"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

KHK’lara bakışta demokrat farkı

Kâzım GÜLEÇYÜZ
19 Eylül 2017, Salı
Türkiye 20 Temmuz 2016’da sokulduğu OHAL rejiminde, çoğu hâlâ Meclis onayından geçmemiş olan KHK’larla yönetilirken, çıkarılan her KHK ile yeni ve çok ağır mağduriyetlere yol açılıyor.

Demokrasi tarihimizde benzeri hiç yaşanmamış olan bu hale demokrasi ve hukuk adına itiraz edip fren koyması gereken ve beklenen kurumlar tamamen meflûç durumda.

Ne Meclis iradesine sahip çıkabiliyor; ne de AYM başta olmak üzere yargı kurumları bu meselede bir inisiyatif ortaya koyabiliyor.

Bu son derece vahim ve endişe verici duruma Türkiye ne zamana kadar seyirci kalacak?

Aşağıdaki değerlendirmeleri, KHK bahsinde hukuka saygılı ve demokrat bir yaklaşımın ifadesi olarak, bu noktada düşündürücü ve uyarıcı bir işlev görmesi dileğiyle aktarıyoruz.

Altındaki imza 9. Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel’e ait.

1987 yılı Meclis Bütçe Görüşmelerinde DYP adına partinin Genel Başkanı sıfatıyla yaptığı konuşmanın tutanaklarından:

“Yapacağım ikinci ikaz Kanun Kuvvetindeki  Kararnamelerdir. Kanun Kuvvetinde Kararname fikrini eleştiriyor değilim. Çünkü Kanun Kuvvetinde Kararname fikri 1969’da Adalet Partisinin programında mevcuttur. Yalnız, ifrattan tefrite gidilmesini eleştiriyorum.  

“Kanun Kuvvetinde Kararnamelerle herşeyi halledemezsiniz. Bilhassa kişi haklarıyla ilgili Kanun Kuvvetinde Kararname olmaz, olmaması da lâzımdır. Temel hakları düzenleyen Kanun Kuvvetinde Kararname olmaz. Temel haklar mutlaka Meclislerin işidir. 

“Ayrıca devlet memurlarının, çalışanların haklarını tanzim eden Kanun Kuvvetinde Kararnameler de olmaz. Bunlar kazanılmış hakları zedeleyebilir. 

“Onun içindir ki Kanun Kuvvetindeki Kararnameleri herşeye teşmil etmekte, herşeye götürmekte yarar yoktur. Bunu sınırlı götürmek lâzımdır. 

“Kanun Kuvvetinde  Kararnamelerde Meclisler yasama yetkilerini kısmen icraya devretmektedirler. 

”Kanun Kuvvetinde Kararnameler daha çok ekonomik faaliyetlerin daha çabuk görülmesi için düşünülmüştür. Öyle de olmalıdır bana göre.  Ama bunu bir toplumun her safhasına teşmil ederseniz o takdirde işin içinden çıkma imkânınız olmaz.”

***

-“Robot yüzlü, ezen devletin yerini şefkatli eller aldı” diyen AKP’li Ravza Kavakçı Kan’a: Hapisteki 17 bin hanım ve 668 çocuktan ne haber?!!

-Bu devirler de gelir geçer ve kazanan her zaman olduğu gibi hak, adalet, vicdan olur. Zulmün ilanihaye devamı asla mümkün değildir.

 

-Antakya’daki Güney-Akdeniz bölge toplantımız da çok verimli ve istifadeli geçti. Katılan ve katkıda bulunan bütün okurlarımıza teşekkürler.

 

Okunma Sayısı: 11599
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÜSEYİN İLHAN

  19.9.2017 11:16:14

  SİYASET BİLİMİNDE ülkemizden örnek şahsiyet ve DEMOKRASİNİN GELİŞMESİ-KUVVETLENMESİ-VATANDAŞIN HAKLARINI ÖĞRENİP-SAHİP ÇIKMASI açılarından katkısı olan lider önce merhum şehit başbakan ALİ ADNAN MENDERES ve o AHRAR YOLDAN giden kin-öfke-nefreti ezen merhum DEMİREL dir. 1980öncesinde MC.hükümetlerini kurup KOMÜNİST MİLİTANLARIN DEVLETE sızmasını önlemek için CHP'ye iktidarı bırakmamış ve bunu yaparken 'ETEKLERİMİZDEKİ TAŞLARI DÖKELİM,ifadesi harika bir yaklaşımdır. Sn.Kazım beyin yazısındaki KHK ler maalesef bugünün iktidarı tarafından GIYOTİN gibi kullanılarak TEMEL HAK-HÜRRİYETLER TAHRİP EDİLMEKTEDİR. Bu ise ülkenin birlik ve beraberliğine düşmandan daha büyük zarar vermektir.

 • Abdullah TUNÇ

  19.9.2017 09:18:31

  KHK'ları kabulle beraber, bu kanunları nerede ve nasıl kullanılması gerektiği, hususu nazara veriliyor.Yanlış uygulamalar yapılmaması için meclis,hükümet uyarılıyor. Mesele güçlü bir muhakeme ile tahlil ediliyor. Temel ölçüler dikkatlara sunuluyor.Bu KHK' namelerle insan haklarının ihlal idilmemesi için hassasiyet gösteriliyor.Hakikaten Rahmetli Demirel, hukuku üstün tutan,dengeli, ölçülü basiretli,şefkatli bir insan.Kısaca işin ehli bir devlet adamı.Allah gani,gani rahmet eylesin.

 • Mehmet FIRAT

  19.9.2017 08:21:07

  O muhteşem konuşmadaki önemli konuları dinlemek isteyenler aşağıdaki linkten faydalanabilir. Özellikle ilk 30 dk. bugünleri görerek söylenmiş gibi. https://www.youtube.com/watch?v=eoKUr8L-i84

 • cemal.ozkaya

  19.9.2017 08:20:32

  merhum sayın demirel'in iyi hallerini ve iyi olan siyasetini zaten seviyordum. şu sözleride onun sevdiğim hallerinden bir tanesi olacak. bana niye demirel diyenlere sizi kandırmış diyenlere camiamızın isabetini isbat eden bir delil oldu.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı