"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hedefimiz

Kâzım GÜLEÇYÜZ
21 Ekim 2017, Cumartesi
İttihad’ın ilk başyazısı (24.10.1967)

Hayatiyetinize kasteden inkılaplardan ve zelzelelerden sonra İslam âlemi yeniden uyanmaya başladı. Onu öteden beri tehdit eden Garb materyalizmi ve Şimalden gelen imansızlık hastalığı, her ne kadar bünyesinde derin rahneler açtı; on dört asırlık ağacı kurutmaya çalıştıysa, gayesinde muvaffak olamadı; içtimaî hayatın her sahasında iflâsını ilân eder bir duruma geldi.

Şimdi bütün Müslümanlarda bir kıpırdanış, bir canlanış ve yeniden oluş hali var. 

Artık ehl-i iman istikbali karanlık görmüyor; İslamı kendine en büyük gaye ve hedef olarak seçen hiçbir fert ye’se, ümitsizliğe düşmüyor. Biliyor ki istikbal İslamındır; ona ancak iman-Kur’an hakikatleri hâkim olacaktır.

Fert fert meydana gelen bu kendini bulma hali, kuvvetli bir ittihadla ancak mecrasını bulacak ve İslamın büyük inkılâbını yeniden, yepyeni bir tarzda tahakkuk ettirebilecektir. 

“Bu zamanda en büyük farz vazifesi ittihad-ı İslamdır.” Müslümanların, materyalizm ve her türlü dinsizlik cereyanlarının tasallutundan kurtulmaları, sahil-i selâmete ulaşmaları, ancak ittihadla mümkün olacaktır.

Elinizde bulundurduğunuz şu gazetenin maksadı da budur. Maddî ve manevî terakkinin ancak bu yolla tahakkuk edeceğine inanmış bulunuyoruz. 

İttihadımızın meşrebi muhabbettir. Husumeti ise cehalete, zarurete ve nifakadır.

Bâtıl şeylerin iyice tasviri, sâfî zihinleri dalâlete sevk edeceğinden; neşriyatımızda daima müsbeti nakletmeyi vazife telâkki ediyoruz. “Hakkın hatırı herşeyden âlîdir”; binaenaleyh hak dururken, bâtılı nakl ve izah etmeyi prensip olarak reddetmiş bulunuyoruz. Sütunlarımız ise, bütün Müslümanlara açıktır.

İttihadı asıl maksad bildiğimiz için de, İslamî neşriyatın gelişmesini, kuvvetlenmesini, çoğalmasını arzu ediyor; bu mevzuda her türlü fedakârlığa katlanacağımızı da taahhüd altına alıyoruz. Esasen, Müslümanlarda başlayan ve hızla devam eden şahsiyetini bulma, İslamın hakikatına erme halidir ki; neşir vasıtalarımızın sayısını da her geçen gün biraz daha arttırmaktadır. İslam elbette ki matbuata da hakim olacak; Kur’an dersini gazete lisaniyle de beşeriyete verecektir. Rotatifler iman hakikatleri için çalışacak, İslamın ittihadı her sahaya hakim olacaktır.

Gayret bizden, Tevfik Allah’tan…

***

#İttihad 50.yıl özel sayımız - http://www.yeniasya.com.tr/video/ittihad-50-yil-ozel-sayimiz_444804

#3DalPapatya kitabımızın tanıtım toplantısı - http://www.yeniasya.com.tr/video/3-dal-papatya-kitabimizin-tanitim-toplantisi_444757

Birçok mağduriyete yol açan OHAL’in tekrar uzatılması - http://www.yeniasya.com.tr/video/bir-cok-magduriyete-sebep-olan-ohal-in-tekrar-uzatilmasi_444690 

Okunma Sayısı: 4353
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı