"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hukukçular, ses verin

Kâzım GÜLEÇYÜZ
13 Ekim 2017, Cuma
OHAL sürecinde yaygınlaşan hak ihlalleriyle ilgili olarak, bu konularda duyarlı olduklarını düşündüğümüz hukukçulardan bile beklediğimiz sesi duyamayınca, Yeni Asya olarak özel bir çalışma yapmaya karar verdik.

Tesbit ettiğimiz isimlerden bir liste oluşturup, hazırladığımız soruları iletmek istedik.

Ama bir kısmı, bizi şaşırtıp hayal kırıklığına uğratan bir tavırla, cevaplamak istemedi.

Buna karşılık, aynı zamanda hukukçu da olan eski Bakan Ertuğrul Günay ve emekli askerî hâkim Dr. Ümit Kardaş’tan ilk cevapları alıp, Kardaş’ın mülâkatıyla dosyayı açtık.

İkisine de teşekkür ediyoruz.

Diğer isimlerle de temaslarımız sürüyor.

Sorularımız şunlar:

1. 20 Temmuz 2016’dan bu yana devam eden OHAL uygulamalarını evrensel hukuk kriterleri ile temel hak ve özgürlükler açısından değerlendirir misiniz?

2. Darbeciler ve terör örgütüyle mücadele gerekçesiyle yürütülen soruşturmalardaki gözaltı ve tutuklamalarda masumiyet karinesi, suç ve cezanın şahsîliği, savunma ve âdil yargılanma haklarına riayet ediliyor mu?

3. Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda yoğun şikâyetlere konu olan delilsiz ve uzun tutuklamaların FETÖ soruşturmalarında çok daha yaygın şekilde tekrarlandığı gözleniyor. Sizin yorumunuz nedir?

4. KHK ihraçları hakkındaki görüşünüz?

5. Son dönemde, özellikle 16 Nisan sonrasında yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından ne durumdayız? Yargının hür ve bağımsız olduğunu söyleyebilmemiz mümkün mü?

6. Hukuk devletinde hür, bağımsız ve tarafsız yargı organlarının yetki alanındaki süreçlerin MGK ve MİT gibi kurumlarca yönlendirilmesi söz konusu olabilir mi?

7. İhbar ve Bylock iddialarına dayalı, delilsiz ve uzun tutuklamalar için ne düşünüyorsunuz? “Terör örgütüne üye olma” suçlaması ve buna dayalı tutuklama kararları için ihbar ve Bylock yeterli olur mu?

8. 6 aylık bir gecikmeyle işbaşı yapan OHAL Komisyonu hakkındaki yorumunuz?

9. Yargı uygulamalarının böylesine yoğun tartışıldığı bir ortamda bilhassa AYM’nin tavır ve yaklaşımı ile hukuk camiasının suskunluğunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tüm hukukçuların cevaplarını bekliyoruz.

***

- Adalet Bakanına bir çağrı daha - http://www.yeniasya.com.tr/video/adalet-bakani-na-cagri_444301

- AKPM: Türkiye’nin AİHM’e aday gösterdiği, hâkim ve savcıların mesleğe kabul mülâkatlarını yapan komisyonun başkanı bu görev için ehil değil.

- Sabır, tahammül, sadakat ve samimiyetimizin sınandığı bu zorlu ve dehşetli süreçte Allah mazlum ve mağdurların yardımcısı olsun.

Okunma Sayısı: 7994
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Gül

  13.10.2017 23:43:29

  Selamlar, öncelikle sunu belirtmek isterim ki; ülkemizde muazzam bir yozlaşma ve adaletsizlik var. Kin öfke adavet ile müslümana yakışmayacak bir saldırı var. O kadar ki sadece Adil-i mutlak, Kadir-i mutlaktan başkasına siginmaktan başka çare yok. Allah yardımcısı olsun bütün mazlumlarin. Tesekkurler sn. Kazım bey.

 • Adalet

  13.10.2017 21:56:41

  Sayin gulecyuz.hakimler ölmüş ses yok

 • Gulsum

  13.10.2017 16:25:13

  Esim Dr beyin cerrahı 13aydir tutuklu cocuklarimiz okullarinda ve bankasyada eski bir hesabi vardı okul taksitrlerini buradan oduyordu. Bylock yok tanık ifadeleriyle tutuluyor zorluklarla okuduğu yıllarını verdiği mesleğinden ihraç edildi öyle zorda bıraktılar ki bizleri sağlığımızı kaybettik ikinci mahkemede insan aklıyla dalga geçtiklerini gördüm hal hareket ve tavırlarıyla sen teröristin bunu kabul et diyorlar inanmıyorum bizler bu ülkenin evlatlariyiz devletimizide milletimizide bayrağımızı da seviyoruz itham edildiğimiz şeyler o kadar çirkin ki bu zulüm ne zaman bitecek diye bekliyorum boyle yargılanmaya dev am ederlerseler bu insanlar çıkamaz çok üzgünüm

 • Gündüz Alp

  13.10.2017 11:39:27

  Mübarek Cumanızı tebrik ederim. En vahimi, hukukun bu kadar ayaklar altına alındığı bir zaman da "hukukçuların ses vermemesi" olmakla beraber, evvelen ve bizzat,15 yıl evvel, iktidara gelirken millete hukukun üstünlüğü, adalet, hürriyet, demokrasi ve sair evrensel değerleri vaat eden kadrolardaki o şahısların, çıkıp, cesaretle (tıpkı dün Ümit Kardaş ve bugün Ertuğrul Günay Beyler gibi) herkesten daha yüksek ses vermeleri icap etmiyor mu? Neredeler ve niçin konuşamıyorlar? Anayasa ile teminat altına alınmış, temel hak ve hürriyetlerin alenen çiğnenmesi ve hak ihlalleri karşısında susmalarını gerçekten "hayretler" içinde seyrediyoruz. Yalnız onlar mı? Yüksek Yargı, STK'lar, Üniversite, bilhassa (Yeni Asya camiası hariç) Nur Cemaatları, Medya, İş ve Finans Dünyası ve diğerleri. Yeni Asya olarak sorduğunuz dokuz (9) soruya verecekleri cevapları yok mu? Varsa, "Ba'de harab'il Basra" durumundan önce versinler.

 • veysel

  13.10.2017 10:18:24

  Oglum 13 ekim 2016 da görev den alındı bu gün 13 Ekim 2017 bir yıldır ailece her gün öldük SEBEBİ ASKER LIK YAPARKEN YANINDA TELEFONU DAHI YOKKEN 28 /08/2014 DE BAYLOK UYGULAMASI GÖRÜL MUŞ .BÖYLE BİR VICDANSIZLIK BÖYLE BİR ZULÜM NASIL YAPILIYOR. HIC MI ALLAH KORKUSU YÖK. Eşinden ayrıldı yuvası dağıldı sağlığı bozuldu sebeb olanları allaha havale ediyorum.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı