"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bylock iftirası (1)

Kâzım GÜLEÇYÜZ
21 Mart 2017, Salı
Bylock’la hiç işi olmayan bir kişi olarak, Nur’un başına gelenlerden sonra konuya eğilme ihtiyacı duyunca, geçen hafta Yeni Asya’da iki bölüm halinde çıkan Şerif Yılmaz imzalı detaylı incelemenin bir özetini buraya alıyoruz:

Bylock, kişilerin birbirleriyle mesajlaşma ve sesli görüşmelerini sağlayan, Google Play ve Apple Store mağazalarından ücretsiz olarak indirilip kullanılabilen bir mobil cihaz programı. 2016 Ocak ayına kadar Litvanya’daki server’dan (sunucu bilgisayar) hizmetini sürdürmüş. 

Toplam 600 bin kişi programı indirmiş olup Türkiye’deki gerçek kullanıcı sayısının 215 bin olduğu MİT raporunda yer alıyor. Whatsapp, Viber, Tango vb. programlara benzer özellikler taşıyor. Ayırd edici özelliği telefon rehberi ve telefon numarasından yararlanmadan bağımsız kullanıcı ismi oluşturması ve buna göre başka kişilerle bağlantı kurabilmesi.

Bylock sadece hedefteki grubun kullandığı bir program değil. Hürriyet yazarı Mehmet Y. Yılmaz, programı masonların da üç yıldır kullandığını belirtiyor. 15  Temmuz Araştırma Komisyonu Başkan Vekili Selçuk Özdağ da Bylock’un ticarî sırlar ve özel ilişkiler dolayısıyla çeşitli kesimlerce kullanıldığını ifade etmiş.

MİT’in teknik raporunda, Bylock kullanımına ait verilerin hâkim kararı olmadan ele geçirildiği ifade edilmiş. Bu açıdan iddianamelere temel teşkil eden MİT raporu delil olarak kullanılamaz.

Bylock server’ından suç işlendiği iddiasıyla yapılan soruşturmada, CMK 134. maddeye göre bilgisayara, bilgisayar programlarına ve kütüklerine savcının istemi ve hâkim kararıyla imaj alma (yedekleme) işlemi yapılması zorunlu. Ama CMK 134 ve 6706 sayılı kanuna göre işlem yapılmamış, MİT tarafından özel yöntemlerle Bylock server’ı ele geçirilerek teknik rapor hazırlanmış ve işlem yapılmak üzere adlî mercilere gönderilmiş. Bu haliyle yasalarda belirtilen kanunî usûlün dışına çıkılmış, böylece elde edilen veriler delil niteliğini kaybetmiş.

Bylock sunucusu ile ilgili işlem yapma konusunda yetki BTK’da iken, bilgiler MİT yoluyla elde edildiği için hükümsüz.

Yarın devam edelim inşaallah.

Yeni Şafak’ın sürmanşetine göre, gereksiz tutuklamalar da “F..ö mücadelesi”ni sulandırmayı hedefleyen “mağdur üretme çetesi”nin marifetiymiş!

Gazeteye göre, süreci sulandırmak isteyenler, “F..ö”cü olmadığı halde birçok kişi hakkında soruşturma başlatarak mağduriyetlere sebep oluyor.

Bazı savcılar soruşturmada adı şüpheli olarak geçen kişinin evinde bulduğu Kur’an-ı Kerimi bile delil olarak sayıyor.

Okunma Sayısı: 17360
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Özcan Erkiş

  21.3.2017 15:52:58

  (3) Referandum kampanyasıyla reisi cumhurla devleti ve imkanlarını yanına alarak âdil olmayan bir şekilde kullanan iktidar, dahilde ihtiyacımız olan uhuvvet ve muhabbet ile ittihad ve tesanüdü berhava ettiği gibi hariçte de orayı vatan edinmiş, işini kurmuş vatandaşlarımıza, uzun yıllar sürebilecek bir adaveti netice verecek menfi siyasetin tahrik edici söylemlerini (ne hikmetse) ısrarla devam ettirmektedir. Yıllarca önce yurt dışında, cadde ve sokaklara "Türkler defolun!" yazıldığı o günleri ne çabuk unuttuk? Bu öfke, kin, nefret, ayrıştırıcı ve kışkırtıcı menfi söylem ve eylemlerle asla ve katiyen dahili ve harici barışı tesis edemeyiz hele demokratik hukuk devletini hiç tesis edemeyiz. Sonra da dünyanın "en iyi ülkeleri" ile dünyanın "en mutlu ülkeleri" arasında olmanın ancak hayalini görürüz!.....

 • Özcan Erkiş

  21.3.2017 15:35:02

  (2) Başından beri haksız ve hukuksuz icraatlarla malul bu süreç. İhbar ve iftira ve toplumun değişik kesimlerince kullanıldığı söylenen ve Bylock dedikleri programı kullanıcıları kati, somut ve geçerli delilmiş gibi kabul edilerek mağdur edilmektedir. Acı olan şu ki, kendine İslâmcı basın diyen yazınızdaki gazetenin, zulümlü mağduriyetler karşısındaki 3 maymun tavrına ilaveten, kamuoyunu yanıltan ve kuyruklu bir yalan olan"mağdur üretme çetesi" iftirasıdır. Müslümanın müslümana adavet ettiği ucube bir süreç yaşıyoruz. "Dindar iktidar" 15 yılda dindarı ne hâle getirmiş ya Rabbi!.....

 • Özcan Erkiş

  21.3.2017 15:17:17

  (1) Şu zulümlü mağduriyet sürecinde (hep olduğu gibi) haklının, mazlumun, mağdurun yanında, onların sesi olan, böyle süreçlerde böyle babayiğitlerin yok denecek kadar az olduğu zamanda Yeni Asya ve değerli kalemleri, bugün olduğu gibi istikbalde de hayır duâları ile yâdedilecek tarihi bir vazife görmektedir. Hem doğru ve dürüst ve cesur gazetecilik nasıl yapılır bunu da fiiliyle göstererek sair gazetelere örnek teşkil etmektedir.

 • akif

  21.3.2017 14:42:42

  Allah sizden ebeden razı olsun.Hakperest olduğunuz için çok teşekkür ederim.

 • 672 KHKlı

  21.3.2017 13:02:27

  Eroğlu Er Kazım Abi. Yureginize kalemize bereket.

 • Hüseyin İlhan

  21.3.2017 11:50:19

  DARBECİ-TERÖRİST ifadesini refarandum da HAYIR tercihinde bulunacaklara etiketliyen ALİL ZİHNİYETİN başta olduğu bir müslüman memleketteyiz MÜSLÜMAN MEMLEKETİNde DARBECİ lerin suç unsuru diye MUKADDES KİTABIMIZ KUR'AN-I AZİMÜŞŞAN ı zaptı-rapt yapan ADALETİ temin edecek,HAK-HUKUK SAVCI!larının olduğu haldeyiz. GARABETLERİN diz boytu olduğu yerdeyiz.

 • Omer

  21.3.2017 09:36:30

  Guzel yazmissiniz.. Sizlerede birsey olacak diye korkuyorum

 • Toygar

  21.3.2017 09:27:06

  İnsanın kendine paye çıkarmak nefsine hoş geliyor ancak, bizler istihdam ediliyoruz. Vazife almıyoruz, vazifelendiriliyoruz. Bu sebeple, liyakatimiz olmadığı halde, buralarda bulunuyor olmak bile büyük bir ihsandır. Rabbimizin ihsanı. Başka fikirlerle, başka yerlerde zalimin değirmenine su taşırken de kendimizi bulabilirdik. Zerrat adedince şükürler olsun ki, bu kudsî davada hizmetkar olabilmeyi bizlere nasip etmiş Rabbim. Ayaklarımız sabit kılsın, iş bizim değil; dava bizim değil. Biz sadece hizmetkarız. Biz gideriz başkaları istihdam olunur! Aslolan davanın kendisidir, davaya hizmet edenler değil. Üstad'ımdan böyle anladım!

 • erol

  21.3.2017 08:30:38

  helal olsun size .

 • f..ö

  21.3.2017 00:06:02

  F..ö diyebilecek tek yigit sizsiniz su an guzel ulkemde

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı