"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

OHAL KHK’ları: AYM yine kaybetti, sınav sırası Mecliste

Kâzım GÜLEÇYÜZ
18 Ekim 2016, Salı
Halkın sandıkta kullandığı oylarla oluşan Meclis, en önemli görevlerinden biri olan yasama, yani kanun yapma işlevini devam ettiriyor.

Ancak çıkardığı kanunların “kalite”si giderek düşerken, daha da vahimi, hukukun temel esaslarıyla çelişen düzenlemelere imza atıyor. Özellikle ilgili-ilgisiz herşeyin içine tıkıştırıldığı “torba kanun”ların gelenek haline getirilmesi, yasama faaliyetinin ciddiyetine gölge düşürüyor.

Ve bu yöntemle çıkarılan kanunların epeyce bir kısmı AYM’de iptal ediliyor.

Ama “Beterin de beteri varmış” sözünün doğruluğunu defaatla ispatlayan örneklere OHAL sürecinde şahit oluyoruz.

Şartlara bağlı istisnaî bir yönetim modeli olarak ilan edilen OHAL’i sınırlayıcı temel hukuk kriterlerini kaale almadan çıkarılan KHK’lar bunun talihsiz örnekleri.

Onun içindir ki, ilki dışındakiler iptali talebiyle AYM’ye götürüldü. Ama evvelce 12 Eylül KHK’larını bile iptal etmiş olan mahkeme, bu kez “yetkisizlik” kararı vererek hem kendisiyle çelişti, hem de son süreçte üstün irade mercii olarak MGK’yı görüp ona boyun eğen tavrını sürdürerek çok kritik bir sınavı daha kaybetti.

Tartışmalı KHK’ların bir de Meclis serencamı var. İktidar bunları istemeye istemeye TBMM gündemine getirdi ve hiç itiraza uğramadan, müzakere dahi edilmeden onaylanıp yasalaşmasını istiyor.

Ve ilk KHK ile ilgili görüşmeleri, muhalefete önerge dahi verdirmeden sürdürüp maddeleri “jet hızıyla” geçirmeye başladı. 

Bu emrivakiye engel olmayıp çanak tutan bir Meclis, varlığını inkâr etmiş olur.

Gerçek bir demokraside, milletin reyleriyle teşekkül eden bir Meclisin, münhasıran kendisine ait olan yasama ve denetleme yetkilerini yürütme organına ve Saraya devretmeyi içine sindirebilmesi asla düşünülemez ve kabul edilemez.

Yalnızca kanun çıkarmış olmak hukuk devleti olmaya yetmez. Çıkarılan kanunların temel hukuk prensiplerine aykırı olması ise, devleti esastan tahrip eder.

Bir süredir bu yönde kaygı verici gelişmelere sahne olan Türkiye’deki gidişat OHAL sürecinde daha da vahim boyutlar kazanıyor, ama bu hal sürdürülemez.

OHAL 20 Temmuz’da Mecliste AKP ve MHP’nin 346 oyu ile kabul edilmişti. Ama uzatmanın 11 Ekim’de kaç oyla kabul edildiğini bilmiyoruz. Niye?

OHAL’i 3 ay daha uzatma kararının Meclisten kaç oyla geçtiğinin bilgisi, takip edebildiğimiz kadarıyla, hiçbir medya organında yer almadı...

S. Çelik’in toprağa düştüğü gün bir başka Yeni Asya gönüllüsü Necati Tarak’ın vefat haberi geldi. Allah’tan rahmet, ailesine sabır dileriz.

Okunma Sayısı: 8665
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • İMDAT SU

  18.10.2016 17:37:03

  Karşımızda sindirilmiş bir halk var. Sindirilmiş bir halk önce düşünme yetisini kaybeder… Halk bakıyor ama bir anlam veremiyor…Çünkü düşünme ve sorgulama yetisini kaybetmiş. Canlı ama tepki vermiyor…Özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra bir korku imparatorluğu oluşturulmaya çalışıldı…. Yaratılan İmparatorluk toplumu şekilsiz hale getirdi yani omurgasını yok etti. Geleceğini yok eden politikalara bile ses çıkaramaz hale getirdi. Artık iktidar yasaları dahi tanımamakta tek adam devletine doğru hızla gidilmekte.. AYM, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay gibi kurumlar tamamen işlevsizleştirilmiş… Siyasi partiler mi?..Hani nerde, gören var mı?... STK’lar mı?.. esamesi bile yok… İslami Oluşumlar mı?... Allah vere!…(YENİASYA CAMİASInı tenzih ederiz.)

 • Mehmet Albayrak

  18.10.2016 17:25:13

  2+2:5edermi eder doğrusu 4 eder tabiki anlayan yaşayan duyana ne diyelim RABBİM bu ümmet un yardımcısı olsun

 • alim bağ

  18.10.2016 15:01:46

  herşey yasalara uygun derler..MAHKEME İ KÜBRA VAR O ZAMAN GÖRECEKSİNİZ ALLAH MI BÜYÜK YOKSA DİGERLERİMİ.

 • Ahmet

  18.10.2016 13:41:56

  Kemal Bey! Kaleminize sağlık,inşaallah milletvekillerimiz milletin vekili olarak hareket ederler ve uygun olmayan yasalara engel olurlar.

 • Raşit Duran

  18.10.2016 12:32:33

  Türkiye ve İslam dünyasının 3 düşmanı olan cehalet, fakr-u zaruret ve ihtilaf iken, bunların çözümü adına gayret gösterilmesi gerekirken şu anda iktidar cenahı bütün himmet ve gayretini Başkanlık konusuna sarfetmektedir. Cehaletin, sefaletin ve tefrikanın çözümü için bir çalışma adeta yok gibi. Mezkur 3 meselenin halli de ancak hürriyet, adalet, meşveret, şahsı manevi gibi esasları bünyesinde barındıran hakiki manada bir demokrasi ortamında olabilir. Tek adamın baskıcı otoriter rejiminde değil. Yattığımız artık yeter, uyanalım...

 • Şamil

  18.10.2016 12:18:22

  Milletlerin tarihinde zulme maruz kalan mazlumların cehdi gayreti ve mücadelesinin yanı sıra ahu figanların arşu alada kabul görmesinin neticeleri hep hayırlara vuslat olmuştur. Medreseyi Yusufiye de sorgusuz sualsiz çile çeken gariplerin meyvesi büyük muştulara vesile olacaktır. İnşallah

 • Raşit Duran

  18.10.2016 12:08:52

  (3) Meclisteki muhalefetle beraber toplumun demokrasi yanlısı kesimleri, STK lar, medya, hürriyet ve adalet isteyen cemaatlar, iş dünyası, üniversiteler Demokrasi, hürriyet, adalet, hukukun üstünlüğü taleplerini yüksek sesle ve medeni cesaretle her platformda deklare etmeleri gerekir. Aksi halde bu suskunlukla ne hak ve hukuk ne de sistem muhafaza edilebilir.

 • Raşit Duran

  18.10.2016 12:00:41

  (2) Şahsen meclisten çok ümitvar değilim. Zira bugüne kadarki icraatlarında sınavı geçemedi. Millet ve memleket aleyhine kanunları (iç güvenlik gibi) toplumun her kesiminden gelen itirazlara rağmen inatla geçirmiş, bugünkü mağduriyetlere zemin hazırlamışlardır. Şimdi de OHAL darbe rejimini tesis eden de uzatan da bu Meclis değil mi?

 • Raşit Duran

  18.10.2016 11:51:06

  Malum AYM Başkanı "OHAL hukuksuzluk hali değildir"dediği halde KHK ile ilgili itirazı "yetkisizim!" diye reddetti. Yani adaletin adı var ama kendisi yok.Meclise gelince; duvarında "ulusal egemenlik ulusundur" millet meclisinin şu anda gerçek manada yasama organı olduğu tartışma konusu. Hem 4 eski Bakanı Yüce Divan'dan kaçıran da bu Meclisin olduğunu unutmayalım. Yasama, yargı, yürütme OHAL ve KHK lar ile maalesef tek elde toplanmakla, Parlamenter Demokrasi sorunlu hale getiriliyor ve tek adam rejimine giden yolun taşları döşeniyor olmasın.

 • CESUR ADAM

  18.10.2016 10:32:20

  Rahmeti rahmana kavuşan HAK-HAKİKAT YOLCUSU ağabeyimize rahmet diliyor,ailesine ve tüm YENİASYA okuyucusu RİSALEİ NUR cemaatine baş sağlığı diliyorum.Rabbim sabırlar versin.

 • Fatıma

  18.10.2016 10:00:23

  Hukuk katledilmiş tek bir partinin tekelinde işliyor. Ben artık her şeye olan inancımı kaybettim. Maalesef bu ülkede ümitvar olamıyoruz. KHK anayasaya sokma gayreti içindeler. Bu hukuksuzluğu öyle çok benimsediler ki anayasaya sokarlarsa meşru yapmış olacaklar. Görünen o ki biz bu 12 Eylül anayasasını bile arayacağız.

 • AYM Baskani

  18.10.2016 08:48:08

  "OHAL anayasaya aykiri olamaz" çıkışı anlaşıldı ki CHP ye imis. Bize bu kararnameleri getirmeyin açıklamasi imis. Apaçık şekilde iptal edilmesi gereken kararnameler iken yetkisizlik kararı verilmesi aym nin belli mercilerin memuru olduğunu gosterdi.

 • Mustafa BİTER

  18.10.2016 08:42:49

  Türkiye'nin üç önemli kavşak noktası var ; 12 Eylül 1980 , 28 Şubat 1997 ve 12 Eylül 2010. İktidara kim gelirse gelsin , birbirini destekleyen zincirler.. Hem de kopmaz ve ne kadar süreceği belli olmayan bir süreç...Biz bunların acısını daha çok çekeceğiz... Allah sonumuzu hayır eylesin...Amin.

 • Serdar celik

  18.10.2016 08:21:15

  Ohal var diye ulke bu sekilde bir ucuruma dogru goturulemez Halk uyanmali artik yeni partiler kurulmali akp parcalanmali ornegin abdullah gul ve ekibi yeni bir partiyi derhal kurmali

 • Abdurrahman KOÇAK

  18.10.2016 00:55:08

  Necati Tarak ağabeye Allahtan Rahmet yakınlarına sabırlar diliyorum..Binler Fatihalar...

 • murat

  18.10.2016 00:55:06

  Kabustaki karabasan gibi .Hiç hareket edemeyeceğiz,bağırsak duyulmayacak.akacak kan damarda durmayacak.Dibi değil çukurun en dibini göreceğiz.Çünkü millet olarak bunu hak etttik.Neden mi önce aklımızı basiretimizi sonrada vicdanımızı kaybettik.Bir şey bildiğimizi zannediyorduk.Onlar hiç bir işe yaramadı kendi kendimizi kandırmaktan başka.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı