"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hukuksuz OHAL rejimiyle nereye?

Kâzım GÜLEÇYÜZ
17 Ekim 2017, Salı 00:10
15 Temmuz’dan beş gün sonra OHAL ilan edildiğinde “İhtiyaç bitince, hattâ süresi dolmadan bir-bir buçuk ay içinde bile kalkar” diyen hükümet üyeleri olmuştu. Ama 15 ayı doluyor ve üç ay daha uzaması gündemde.

Sürecin ileriki aşamalarında da zaman  zaman “Artık OHAL kalkmalı” diyenlere cevap Cumhurbaşkanından gelmişti:  

“Dur bakalım, ne acelen var; belki 12 ay devam edecek, belki de daha fazla.”

Dediği gibi de oluyor; 18 aya gidiyor.

Böylece, 16 Nisan paketinde yer alan “tek başına OHAL ilan etme” yetkisi, daha yürürlüğe girme zamanı gelmeden, mevcut sistemde de hayata geçmiş oluyor...

Ve OHAL uzayıp devam ettikçe, yol açtığı mağduriyetler katlanarak yayılıyor.

Bu durum zaten ağır aksak yürüyen devletin işleyişini iyice hantallaştırıp kilitliyor. “OHAL var, birşey yapamayız” lafı devlet kapılarında en sık tekrarlanan söz oluyor.

OHAL’in kaynaklık ettiği hukuksuzluklar hayatın her alanında yoğun mağduriyetler üretirken, kendi prosedür ve işleyişindeki kuralsızlık ve keyfîlikler de cabası.

Meselâ 20 Temmuz’daki OHAL ilan kararının kaç oyla alındığı bilinirken, sonraki uzatma kararlarının hiçbirinde sayının açıklanmaması bunlardan. Niye gizleniyor?

Bir diğer konu, şimdiye kadar çıkan OHAL KHK’larının büyük bir çoğunluğunun hâlâ Meclis onayından geçmemiş olması. Oysa anayasa ve içtüzüğün ilgili hükümlerine göre, çıkarılmalarını izleyen 30 gün içerisinde Meclise gelmeyen ve onayından geçmeyen KHK’lar kendiliğinden hükümsüz ve geçersiz hale geliyor.

Dolayısıyla, bu durumdaki KHK’larla yapılan bütün işlem, tasarruf ve ihraçlar, söz konusu kural gereği hukuken geçersiz.

Ki, OHAL gerekçeleriyle ve geçici bir süreyle sınırlı olmaları gerekirken, bunları çok aşan bir kapsamda ve adeta ilanihaye geçerli olacakmış mantığıyla hazırlanmış olmaları ayrı ve derin bir başka sorun.

Böyle hukuk dışı bir OHAL ve KHK rejimi için “Normal zamanda yapamadığımız birçok şeyi yapmamıza imkân veriyor” diyenler belli ki bundan gayet memnun.

Peki, bu gidişata hukuk ve demokrasi adına itiraz etmesi gerekenler nerede?

***

- 6.9.16 tarihli scope yayınımız: OHAL KHK’ları ile yapılan hukuksuzluklar...   http://www.yeniasya.com.tr/video/ohal-khk-lari-ile-yapilan-hukuksuzluklar_409134

- 27.4.17’deki scope yayınımız: Gittikçe ağırlaşan OHAL bilançosu ve Türkiye’ye kaybettirdikleri  http://www.yeniasya.com.tr/video/gittikce-agirlasan-ohal-bilancosu-ve-turkiye-ye-kaybettirdikleri_430437

1.5.17 tarihli scope yayınımız: Meclis onayına sunulmayan OHAL KHK’ları yürürlükten kalkar... - http://www.yeniasya.com.tr/video/meclis-onayina-sunulmayan-ohal-khk-lari-yururlukten-kalkar_430802

 

Okunma Sayısı: 8016
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mehmet

  17.10.2017 19:56:34

  Bırakın sınırsız günah işleme özgürlüklerini kullansınlar.Ne de olsa mutlak adalet burda ve öteler de mutlaka tecelli edecektir.

 • HÜSEYİN İLHAN

  17.10.2017 14:23:22

  OHAL nereye kadar demişsiniz.Yeni yapılacak seçimlere kadar.Çünkü OHAL şartları altında KEYFİLİKLER,ZORBALIKLAR,HAKSIZLIK VE HUKUKSUZLUKLAR ile çevirdikleri ENTRİKALARLA HÜKÜMETLERİNİ devam ettirme senaryosu ve ve gayesindeler.

 • ali

  17.10.2017 12:32:05

  OHAL hiç bitmeyecek.öyle gözüküyor.ohal olmamalı.Hukuk adalet kalmadı.yüzbinler magdur

 • Gündüz Alp-2

  17.10.2017 11:50:30

  İktidar cenahının yazınızda da ifade ettiğiniz gibi "NORMAL ZAMANDA YAPAMADIĞIMIZ BİRÇOK ŞEYİ YAPMAMIZA İMKÂN VERİYOR" dedikleri; OHAL KHK'larıyla, demokratik hukuk devleti olsaydı "YAPAMAKDIKLARI ŞEYLER" nelerdi acaba? Bunu da merak etmiyor değiliz. Cemaatleri bitirme ve kökünü kazıma mı? Tek adam tek parti devletini tesis etme mi? Hukukun üstünlüğü,Demokrasi ve Millet iradesini ve Millet Meclisi devre dışı bırakma mı? Otuz küsur yıldır bir türlü bitirilmeyen PKK terörü ve saire. Fakat terörle mücadele için yeterli yasal mevzuat da silahlı güç de 15 yıldır devam eden tek başına iktidar da zaten var ve vardı. Şu halde nedir "normal zamanda yapamadıkları" şeyler? Ülkeyi yönetenlerden ciddi, samimi, açık ve net bir açıklama istemek vergisini veren vatandaşlar olarak bizim hakkımız olsa gerektir. Evet, OHAL ve KHK'ların asıl gerekçesi nedir ve ne vakte kadar devam edecektir?

 • Gündüz Alp

  17.10.2017 11:31:39

  Aldatmakla iş gören menfi ve menfaatçi siyaset, merhametsiz düsturları ile ülkeye maddi-manevi zarar vermeye devam ediyor. "OHAL'i devlet için ilan ettik!" yahut "OHAL'den kim zarar görüyor!" veya iş dünyasına dönerek "OHAL'i sizin için ilan ettik!" gibi algıya dayalı aldatıcı beyanlarla OHAL bir kez daha uzatılacak. Mülkün temeli olan ADÂLET, "çıkarılmalarını izleyen 30 gün içerisinde Meclise gelmeyen ve onayından geçmeyen KHK'lar kendiliğinden hükümsüz ve geçersiz" olan gayri hukuki ve gayri insani OHAL rejimi KHK'ları ile zulme dönüşmüştür. Haksız ve hukuksuz bu vahim gidişata karşı hür ve demokrat dış dünyadan bunca ikaz gelmesine mukabil, içeriden ciddi ve cesur ve yüksek bir itiraz sesinin çıkmaması gidişattan daha daha vahim bir haldir. "Sükût ikrardan gelir" derler. Fakat unutmayalım ki, şu Türkiye gemisinde bizimle beraber "susmuşlar" da seyahat etmektedir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı