"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Camiyi rahat bırakın”

Kâzım GÜLEÇYÜZ
06 Ekim 2017, Cuma
1990’daki mevlid için Demirel’in sözleri

1990’daki ilk Kocatepe mevlidimiz üzerine koparılan fırtına için, o zaman DYP Genel Başkanı olan 9. Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel’in yaptığı değerlendirmelerden bir bölümünü aktarıyoruz:

Süleyman Çelebi 550 sene evvel Hz. Peygamberin (asm) hayatını nazım olarak dile getirmişti. 550 senedir mevlid Türkiye’de okunur. Başka ülkelerde de okunur. Çeşitli lisanlara tercüme edilmiştir. Binaenaleyh, bir camide toplanıp ahali mevlid dinlemişse, bu ilk defa olan birşey değildir. Bu mevlidin diğer mevlidlerden hiçbir farkı yoktur. 

Mevlid okundu diye takibat yapılıyorsa, bu takibatı yapanlar dikkatli olsun. Mevlid okunuyor diye takibat yapmanın hiçbir izahatını bulamazsınız.

Mevlid genellikle bu ülkenin bütün şühedasının, şehitlerinin, bu ülkeye hizmet etmiş insanların, mevlid dinleyenlerin gelmiş geçmişinin ruhuna okutulur. Böyle bir olay kimseye zarar vermemiş, cam kırılmamış, çerçeve kırılmamış, bir provokasyon olmamışsa, suç nerede o zaman? Efendim, sonunda suçsuz olduğu ortaya çıkar. Ortaya çıkar, ama bu, mevlid okuma üstüne bir baskıdır.

Eğer benim milletimin köyünde, kasabasında, her yerinde pek çok insanımızın bilip okuduğu mevlidi hangi sebeple olursa olsun suç saymaya kalkarsanız, o zaman bizim Batı standartlarında bir demokrasiye ulaşmamız hiçbir zaman mümkün değildir.

Said Nursî bir âlimdir.  Kur’an’ın en değerli müfessirlerinden biridir. Said Nursî ne demiş, ne yazmış; bilen var mı? Birtakım insanlar Said Nursî’yi takip ediyorsa, herhalde körü körüne etmiyor. Yani otuz sene sonra 25-30 bin kişi bir mevlide gelip o hatıraya saygı gösteriyorsa bunun üzerinde durmak lâzım.

Ben bunu otuz senedir söylüyorum. 1966’da dünyanın lâfını ettiler. Daha sonra da ettiler. Onların hepsine cevap verdim. Bir santim geri çekilmeyiz inandığımız şeylerden. Tekrarlıyorum; nerede kimin ruhuna okutulursa okutulsun, mevlid mevliddir.

Camiyi rahat bırakın. Camiyi siyasetçiler de, devlet de rahat bıraksın. Mevlidden de kaçacak, korkacak halimiz yok ya. Camide mevlid okumak için izin almaya da gerek yok. Ama bildiğim kadarıyla izni de almışlar. Kime zarar vermişler mevlid okuyarak? 

(İslam Demokrasi Laiklik, s. 185 v.d)

***

- İlgili makamların düne kadar “Bir pürüz yok, yapabilirsiniz” dediği Kocatepe Bediüzzaman mevlidi, son anda engellendi. İşte OHAL Türkiye’si!

- Kocatepe Camiindeki Bediüzzaman mevlidine son anda çıkarılan keyfî engel, “OHAL’den kim ne zarar görmüş?” diyenlere ithaf olunur.

- Bediüzzaman mevlidlerinin önemi - http://www.yeniasya.com.tr/video/bediuzzaman-mevlidlerinin-onemi_443914

 

Okunma Sayısı: 5598
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • ahmet said

  6.10.2017 22:02:49

  cidden merak ediyorum nurcuyum deyip bedenlerini dahi taşın altına koyarak destekledikleri siyasi zihniyetin,peygamberimiz ve ve Bediüzzamanın ruhuna okutulacak olan mevlid-i şerifi yasaklamaları hakkında ne düşünüyorlardır acaba ?Bu konuda dillerini yutmuş olan,kin ve hasedlerinden mevlidin okutulacağını dahi haber yapmayan,yasak hakkında tek bir kelime dahi etmeyen hatta sevinçlerinden dört köşe olan nurcu görünümlü sui niyet sahibi çakmaları kınıyorum hem peygamberime(sav)hem de onun varisi üstadıma(ra) şikayet ediyorum.bir makam, mevki veya başka cüzi bir menfaat için on takla atan çürümüş kokmuş zihniyeti telin ediyorum.Efkar-ı ammeyi,Bediüzzanı sevdikleri konusunda asla inandıramazlar.Nerde mutlak vekilliği ve tek mirasçılığı dillerinden düşürmeyenler.Üstadımın mevlidini haber bile yapmadınız bu nasıl zihniyet.Zaman geçtikçe ak koyun ile kara koyun belli oluyor kardeşlerim.Mevlitten de korkanlara yazıklar olsun derim.

 • İdris Ayaz

  6.10.2017 19:40:21

  Bugün camide cuma namazı öncesi, vaaz sonunda vaiz, Sn Başbakanın camiye teşrif ettiğini anons etti. Heyhat.

 • İdris Ayaz

  6.10.2017 19:36:55

  Ben bugün Ankara'da evimde, odamda, üstadımıza dua ettim. Dedim ki sana iki taşın arasını dahi reva görmeyenlerin yaşarken sana gösterdikleri zulmü, işkenceyi, baskıyı aynen yapıyorlar. Baktım ki seninle olduğunu söyleyen çok kişiye yapılıyor. ve dua korosu yüksek bir ses çıkarıyor. Bu kadar kalabalık kocatepeye sığmazdı. Zaten gelemezler.

 • Umutcan

  6.10.2017 16:07:40

  Bunun adı"Keyfokrasi "

 • Gündüz Alp-2

  6.10.2017 12:18:45

  Siyasal İslâmcılara "dindar iktidar" argümanıyla sarılan ve arka çıkan, kayıtsız şartsız destek veren dindarlara ve hassaten nur camiasına mensup kardeşlere bir ricam (fikirlerini beğenmeseler de) bugün T24'deki Baskın ORAN'ın "AKP'nin iktidara gelmesinden memnunum" yazısını mutlaka ama mutlaka okumalarını tavsiye ederim. Paragraf başlarında "AKP iktidara gelmeseydi, mütedeyyin insanlar sürekli diyeceklerdi ki:.." diye başlayan ve hiç birimizin itiraz edemeyeceği hakikatleri dile getirmektedir. Ben bir öz eleştiri düşüncesiyle okudum. Okumakla bir şey kaybetmeyiz. Esas korkulması gereken, okumamaktır. Hak ve hakikati kim dile getirmişse ona teşekkür etmek icap eder.Yazı; dindarlığı değil,dinin siyasete, iktidara, menfaatlere âlet ve basamak edilmesini eleştiriyor.

 • Gündüz Alp

  6.10.2017 11:50:39

  Mübarek bir cuma temennisiyle soruyoruz: Son ana kadar bekleyip bir iki gün kala OHAL'i bahane ederek Mevlid'i iptal ettiren kararın ardında kim yahut kimler vardır? Ve bundan maksat nedir? "Güvenlik gerekçe" ise bunu asla inandırıcı ve samimi bulmuyoruz. Ve bir kez daha şiddetle protesto ediyoruz. İleri ve gelişmiş demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün gereği budur ki; siyasiler de devlet de elini hem camilerden hem cemaatlerden çeksin. "Dindar iktidar" argümanı ile her vesileyle iktidara ve fiillerine arka çıkan ve kendini "Nurcu" bilen ve öyle bildiren (Yeni Asya ve camiası hariç) şahsı mânevîlerin de bu hususta söyleyecek bir sözleri olmayacak mı? Yoksa "siyasete ilişmemek" bahanesiyle haksızlık karşısında susmayı mı tercih edecekler? "Zulme rızanın zulüm" olduğunu bilmiyor olamazlar. Bilmek ayrı yaşamak ayrıdır, diye biliyoruz.

 • Ali Tam

  6.10.2017 01:26:36

  Ulemanin Allemesi Hz. Üstad Bediüzzaman Said Nursi Süleyman Efendinin Mevlidini gayet güzel ve Fahri Kainat Efendimiz Hz. Muhammed ASM'i yadetme gönüllerde akillarda gayet latif duygu ve düsüncelerle anmayi ulvi mana ile methetmistir. 2 Milyara balig Müslüman bu mevlidi manevi hablullah ile bagli iken NE DEMEKMIS MEVLIDE IZIN VERMEMEK! Allah'in GAZABINI, Müslümanlarin nefretlerini celbeden bir SUI EDEP.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı