"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Cemaatler resmî kalıplara hapsedilemez

Kâzım GÜLEÇYÜZ
16 Ekim 2016, Pazar 10:20
Cemaatler semineri (3)

Üç yıldır gündemde olan cemaat üzerinden özellikle Nur cemaatine ve diğer cemaatlere yönelik taarruz ve hücumların yeniden arttığını, öncelikli hedef olarak da Risale-i Nur’a ve Bediüzzaman’a saldırıldığını görüyoruz. 

27 Mayıs’tan sonra da Üstadın vefatını fırsat bilerek Risale-i Nur ve Üstada karşı karalama kampanyası başlatılmış, Ankara İlahiyat Fakültesinden profesörler görevlendirilip “Nurculukla Mücadele Komitesi” kurulmuş, Diyanet’e aleyhte yayınlar yaptırılmıştı. 

Şu anda da farklı bir misyonla Diyanet’e yine vazife verilmiş durumda. Cemaat temsilcilerini devlet toplayacak. “Fetö’ye” karşı nasıl hareket edilmesi gereğinden yola çıkılarak, uzun zamandır konuşulan “cemaatleri kontrol altına alma” projesinin hayata geçirilmesi gibi bir hazırlığın ipuçlarını görüyoruz. Bir gazetenin “Cemaatlerin üyeleri tek tek kaydedilecek” haberi bunlardan biri. Aynen dernekler gibi. Her cemaat, mensupları için defter açacak ve herkes tek tek kayıt altına alınacak. Böylece güya şeffaflık sağlanmış olacak! Böyle birşey mümkün mü? Bu, fişlemenin farklı bir versiyonundan başka birşey değil ve bunu ciddî ciddî yazıyorlar. 

Sosyal gerçeklerden tamamen uzak afakî şeylerle cemaatleri kontrol altına almak, üye sayılarını ve mal varlığını tesbit etmek... Bunlar olacak şey değil. Cemaatler manevî oluşumlardır, girmek için bir prosedür ve formalite gerekmez. İsteyen herkese açıktır. Derslerimize katılan insanların kaydını tutuyor muyuz? Camiye giden insanın kaydı tutulur mu? 

Cumhuriyetin ilk yıllarında kendisine yöneltilen “‘Bizim dinin ahkâmını ve İslam hakikatlerini talim edecek bir resmî dairemiz var. Sen ne selâhiyetle neşriyat-ı diniye yapıyorsun?” sorusuna Üstadın cevabı “Hak ve hakikat inhisar altına alınmaz, iman ve Kur’an nasıl inhisar altına alınabilir?” olmuştu.

Bu hizmetler dünya muamelâtı suretine çevrilip bir resmî kurumun, devletin tekeline alınamayacak olan, sivil toplumun tamamen gönüllülük esası üzerine yürüttüğü hizmetlerdir. Siz bunları resmî kalıplara hapsetmeye kalkarsanız yine fıtrat kanunlarıyla mücadele etme yanlışına sapmış olursunuz ve bu yürümez. Tekkeleri kapattınız, ne oldu? Yeraltında devam ettiler. 

Bediüzzaman’ı Barlaya sürgüne kendi başına ölür gider diye gönderdiniz, ama şimdi Risale-i Nur’u tüm dünya okuyor.

Adapazarı eski temsilcimiz Sadettin Çelik’in vefat haberini aldık. Allah rahmet eylesin. Mekânı Cennet olsun. Ailesinin başı sağ olsun.

 

Sadettin Çelik’in cenazesi, bugün öğle namazından sonra Adapazarı Yıldıztepe’de Zahid Kotku Camiinden kaldırılacak. Nur içinde yatsın.

Zaman şahıs değil, şahs-ı manevî ve cemaat zamanı - YENİ ASYA http://www.yeniasya.com.tr/video/zaman-sahis-degil-sahs-i-manevi-ve-cemaat-zamani_412246 … @yeniasya aracılığıyla

 

Okunma Sayısı: 4492
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Raşit Duran

  16.10.2016 16:30:51

  Ülkemizde ve bölgemizde barışa ihtiyacın şiddetli olduğu bir zamanda, toplumda hem de dini cemaatlar üzerinden tefrikayı netice verecek böylesine sinsi bir planı gündeme getirmek, dindar nesil yetiştirmek iddiasında bulunan bir siyasi kadronun işi gibi görünmemektedir. Bu proje de elbette bir gün ortaya çıkacaktır. Fitne ve tefrikanın aleti yahut müsebbibi olmamak duasıyla.

 • Raşit Duran

  16.10.2016 15:54:01

  (3) Dün irticai faaliyet dedikleri cemaatlara devlet adına sahip çıkmak, himaye yahut denetim altına alma gibi masumane talep ve beyanlarla saf müslümanların ve cemaatları da yanlarına alarak dessasane planlarını -Allah korusun- tatbik edebilirler. Çünkü şu anda dini siyasetlerine alet etmekte bir beis görmeyen siyasi bir parti iş başında. Cemaatları bitirmek için bundan güzel ortam mı olur?

 • Raşit Duran

  16.10.2016 15:34:28

  2004 MGK sında alınan kararı hatırlayalım. Özellikle Nur Cemaati hedefte idi. Yeni Asya hariç, diğer cemaatlar yaşadığımız süreçteki teslimiyetci tavrını burada da gösterirlerse, mevcut iktidar eliyle bu proje kolaylıkla hayata geçebilir. Zira toplum, yandaş medya marifetiyle yapılan algı operasyonu ve beyin yıkama faaliyetleri ile projeye teşne hale getiriliyor.

 • Raşit Duran

  16.10.2016 15:02:44

  Diyanet Teşkilatının bile tartışıldığı bir dönemde Cemaatların Anayasanın Laiklik prensibinin ihlali anlamında devlet denetimine gecmesi yahut siyasi otoritenin emrine girmesi, onları, inanç temelli ve gönüllü sivil teşekküller olmaktan cikaracaktır. Böylesi bir teşebbüse sizin gibi sair Cemaatlerin medeni cesaret gösterip karşı çıkmalarını -pek ümitli olmamakla beraber- bekliyoruz.

 • İMDAT SU

  16.10.2016 12:59:57

  İş bu duruma geldiyse bunun altında, ülkeyi yönetenlerin dışında bu işte birilerinin parmağının var olduğu ve bu duruma göz yumulduğu(Bu işi beraber götürdüklerini söylemeye dilin varmıyor. Buna tam inanmış olmadığım için.) izlenimini veriyor etrafa. Allah'ım bu güzelim ülkeyi şuraya buraya peşkeş çekmeye çalışanlara fırsat verme. Bir tek ümidimiz SEN kaldın. Kulların kendi kabuklarına çekilmiş "bana dokunmayın da ne yaparsanız yapın" gafletine kapılmışlar... Ümmeti, gaflet uykusundan uyandır ALLAH'ım

 • Fatıma

  16.10.2016 11:15:22

  Bence cemaatleri ya da tarikatları kontrol altına almak değil mesele. Mesele aslında şu eğitimli,entelektüel cemaate mensupları kontrol altına alma çabası. Okup yazan, düşünen insanlardan ürkme ve onları kontrol altında tutma.

 • Hasan

  16.10.2016 02:34:28

  Mesele sari inekti.o gozden cikarilinca gerisi malum

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı