"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Sivil Kemalizm

Kâzım GÜLEÇYÜZ
23 Kasım 2017, Perşembe
AKP’nin düzenli olarak kamuoyu anketleri yaptırdığı kuruluşlardan biri olan Pollmark’ın patronlarından Yrd. Doç. Dr. Ertan Aydın, şöyle bir görüş ortaya atmış:

“Atatürk’le başlayan demokrasi projesinin tamamlayıcısı olma misyonunu bugün Erdoğan hareketi üstlenmiş gözüküyor.” 

“Atatürk’ün nihaî hedefi demokrasiydi” iddiası yeni değil. 

Öteden beri bunu savunup, M. Kemal devrindeki antidemokratik uygulamaları “Şartlar öyle gerektiriyordu” diye tevile çalışanlar var.  (...)

M. Kemal hayatta iken girişilen Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ile Serbest Fırka denemelerinin akim kalması örnekleri bile, Atatürkçülüğün demokrasiye ancak kendi belirlediği sınırlar içinde  kalması kayıt ve şartıyla rıza gösterip, aksi halde izin vermeyeceğinin yaşanmış örnekleri. Keza, M. Kemal döneminde tepeden inme ve jakoben yöntemlerle gerçekleştirilen devrimlerin hangisini demokrasiyle bağdaştırabiliriz ki?

Kimileri, “Gerçek bir demokrasinin altyapısı o devrimlerle oluşturuldu” diye kıvranıp duruyorlar, ama mızrak çuvala sığmıyor. Çünkü hem devrimler yapılıp uygulanırken izlenen yöntemler, hem de 1950’den sonraki çok partili demokrasinin hep “Devrimler elden gidiyor” gerekçesiyle yapılan ihtilâllerle kesintiye uğratılması, bu iddiayı temelden tekzip ediyor.

Gelinen noktada, artık eski usûl ve klasik darbe yöntemleriyle netice almanın imkânsız olduğu anlaşıldığından, aynı devrimleri demokrasi görüntüsü altında ve sivil kılıkla sürdürme taktiği devreye sokuluyor. 

AKP de bu yeni taktiğin icracısı olmaya soyunuyor.

Oysa fikirleri ve icraatları belli olan M. Kemal’in üzerine bina edilecek bir “demokrasi projesi”nin, temelsiz veya çürük temele dayalı bir inşaattan hiçbir farkı yok. 

Şimdiye kadar asker dipçiği ve tanklarıyla ve hukukun en temel prensiplerini çiğnemekte beis görmeyen ideolojik yargı kararlarıyla muhafazasına çalışılan Kemalizmi, bundan sonra “sivil ve demokratik” zırhların koruması altında yaşatma çabasının, bitkisel hayata girmiş bir bedeni solunum cihazına bağlayarak “ayakta tutma” gayretlerinden bir farkı bulunmadığı gibi...

Müflis Proje Kemalizm, s. 100-2

İnsan yaşadıkça neler görüyor: Bütün ikazlara rağmen sınır tanımadan devam eden hukuksuzlukların halk desteğinde yol açtığı erime ve kaybı, her fırsatta Kemalistlere selam çakarak ve onlardan medet bekleyerek telafi etme gayret ve telâşı içine girmek nasıl bir savrulmadır! İbret!

Hürriyet yazarı Sedat Ergin: (Darbecilikle suçlanan bir generalin dosyasında) MİT’ten gelen yazının altında şöyle deniliyor: “İstihbarî nitelikte olan bu bilgiler hukukî bir delil olarak kullanılamaz.”

Okunma Sayısı: 3668
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Gündüz Alp

  23.11.2017 18:04:54

  Bina edilecek bir "demokrasi projesi" varsa, bu proje niçin çağın özelliklerini ihtiva eden evrensel değerlere göre değil de bir şahsın ideolojisi üzerine bina ediliyor? Kaldı ki Türkiye'nin siyasal İslamcı ideoloji ile geldiği tekelci nokta, böyle bir "demokrasi projesinin" (aslında) olmadığını da bize söylemiyor mu? Birbirimizi aldatmanın manası var mı? Hem 1930'lu yılların modelini dayatmak hem de demokrasi iddiasında bulunmak birbirine zıt şeylerdir. Hem demokrasi hem tek adamlık bir arada olmayacağına göre, projenin aslı, millete "ölümü gösterip sıtmaya razı etmek" nevinden zorlamalarla iktidarın ömrünü uzatmaktır. Atatürkçülük tartışması da suni teneffüs ve zaman kazanmaya matuf harekâttır. Ne ölüm ne sıtma! Hak, hukuk, adalet, hürriyet, hukukun üstünlüğü ve demokrasi diyoruz.

 • HÜSEYİN İLHAN

  23.11.2017 06:29:39

  AKP ilk kurulduğundan bu yana KEMALİZM bizim şiar ve ana hedefimizdir diyor.Ancak bizim cibaliler bunu anlamak istemdiği için bazıları hem yanılıyor hemde yanıltıyorlar.

 • Ali Tam

  23.11.2017 02:30:24

  Seneler önce gördügüm rüyanin tabiri demek ki buymus! M. Kemal bana rüyada "ben ölmedim Istanbul'da yasiyorum" demisti.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı