"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Diyanet ve siyaset

Kâzım GÜLEÇYÜZ
24 Kasım 2016, Perşembe
“Diyanet cemaatleri kucaklamalı” yazımız için Vacip Ölmez’den aldığımız mesajda son derece önemli bir meseleye dikkat çekiliyor:

“22 Kasım tarihli yazınızı okudum. Yeni Asya’nın müsbet hareket çizgisinde istikrarlı yürüyüşünün önemini bir kez daha anladım. 

“Ülkemizde tüm kurum ve kuruluşların siyasallaştığı bugünlerde, ne yazık ki Diyanet İşleri Başkanlığının da siyasîlerin esiri konumuna düştüğü, siyasîlerin söylemlerinin dışında hak ve hakikati söyleme cesaret ve erdeminin sergilenemediği günleri yaşıyoruz. 

“Siyaset hastalığı bir kangren gibi her tarafı sarmış ve Diyanet’i de etkilemiş durumda. 

“Artık Cuma namazlarına bile çekinerek gider olduk. Vakit namazlarını evde kılmayı tercih eder hale geldik. Bunun sebebi zımnî dahi olsa hutbelerde ve vaazlarda siyasî eylem ve söylemlerin dile getirilmesidir. 

“Allah’ın evi olan camilerimiz herkese açık olmalı; her görüş ve düşüncenin sahibini kucaklayan, sadece Allah’ın emir ve yasaklarının insanlara anlatıldığı mekânlar olmaktan çıkarılmamalıdır. Son zamanlarda iyice öne çıkan siyasal İslam felsefesi terk edilmelidir. 

“Sizin de ifade ettiğiniz gibi Diyanet bütün cemaatlere eşit mesafede durmalı, hepsini kucaklamalıdır. Allah’a emanet olunuz.”

Gerçekten, başından beri bu konuda da çok özel bir duyarlılık ortaya koymuş olan Bediüzzaman’ın altını çizerek defaatle vurguladığı gibi, din herkesin ortak değeridir.

Din hizmeti, siyasî tarafgirlik ve karşıtlıkların dışında ve üzerinde bir makamda verilmelidir. Hele iman dersine herkesin ihtiyacı vardır. Camiye giren insanın partisi sorulmaz.

Özellikle son dönemde daha da belirgin hale gelen “siyasete angaje” görüntüsü, Diyanet’in zaten kuruluşundan beri var olagelen kronik problemi, yeni boyutlar katarak daha da katmerli hale getiriyor. Dinî hayatla ilgili birtakım yeni “devlet projeleri”nin hayata geçirilmesinde kullanılmak istenmesi, bu kurumun toplumla ilişkilerinde farklı sıkıntıların ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor.

Üstadın bir asır önce ifade ettiği ve bizim de sık sık  tekrarladığımız gibi, Diyanet asla siyasî makamlardan verilen talimatlarla iş gören bir kurum olmamalı; din hizmetlerini her türlü müdahaleden azade ve özerk bir konumda toplumla ve cemaatlerle sıcak ilişkiler kurup bütünleşerek devam ettirmelidir.

Diyanet’in cemaatlerle buluşması - YENİ ASYA http://www.yeniasya.com.tr/video/diyanet-in-cemaatlerle-bulusmasi_416168 … @yeniasya aracılığıyla

 

Diyanet-Cemaatler ilişkisine dair - YENİ ASYA http://www.yeniasya.com.tr/video/diyanet-cemaatler-iliskisine-dair_416283 … @yeniasya aracılığıyla

Okunma Sayısı: 5233
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • m.ali

  24.11.2016 19:43:08

  Cuma vaazlari her yerde ayni. A haber izliyo gibi hissediyorum kendimi

 • Özcan Erkiş

  24.11.2016 16:17:37

  (2)Siyasetin hedef ve maksadı ile hizmet metodu, cemaatlarınki ile pek örtüşmüyor. Hem siyaset zemini çok kaygan olup, suistimal ve istismara her vakit açık bulunmaktadır. Başta yalan ve iftira olmak üzere din ve imana muhalif pek çok fiiller ve sözler siyasilerden zuhur etmektedir. Hele bir de din adına siyaset yapanlar yahut dini siyasetlerine alet edenler iktidarda ise o vakit, din ittihadın değil tam tersine iftirakın aracı haline getirilmek suretiyle en dehşetli darbe dine vurulmaktadır. "Asıl ve muzır musibet de dine gelen musibet"olduğuna göre cemaatlar DIB ile işbirliği yapmalı ama "siyasete angaje"olmuş bir Diyanetin dümen suyuna girmemelidir.

 • Özcan Erkiş

  24.11.2016 15:57:08

  (1)Yeni Asya okuyucusu kardeşin gönderdiği mesajda bahsettiği hususlardaki tedirginliği bizler de yaşıyoruz. Bu da Diyanet Teşkilatının siyasetin vesayeti altında olduğunu, hür ve müstakil bir din hizmeti vermekte zorlandığını göstermektedir. Cemaatlarla kucaklaşması da siyasi otoritenin ve resmi ideolojinin verdiği izin kadar olacaktır. Siyasal Islamcı ideolojiye sahip bir iktidar için Diyanet Teşkilatı, resmi din projeleri için en güvenilir meşruiyet aracıdır. Zira DIBin bu süreçteki eylem ve söylemleri fazlasıyla "siyasete angaje" olduğunu göstermiştir. Siyasetin girdiği ve olduğu bir yerde tarafgirliğin olmaması siyasetin "fıtratına" aykırıdır..

 • feminel acaip

  24.11.2016 15:37:29

  Sayın başkanın önceki gün "görevimi yapmıyorum" diye Özrü kabahatinden büyük bir açıklaması çıktı gazetemizde. Başlığı okuyunca ben de zannettim ki; siyasi baskılar nedeniyle görevimi yapamıyorum diyecek zannettim. Meğer sayın başkanı gece sabaha kadar camilerden okuttuğu sela ve ezanlar kesmemiş. Feminel acaip.

 • Abdurrahman KOÇAK

  24.11.2016 11:17:46

  Bazı Cuma namazlarında kendime zor hakim oldum...Çocuklarımı camiye götürmeye zor ikna ediyorum...Yazık...Çok yapmacık propagandalar...Diyanetin sayın idarecileri bu iş buralara köşe yazılarına taşınmışsa lütfen bu tür siyasetin oyunlarına gelmeyin...En azından vicdanen rahat edin...Sizi alırlarsa alsınlar kimi getirirlerse getirsinler...

 • Abdulhamit Han

  24.11.2016 10:03:25

  İslam Dininin kaynakları bellidir. 1-Kitap 2-Sünnet 3-Kıyası Fukaha 4-İcmai Ümmet, kim ki; bu kaynakların dışında İslama kulp takıyorsa Dine hizmet etmiyordur. Amelde niyete, lafta icraata bakılır.

 • Mücahiddin

  24.11.2016 08:41:34

  Bahsi geçen konulara aynen katılıyorum.Son yıllarda camiye gittiğimde eskiden duyduğum iç huzuru duymuyorum.Hatta bazen kendimi bir partinin seçim bürosuna gitmiş gibi hissediyorum.Diyanetin bırakın siyasilerden talimat almayı, hata ve yanlışlarında hak ve hukuka davet etmeli ve uyarmalıdır.Sizlerinyaptığı gibi Allah sizlerden razı olsun.

 • cafer

  24.11.2016 03:47:45

  Yakında camilere sadece belli partililer gidecek.Yani camiler siyasi tarafgirliğe göre bölünecek.Yapılmak istenende mümkün olduğu kadar küçük parçalara ayrılmamız .Böylece yenmesi yutulması ve idare edilmesi kolay olacak

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı