"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Cemaatlerin kurtuluşu Risale-i Nur ölçülerinde

Kâzım GÜLEÇYÜZ
20 Eylül 2017, Çarşamba
12 Eylül ve sivil devamı ANAP’la başlayıp 28 Şubat ve ürünü AKP ile çok daha ileri boyutlara taşınan tuzağın hedefi cemaatler ve hizmetleri.

Bilhassa ticaret ve siyaset üzerinden kurulan derin tuzaklarla cemaatler öncelikle varlık sebepleri olan aslî hizmetlerinden uzaklaştırılıp dünyevî organizasyonlara dönüştürülüyor ve ardından insafsızca yürütülen operasyonlarla ifna ediliyorlar.

Merhum Şerif Mardin’in yeri geldikçe hatırlattığımız “AKP iktidarı Kemalizmin başarısıdır” tesbiti bu bağlamda çok manidar.

Çünkü cemaatler bu iktidarla birlikte, daha önce benzeri görülmemiş çap ve boyutlarda siyasallaşarak dünyevîleştiler.

28 Şubat öncesinde kendilerini RP iktidarına endeksleme hatasına düşmüş ve sonrasında hem kendileri çok ağır bedeller ödemişlerdi, hem de bütün dindar kesimler büyük sıkıntılara sürüklenmişti.

Yaşadığımız süreçte aynı hata çok daha geniş çapta tekrarlanıyor ve yakın zamana kadar önü açılmış gibi yapılıp, sonra bir anda birinci hedef olarak gösterilip her koldan üzerine gidilen “cemaat”in ardından diğer cemaatleri de tasfiye, kontrol altına alma ve etkisizleştirip dağıtma planları uygulamaya konuluyor.

Cemaatleri bu tuzaklardan koruyacak ve kurtaracak ölçü ve prensipler Risale-i Nur’da: 

Sadece Allah rızasını kazanmak ve insanların ebedî hayatlarını kurtarmak için çalışmak (ihlâs); hizmetlerine siyaset ve ticaret gibi dünyevî gölgeler düşürmemek; devletten ve başka kaynaklardan birşey istememek, almamak ve bu yolla bağımlı hale gelmekten kaçınmak (istiğna); demokrasi ve hürriyetlere sahip çıkmak; meşveret ve ortak aklı esas almak; adalet ve hukuk esasları çerçevesinde müsbet hareket prensibiyle çalışmak gibi.

Çoğu zaman İlahî bir yönlendirme,  tavzif ve istihdamla vücuda gelip gönüllülük esası üzerine bina edilen cemaatlerin oluşturduğu şahs-ı manevîler tüzel kişilik olarak tarif ve tavsif edilemez. Cemaatler ve hizmetleri devletin veya birtakım güç odaklarının kontrolüne alınamaz; pozitif hukukun maddî ve dünyevî kalıplarına sokulamaz ve hapsedilemez.

Çıkış yolu, bu prensiplerde.

***

-Nur Talebelerinin devlette kadrolaşma ve iktidar kavgalarıyla işi olmaz - http://www.yeniasya.com.tr/video/divan-i-harbi-orfi-isiginda-15-temmuz-kalkismasi_405024

 

-Cemaatlerin gündemi siyaset değil, dine hizmet olmalı... - http://www.yeniasya.com.tr/video/cemaatlerin-gundemi-siyaset-degil-dine-hizmet-olmali_417674

-Din, devlet ve siyaset ilişkileri - http://www.yeniasya.com.tr/video/din-devlet-ve-siyaset-iliskileri_417565 

Okunma Sayısı: 4791
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Turgay

  21.9.2017 09:21:24

  Cemaatlerin yapılanması Risale-i Nur'un gösterdiği şekilde tek adam yerine meşveret esaslı bir demokratik işleyiş şeklinde olmalı. O zaman bu tuzakların hepsi boşa çıkacaktır. Yeni Asya'nın bu tuzaklara düşmemesinin en büyük etkeni budur diye düşünüyorum.

 • zeiıha

  20.9.2017 16:27:04

  Hakikat ne kadar tekrarlansa azdır.Ve sık sık bu konuya ağırlık verilmiş ufuk açıcı yazılarınızı bekliyoruz.Malum gündemlerin içinde boğma taktiği var.Asli vazifemizi unutmadan bugüzel yazınızın ışığında daha çok hizmet dolu günler nasip etsin Rabbim

 • Abdullah TUNÇ

  20.9.2017 11:17:35

  ''Evet cemaatların kurtuluşu Risale-i nur Prensiplerindedir.'' Sadece Allahın rızasını kazanmak ve insanların ebedi hayatlarını kurtarmak için çalışmak (İHLAS);cümlesiyle başlayan paragrafta dile getirilen prensiplere riayet ederek cemaatlar kurtulabilirler. En önemlisi siyasetin ve ticaretin cazip tuzaklarına düşmemek,aldanmamak...Dünyevi hedefler peşinden koşmamak.Rıza-i İlahiye odaklanmak. İmanı kurtarma ve kuvvetlendirmenin haricinde bir maksat taşımamak. Her alanda İ S T İ Ğ N A düsturuna riayet etmek.Bu konuda Üstadımız en büyük örneğimizdir.Çünkü hayatında azami derece bu düsturleri fiilen uygulayarak hüsnü misal olmuştur. İstiğna düsturuna riayet etmemenin feci sonuçlarını siyasi ve içtima-i hayatta hep beraber ibretle görüyoruz.Hakikatları ifade ederek uyarı vazifesini yerine getiren güzel bir makale...

 • HÜSEYİN İLHAN

  20.9.2017 10:11:17

  Muhterem Kazım bey çok net ve kısa özetlemişsiniz mevzuyu. Fakat ülkemnizde DEMOKRATLAR iktidardan nasıl uzaklaştırılır,dindarlar nasıl yozlaştırılır diye sual edilse kanaatim şu;Siyasal islam zihniyeti ve onların yaptıkları ile bu olur.Şu an demokratların iktidardan uzaklaştırılması başarıldı ve sıra YOZLAŞTIRILMADA.Bu da maalesef hızla yapılmaktadır.

 • Süleyman Yaprak

  20.9.2017 05:18:02

  Teşekkürler, çok önemli hakikatleri her daim, zamanında ve korkusuzca dile getiren Yeni Asya ailesinin tercümanlığını yapmaktır bunun adı..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı