"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Dip dalga

Kâzım GÜLEÇYÜZ
21 Nisan 2017, Cuma
Kaya Ramada’daki Bediüzzaman panelinden sonra panelistlerle sohbetimiz sırasında 16 Nisan referandumundan bahis açılıp genel atmosfere dair izlenimler paylaşılırken, Yönetim Kurulu Başkanımız Ömer Yavuzyiğitoğlu bir dip dalganın gelmekte olduğunu söyledi.

Aynı tesbitini referandumdan beş gün önce birlikte çıktığımız Ruşen Çakır’ın Medyascope’unda yine tekrarladı. Ve haklı çıktı.

Abdülkadir Selvi de Hürriyet’teki köşesinde “Büyük şehirlerden başlayarak bir dip dalga geliyor” diye yazdı (19.4.17).

16 Nisan akşamı sonuçlar açıklanıp özellikle İstanbul ve Ankara’da hayır oylarının evet’lerden fazla olduğu ortaya çıktığında bu dip dalga açıkça görüldü.

1994’ten beri Erdoğan’ın “kale”si olarak bilinen İstanbul ve beraberinde yine o tarihten bu yana RP-AKP çizgisinin elinde olan Ankara’nın “düşmesi” Saray ve iktidar cenahında tam bir şok etkisi oluşturdu.

Bilhassa bu iki büyük şehirde hayırlar ağır basarken Türkiye genelinde evet'lerin az farkla da olsa önde gösterilmesi ise, izahı çok zor başka bir çelişki oldu.

Mızrağın çuvala sığmadığı bir çelişki.

İstanbul’da hayır’ların önde olduğunu herkes söylüyordu. Halkın nabzının attığı taksilerde, berber dükkânlarında ve kıraathanelerde hava o istikamette idi.

Havayı iyi kokladığını söyleyen eski AKP’li bakanlardan İdris Güllüce’nin de Başbakanın davetiyle kapalı kapılar ardında yapılan bir toplantıda “İstanbul’da hayır’lar önde” tesbitini dile getirdiği, kulis bilgisi olarak medyada yer almıştı.

Bu yöndeki öngörülerin temelsiz iddialar değil, gerçekçi tesbitler olduğu, sonuçlar belli olunca açıkça ortaya çıktı.

Gerçekten yeni bir dip dalga geliyor.

Selvi bu tesbitini aktarırken, Özal’ın inişinin 1989 yerel seçimlerinde büyük şehirleri kaybetmesinden sonra başlayıp hızlanarak sürdüğünü ifade ediyor.

Görünen o ki, AKP de o yola giriyor.

Merhum Demirel’in son görüşmelerimizden birinde “Halk bir yerden sonra bıkıyor” diyerek işaret ettiği noktaya ulaştık veya eşiğindeyiz. AKP de inişe geçmiş durumda.

Ve toplum alternatif bekliyor...

***

Hadis: Müslüman Müslümana zulmetmez, onu zalimin eline bırakmaz. Zalimlerin elini mazlumlarınızdan çektirin. Ne zulmedin, ne zulme uğrayın.

Hadis: Adaletle iş görene müjdeler olsun. Aleyhinizde de olsa insanlara karşı adaletli davranın. Kimse kendi suçundan başkasıyla suçlanamaz.

Üzerine şaibe iddialarının gölgesi düşen referandum - http://www.yeniasya. com.tr/video/uzerine-saibe-iddialarinin-golgesi-dusen-referandum_429643

Okunma Sayısı: 10410
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Özcan Erkiş

  21.4.2017 15:27:41

  (4)"Zahmette rahmet vardır"derler. %49'luk Hayır çıkması zahiren bizim için menfi görünse de neticesi itibariyle millet ve memleket hesabına hayırlara vesile olabilir. Yeni ittihad ve ittifaklara ve alternatif oluşumlara kapı aralayabilir. Zira artık mevcut iktidar mevcut hâliyle bizzat kendi eliyle ürettiği dahili ve harici problemleri çözmesi çok zor görünmektedir. Dahilde ve hariçte kavga hem çözüm yollarını tıkıyor hem de toplumsal barışa ciddi darbeler vuruyor. Problemlerin kaynağı belli olduğu gibi çözüm yolları da bellidir. Sorun demokratik hukuk devletinin bütün kurum ve kuralları ile kâmil mânâda çalıştırılmamasından kaynaklanmaktadır. Referandum bittiğine ve iktidar da (şimdilik ) istediği neticeyi aldığına göre mağduriyetlere son vermek ve demokratik hukuk devletine bir an önce dönmek için daha ne istemekte ve daha neyi beklemektedir? 15 yıllık tek başına iktidar, istediğiniz herşeyi yapabilme gücü ve yetkisi, referandum, %51 Evet, yaşatılan mağduriyetler....yetmedi mi?

 • Özcan Erkiş

  21.4.2017 14:44:53

  (3) OHAL ile demokratik hukuk devletini askıya alan Türkiye üstelik OHAL'de referanduma gitmiş bir de YSK'nın hukuksuz kararı ile şaibeli ve şüpheli %51 evet çıkması gözlerin üzerimize çevrilmesine sebep olmuştur. OHALin ve referandumda %51'lik evetin, YSK'nın kanuna muhalif kararının dış dünyaya menfi yansımaları ve neticeleri olmuştur. Avrupa'daki yurttaşlarımızın tek adamlık paketine %60'ın üzerinde evet demesi Avrupa'nın menfi tavır almasına sebep olmuştur. Meselâ, AB üyelik müzakeresi başta olmak üzere vatandaşlık durumlarını yeniden gözden geçirme, ekonomik ilişkiler de dahil olmak üzere pek çok konuda sıkıntılı bir süreç yaşayacağız. Yâni Türkiye'deki anti demokratik sürecin faturası dahilde bizlere hariçte de yurtdışındaki vatandaşlarımıza siyasî, iktisadî ve içtimai/sosyal cihetlerden olumsuz yansıyacaktır. Şimdiden Avrupa'dan menfi sesler gelmeye başladı bile.

 • Özcan Erkiş

  21.4.2017 11:37:40

  (1)Sayın Güleçyüz, herkese hayırlı cumalar diliyorum. Adına "dip dalga" mı başka şey mi derler bilmiyoruz ama %49'luk Hayır, bir şeyin işareti gibi. YSK'nın hukuku hiçe sayan kararı ile referandumu hem içeride hem de dışarıda şaibeli ve şüpheli hâle getirmiş olması iktidar cenahının inişe hız kazandırabilir. CB "Bu iş bitti!" dese de henüz kesin netice alınmış ve karar verilmiş değildir. Ortada millet iradesini ilgilendiren çok ciddi bir iddia, şüphe ve şaibe vardır. Bu iddianın hukuk içinde âdil ve şeffaf bir şekilde çözüme kavuşturulması gerekir. Netice değişmeyecek olsa bile bu meselenin mutlak surette demokratik hukuk devleti adına, hukukun üstünlüğü hesabına halledilmelidir. Oldu bittiye gelecek bir mesele değildir.

 • özdemiroğlu

  21.4.2017 07:09:12

  Her şeyin bir zevali var. AKP'nin de inşaallah iktidar hırsı ve alternatifimiz yok efelenmesi de sona erecektir. O günler çok da uzak değildir.

 • Ayse

  21.4.2017 06:18:51

  Zulum devam etmez!!!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı