"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Said Nursî’yi anlama çabasıyla geçen bir ömür

Kâzım GÜLEÇYÜZ
12 Eylül 2017, Salı
Adı Bediüzzaman Said Nursî ile anılan bir akademisyendi Prof. Dr. Şerif Mardin. Uluslararası itibara sahip bir ilim adamı ve sosyolog olarak, ömrünü insanlığın ve özellikle bu ülke toplumunun gerçeklerini anlama çabasına vakfetmiş, Bediüzzaman’la ilgili çalışmalarını da bu çerçeveye oturtmuştu.

Öğrencilerinin onun için ifade ettiği “Hâlâ Said Nursî’yi anlamaya çalışıyordu” tesbiti, bu gerçeğin altını çiziyor.

Kariyerini ve şahsiyetini siyasete, iktidara, konjonktürel rüzgâr ve hesaplara feda etmeyen onurlu bir aydın duruşu.

Mardin, Kemal Tahir gibi isimlerin dolaylı, Cemil Meriç gibilerin de doğrudan teşviki ve yönlendirmesi ile Bediüzzaman’ı okumaya ve incelemeye başladı.

Bir ömür boyu süren bu fikrî seyahatinde yolu birçok kez Yeni Asya ile kesişti. Suad Alkan’ın röportajında anarşinin asıl sebebini “Ben kimim, nereden gelip nereye gidiyorum?” sorularına cevap verilemeyişi olarak tesbit eden cevabıyla, hem Risale-i Nur’un en temel mesajını vurguladı, hem de Yeni Asya ile Risale-i  Nur eksenli bir diyalogun kapısını araladı.

“Bediüzzaman’ı tanıyor musunuz?” diye soran Alkan’a kütüphanesindeki risaleleri göstererek “Bir yıldır okuyorum” dedikten sonra, bu okumalarının sonuçlarını 1980’de Yeni Asya camiasıyla paylaştı. Bu buluşmaya Mustafa Sungur, Ali Uçar, Mehmet Kırkıncı gibi isimler de katıldı.

On yıl sonra Said Nursî ile ilgili eserini önce İngilizce olarak ABD’de yayınladı. Bu kitabı Türkçeye çevrilmeden önce bir grup gençle birlikte okuyup değerlendirdik ve Köprü’nün Aralık-1990 sayısında işledik.

Kitabın Türkçe çevirisi çıkınca Mardin, maalesef içerideki akademik camiada hegemonyasını sürdüren Kemalist zihniyetin hışmına uğradı, suçlandı, dışlandı.

Ama o bunları umursamadı. “Kuru, sığ, topluma nüfuz etmeyen bir ideoloji” olarak tanımladığı Kemalizmin bağnaz takipçilerini, kitabında da “toplumsal gerçekleri anlama çabasından uzak, kolaycı, önyargılı” olmakla eleştiriyordu zaten.

Vefatıyla örnek bir aydını kaybettik.  Fikir dünyamıza katkıları unutulmayacak.

Nur içinde yatsın, mekânı Cennet olsun.

***

-Vedat Bilgin (Akşam): Şerif Mardin 28 Şubat'ta Said Nursî ve Nakşibendilikle ilgili çalışmalarından endişelenen BÇG çetesince tehdit edildi.

-Hukuksuzluğun, saldırganlığın, şirretliğin ve haysiyet cellatlığının ayyuka çıktığı bu kasvetli dönem daha fazla devam edemez, edememeli.

 

-Üstad: Hak neşv ü nema bulacaktır, toprakta gizlense de. Taraftar ve mültezimleri muzaffer olacaklardır, az ve zayıf olsalar da. (Muhakemat)

 

Okunma Sayısı: 4583
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Özcan Erkiş

  12.9.2017 10:30:28

  ( 2 ) Siyasal İslâmcı iktidarla yeniden ve yine aynı hataya düşme riskiyle karşı karşıyayız. Yeni Asya'nın, 10 Eylül tarihli haberi "Talim Terbiye Kurulu Başkanı :'Müfredatta Kemalizm arttı 'şeklinde idi. Merhum Cemil Meriç'in "deli gömleği"dediği -izm'lerden dünyanın kurtulmak istediği bir zamanda bizim -izm'li bir eğitim ve idare anlayışına yelken açmamız aklın alacağı bir şey mi? Daha düne kadar yerden yere vurdukları -izm ve -ist'lere şimdi can simidi gibi sarılmalarının sebebi nedir? Daha müreffeh bir ülke için mi yoksa iktidar ve gücün devam ve selâmeti için mi? Asrımızda hürriyetçi demokrat tarzı siyaset geçerli olup, bunu takip edenler başarılı olacaktır. Aksi millete dayatılsa bile muvakkaten (o da korku ve baskı ile ) az bir zaman devam edebilir. Değer mi?

 • Özcan Erkiş

  12.9.2017 10:17:28

  Sayın Güleçyüz, Cemil Meriç gibi ilmin izzetini muhafaza eden, konjonktüre göre yön ve yan değiştirmeyen Şerif Mardin Hocaya Allah'tan (cc) rahmet diliyoruz. Mekanı ve makamı cennet olsun. Maalesef yine Cemil Meriç'in "deli gömleği"dediği -izm'lerin iflah olmaz müfrit taraftarları, yaşadıkları toplumu ve gerçeklerini -ne hikmetse- bir türlü anlamak istemiyorlar. Tolumu ve fertleri kafalarındaki şablona uydurmak istiyorlar. İşte mesele de bu noktada ortaya çıkıyor. Şerif Mardin Hoca gibi uluslararası ilim camiasının itibar ettiği bir Münevver, işte -izm'le malul kafaların şablonuna uymadığı daha doğrusu büyük geldiği için kabullenemediler. Yâni hazımsızlık problemi. Fakat mühim altı değil, zira bu nevi şeyler Türkiye'de ilk defa olmuyor ki. Altın yere düşmekle kıymetini yitirmez.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı