hakikatin şekli değişmiş. Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri Münazarat.

 • Abdullah Tunç

  12.5.2018 05:48:03

  Bu yapılanları unutmak mümkün mü?Şahıslara yapılan haksızlıklar unutula bilir,affedilebilir ancak davaya,Risale-i Nur'a yapılan engellemeleri unutmak mümkün değildir.Onun hesabını Azizi Cebbare havale ediyoruz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı