"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bu tesbitler yanlış mı?

Kâzım GÜLEÇYÜZ
03 Eylül 2017, Pazar 00:23
Muhatabımız militanlar değil, vicdan ve sağduyu sahipleri (2)

Adalet Kurultayı’ndaki konuşmamızın imam hatiplerle ilgili kısmında şunları söyledik: 

“İmam-hatipler gibi toplumda tartışmalara sebep olan konular, demokratik bir ortamda, tahripkâr değil yapıcı yaklaşımlarla soğukkanlı bir şekilde ve sükûnetle çözüm odaklı olarak tartışılmalı. İmam hatipler konusunda da bir dayatma olmamalı. Kaldı ki ben bu okulları yakından bilen bir insan olarak geldiği aşamayı üzülerek şöyle ifade ediyorum: İmam hatiplerin içi boşalmıştır. Genel eğitim sistemindeki arızalardan imam hatipler de olumsuz şekilde etkilenmektedir. Şu anki haliyle maalesef bir partinin, siyasetin arka bahçesi hüviyetindedir. İçi boş bir dindarlıkla tamamen siyasal ideolojiye hizmet eden anlayışın militanlarını yetiştirmektedir. Bu anlayıştan çıkılması lâzımdır.”

Bir defa imam hatiplere genel tavrı olumsuz olan CHP’lilere diyoruz ki: “Bu konuları ön yargılardan arınarak, sükûnetle ve yapıcı bir yaklaşımla oturup konuşalım.” Ardından bazı tesbitler yapıyoruz.

Ve şimdi soruyoruz: Bu tesbitler yanlış mı?

Genel eğitim sistemindeki arızalardan imam hatipler de olumsuz etkilenmiyor mu? Resmî ideoloji propagandası bu okulların ders kitaplarında da yoğun şekilde yapılmıyor mu? Diğer okullar gibi imam hatiplerin de içi boşalmadı mı?

Namaz kılma oranlarının düşüklüğü ve ahlâkî erozyon sinyalleri herkesi düşündürüp hep birlikte çare arayışına sevk etmesi gereken vahim tezahürler değil mi?

Ve şu anki haliyle bu okullar iktidar partisinin arka bahçesi haline getirilmedi mi? Okullarda siyasî etkinlik ve telkinler yapılmıyor mu? Öğrenciler otobüslerle siyasî toplantılara götürülmüyor mu? Bu yapılanlarla bazıları şimdiden parti militanları haline getirilmiyor mu? 

Peki, referandum ve seçim süreçlerinde camilerin minber ve kürsülerini siyasî propaganda mekânlarına çeviren, 15 Temmuz sonrası herkesin katıldığı “darbeyi protesto” eylemleri olarak başlamışken ileriki safahatta münhasıran “iktidara destek” buluşmalarına dönüşen “demokrasi nöbetleri”nde boy göstermek için namaz vakitlerinde camilerini terk edip meydanlara koşan din görevlileri nerede yetişti?

Bu tür olaylardan iktidar ve medya sansürünü aşıp kamuoyu gündemine gelebilenler için, şimdi bizi karalama yarışına giren dernek ve vakıfların açıklama yaptığını; böylesi davranışları kınayıp ayıpladığını ve reddettiğini duyan var mı?!

(Bu arada şunu da bir not olarak kaydedelim: Kurultay alanında mescit için bir çadır tahsis eden CHP, katılsalardı, sanırız bu kuruluşlara da kendilerini anlatma fırsatı verirdi.)

Öte yandan, sosyal medyada gelen tepkilerin neredeyse tamamının küfür ve hakaret dolu içerik ve üslûplarıyla inanılmaz bir düzeysizliği yansıtmasına ne demeli? Militan kelimesinin bile hafif kaldığı bu pespayeliği imam hatiplilik kimliğine asla yakıştıramayız. İmam hatip camiasını ve misyonunu bu bayağılıklardan tenzih ederiz.

Zaten eleştirdiğimiz konularda genelleyici yaklaşımlardan kaçınmak, her zaman dikkat ettiğimiz Kur’anî bir prensiptir. Gündemdeki konuşmamızın son kısmında cemaatlerle ilgili toptancı değerlendirmeler için ifade ettiğimiz bu hassasiyet, elbette ki imam hatipler için de geçerlidir. Bu itibarla, sözlerimize bütün imam hatiplileri militan, hattâ terörist ilan ettiğimiz, imam hatiplere çamur attığımız şeklinde bir anlam yükleyenler çok ağır bir kul hakkı ihlali olan iftira günahını da işliyorlar. 

Sonuç olarak, bütün bu hususlar muvacehesinde özür dilemesi gereken biz miyiz, yoksa sözlerimizi çarpıtarak imam hatip camiasını incitip bize karşı suizanna sevk edenler ve edepsiz militanları üzerimize salanlar mı?

Okunma Sayısı: 12807
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Özcan Erkiş

  4.9.2017 20:09:45

  Sayın Güleçyüz, bu tespitlerin hiç biri yanlış değil. Tam tersine yöneticiler için yol haritası nevinden bir şey olmakla teşekkür edilmesi gereken bir durum. Kaldı ki kimse imam hatiplerin varlığından rahatsız değil. Sıkıntı ve problem bu okulların bir siyasal ideolojinin hizmetkârı ve bir siyasî partinin arka bahçesi gibi görülüp gösterilmeden kaynaklanıyor. Öyle inanıyorum ki ana muhalefet içindeki sağ duyu ve vicdan sahibi müspet kişiler de imam hatiplerin varlığından değil şu bahsini ettiğiniz durumlardan rahatsızlık duyuyorlar. Teşhisi doğru koymak lâzım. Halbuki gerçek mânâda fen ilimleri ile din ilimlerinin okutulduğu eğitim müessesesi olsalar, hiç bir ideoloji ve siyasal partinin arka bahçesi hüviyetinden kurtulsalar hiç kimse imam hatiplere bir şey demez. Öyle olmak zorundalar. Aksi halde bu nevi tenkitlerden kurtulamazlar. Hem tenkit edenler yanlışlıkları tespit edenler haksız da değiller.

 • Mikail Yaprak

  4.9.2017 13:21:20

  Üniversitede aynı sınıfta imam-hatip mezunu bir arkadaş vardı. Cuma namazı bile kılmazdı. Risale derslerine gidişimi kastederek, "HÛ mu çekiyorsunuz?" Diye sorunca, "gel de gör" dedikten sonra, "biz HÛ'nun ne manaya geldiğini ilmen, yakînen ve hakkelyakîn öğreniyoruz" dedim.

 • mehmet yaşar

  4.9.2017 10:57:24

  beyinsizce ve adaletten yoksun tarafgirlik sonucu körlük meydana gelmesi normaldir..sahabe efendilerimiz Hakkın adaletin tecellisi peşinde oldukları için yalakalık ve kör tarafgirlik görülmüş şey değildi..maalesef kalitesiz bir devir yaşıyoruz..yorumlar,tespitler,fiiliyatlarda ona göre şuursuzca ve adaletten uzak..Allah sonumuzu hayr etsin.bu yıl çocuğu üsküdar imam hatipi bitiren birisi olarak bende memnun değilim..üniversite sınavlarında da başarı oranı meseleyi açıklıyor zaten..ahlaki yöndende çok içaçıcı değil.. ilmi,ahlaki ,insanlığın geldiği noktarı tahlil edip çözüm üretme yerine, hamaset söylemlerle bu kadar olur.hamasetle gaza gelmeye alışmış,kolaycı hedefi olmayan içi boş bir nesil yetiştiriyoruz..95 yıllık idoloji hastalığı insanımız beynini boşaltırken şimdide başka bir hastalık insanımızı kemirmeye başladı..Allah yardımcımız olsun..

 • Erol Taner

  4.9.2017 00:40:36

  İHO branş öğretmeni "Fatiha'yı ezbere okutamayan öğrenciyi mezun ettik" dedi. "Ben not vermedim müdür muavini ısrar edince bu vebali ben alamam alın not defterine siz kaç verecekseniz veriniz dedim. O da not defterine notu verdi ve çocuk FATİHAYI EZBERE OKUYAMADIĞI HALDE MEZUN OLDU" diyor. Okulun ve öğretmenin ismini verebilirim.

 • Bilâl Tunç

  3.9.2017 15:26:17

  Ayniyle vâki'..

 • HÜSEYİN İLHAN

  3.9.2017 09:06:06

  NECİS SİYASET YAPANLAR neyi temiz bıraktılar ki.İHO için siyasi bedel ödeyenlere atılan iftiraları gören,duyan,yaşayan biriyim.İHO dünde MSP nin bugünde AKP nin siyasi bahçesi olarak kullanılmaktadır.Dün MSP'nin siyasetinin arka bahçesi yapmasına karşı olanların bugün ise kendi hizmet ve inançlarını AKP nin siyaset bahçesine döndürmeleri kadar HAYRET,GARABET değilmidir. İZ'AN ile İDRAKTEN mahrum olmak demek böyle oluyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı