"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Suçlular bulunsun, masumlar korunsun

Kâzım GÜLEÇYÜZ
12 Ekim 2016, Çarşamba
Dün bu köşede ilk bölümünü yayınladığımız okur mektubunu paylaşmaya kaldığımız yerden bugün devam ediyoruz:

2.5 ayda olup bitenler, yol açılan mağduriyetler Müslüman bir kul olarak beni çok üzüyor ve korkutuyor. Bunları kabullenir ve susarsak haksızlıkları desteklemiş olmaz mıyız?

İçim parçalanıyor Kâzım Bey. Geceleri uyuyamıyorum. Darbe girişiminden sorumlu tutularak hapse atılan anneler, babalar, eşler, evlatlar, kardeşler aklıma geldikçe yüreğim daralıyor. Aldığım nefes ciğerlerimi sıkıyor.

Terör örgütü mensubu olmakla suçlanan insanlar hakkındaki kararlar hangi hakla,hukukla, vicdanla veriliyor? Bunlar hangi “sağlam ve geçerli deliller”e dayandırılıyor?

Devletin izin verdiği bankada işlem yapmak, devletten izinli derneğe bağışta bulunmak, sendikaya üye olmak... ne zamandan beri suç oldu bizim ülkemizde? Bir cemaate mensup olmak çok kişisel bir karar değil mi? 

Terörist olmak bu kadar kolay mı? 60-70 yaşındaki dedeleri, teyzeleri, amcaları, 18’ine gelmemiş çocukları terörist ilan ettiler. Bu insanları televizyonlarda elleri kelepçeli, mahzun gördükçe hayat bana zindan oluyor. 

Ne yapmak gerek Kâzım Bey, bu yaşananlardan hepimiz sorumlu değil miyiz? Ben herhangi bir cemaate mensup olmamakla birlikte sorumluluk duyuyorum tüm bunlardan. Susarsak, zulme destek çıkarsak Allah’a nasıl hesap veririz? Hak, hukuk, yargı, adalet tek bir elde toplanmış. Güvenilecek, yaslanılacak bir sırt yok. O insanlar yapayalnız. 

Kimisi hapiste yapayalnız, kimisi işinden gücünden olmuş, bir de üzerine toplum dışlamış yapayalnız. Yakınları gözü yaşlı evlerinde yapayalnız. Her geçen gün bu acılara yenileri eklenmeye de devam etmekte. İnsanları bu uykudan nasıl uyandırabiliriz?

İçimi dökmek istedim inandığım bir yüreğe. Ve eğer okursanız sizden ricam, lütfen bu konuda yazmaya devam edin. Belki bir kişide bile farkındalık oluşsa çok değerli. 

Masumluğuna inandığım insanları unutmak içime dokunuyor. Bunun dışında elimden dua etmekten başka birşey gelmiyor.

Allah ülkemizi, milletimizi, hepimizi korusun. Bu zulmü durdursun, suçlular her kimse ortaya çıkarsın diye dua ediyorum sürekli.

Bütün işi çamur atmak olan lağım kanalı bayat ve çirkef iftiralarla Yeni Asya'ya yine bulaşmış. Hukuk önünde ve hesap gününde hesaplaşacağız.

Hiçbir çarpıtma ve iftira, Yeni Asya'yı “Hakkın hatırı âlîdir, hiçbir hatıra feda edilmez” esasına dayalı tavizsiz yürüyüşünden alıkoyamaz.

Yarım asırlık hizmet hayatında nice zorlu hücum ve engeli bertaraf ederek bugünlere erişen Yeni Asya pespaye nevzuhurlara da papuç bırakmaz.

Okunma Sayısı: 7950
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • erol

  12.10.2016 23:56:34

  Sayın yetkili yazınızı çok beğendim.böyle günlerde her yiğit konuşamaz siz yiğitlerin yiğidisiniz. bizim gibi fetö sendikasına üye olmuş veya bank Asya hesabı gibi nedenlerle ihraç edilmiş öğretmenler için de bir umut ışığı olur diye bekliyorum. Adıyamanda oturuyorum sosyo ekonomik durumu belli.asgari ücretli iş bulmak çok zor kime gitsem kapılar yüzümüze kapanıyor. Ne iş deneyimi ne de ustalığım var.32 yaşında bir öğretmen neyi becerebilir bu saatten sonra. Beni ailemi çocuklarımı anne babamı Siyasiler ortada bıraktı hain bir fetö yüzünden.fetö herkesi kandırdı.sözümona devlet niye bize bunu yapıyor.nereye gidelim gidecek başka ülkemiz yok bizim.yetkililer 3 aydır Ölüden farkımız yok Rabbim biliyor görüyor beddua edecek değilim allaha havale ediyorum sadece. Vesselâm.

 • Raşit Duran

  12.10.2016 21:48:43

  Herhalde iktidar partisi, kamuoyu kıvama geldi, toplumsal hava ve zemin müsait zannıyla başkanlık meselesini ısıtıp yeniden tedavüle soktular. Yürütme ciheti "fiili durumu hukuki duruma dönüştürmek mecburiyetinden" hem de "acilen" kaydıyla bahis açıyor. Bu ülkenin sade bir vatandaşı olarak şunu sormak istiyorum. MADEM FIILI DURUM HUKUKI DEĞİL yani yasal değil oyleyse bu yasal olmayan fiiller suç olmuyor mu? Bu acil ve zamansiz gayretin amacı, "işi kitabına uydurmak " ve "hukuki olmayan işleri yargıdan ebediyen kaçırmak " olmasın. Hadi hayırlısı.

 • serdar

  12.10.2016 19:08:09

  Kazım bey bu dik duruşunuzu hakkın hatırı için pervasızca Hakkı dile getirişinizi tarih yazacak.Allah ebeden razı olsun.

 • Mağdur Öğretmen

  12.10.2016 18:31:05

  Sesimiz olduğunuz için Allah sizden razı olsun.

 • timur

  12.10.2016 17:35:08

  allah razı olsun sizlerden. mağdurların sesi oldunuz.başarılarınızın ve dik duruşunuzun devamı gelir inşallah.hep diyoruz hacı parasını bankaya yatıran sendikaya üye oldu diye işten atılmalar bu toplumun suçu değil. devler yetkilileri buraları zamanında kapatsa idi.bu mağduruyetler olmazdı.demekki imtihandan geçiyoruz hep beraber. bir gemide 10kişiden biri masum olsa o gemi batırılmaz. devlet büyüklerimiz hoşgörülü olmalı.

 • Raşit Duran

  12.10.2016 15:33:12

  Mızrak çuvala sığmazmış. Bazı teşebbüslerin halkın gözünden kaçtığını zanneden ve kendini akıllı, halkı aptal yerine koyan sayın yöneticiler! Yeni yargı paketinizle ve akıllı deliye söyletir tarzında Başkanlık aşk., niyet ve ısrarınızı bir başka partiye söyleterek işin içinden sıyrılmak mümkün mü. Demokrasinin ve hukukun katli, Anayasa ve yasaların ihlaliyle insanları suçlu-suçsuz ayrımı yapmadan mağdur etmek hakkı hiç kimseye verilmemiştir. Hesap vermemek için adalet mekanizması ile bu kadar çok müdahale edilmemeli. Adalet herkese her zaman lazım.

 • SAİD HAKTAN

  12.10.2016 15:06:03

  Allah cc razı olsun yazan ve yayınlayandan. Ben 16 temmuzdan beri bu söylenenlere inanmayan ve çevremde işinden edilenlere (masum olduğuna inandığım herkese) dua ediyorum.Ama kin ve adavet gözleri kör etmiş.Öyle şeyler söylüyorlar ki;Kendileri bile inanmıyor.Ve bu söyleyenler bahsi geçen cemaatin çokça çorbasını yemiş ve çayını içmiş olanlardır.Müslüman bu kadar gaddarca düşünemez ne oldu bize...VİCDANLAR MEVTA OLMUŞ,AKIL SAF DIŞI KALMIŞ...HEY HAT bir duada sen et.Bu şehr-ul Muharrem hürmetine...

 • Fatıma

  12.10.2016 14:51:53

  Türkiye'de çok büyük bir algı operasyonu yapılıyor. İnsanlar yıllarca hep ayrıştırıldı. Sağcı-solcu,alevi-sünni,türk-kürt şimdi işe başka türlü ayrıştırmaya çalışılıyor maalesef başarılı da olunuyor. Oysa biz birken çok iyiyiz ve güçlüyüz. Bugün maalesef aile içinde bile bölünüp ayrışmalar var. Bir olmalıyız ki düşmana fırsat vermeyelim onların tuzaklarına düşmeyelim.

 • Raşit Duran

  12.10.2016 14:34:26

  Kimse kusura bakmasın hakkın hatırı alidir. Hakkı ve haksızlığı dile getirmek inancımızın gereğidir. Demokrasi ile idare olunduğu iddia edilen bir ülkede Başbakan " kimse mağdur edebiyatı yapmasın!" Diyemiyecegi gibi Cumhurun reisi de " 12 ay da yetmez! " diye OHAL in devamına karar veremediği gibi HSYK kura çekiminde " kusura bakmayın mağdur olan falan yok!" Diye yargıya yön verici ve baskı altına alıcı beyan edemez. Ederse bunun adı Parlamenter Demokrasi olmaz. Zulüm adalet külahını başına geçirmiş yandaş medyada beyin yıkama ve algı operasyonu yapmakla meşgul. Birbirimizi aldatmayalı .

 • Rahime

  12.10.2016 14:23:53

  Bana dokunmayan yılan bin yaşasın,zihniyetinin hakim olduğu dönemde,birşey yazsam konuşsam banada bir zarar dokunur mu düşüncesinin hakim olduğu dönemde mazlumun yanında olmak ..bence çok önemli bir durum.Allah razı olsun..

 • Kürşat

  12.10.2016 13:48:13

  Mazlumun haleti ruhiyesine sadece yüreğinizi değil, gazetenizin köşesini de açtığınız için Allah sizlerden razı olsun. Vicdan azabına eş, kayna kayna Sakarya, Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya! NFK

 • CESUR ADAM

  12.10.2016 12:57:28

  Eyy ahlak,şahsiyet,hak-hukukiz'an,insaf,merhamet,vicdan nasipsizi pespayeler.Ey müslüman mahallesinde SİYONİSTE AKLINI,VİCDANINI SATMIŞ HAİNLEER,biliniz ki HAKİKATIN GÜR SESİ YENİ ASYA sizlerin KUDURMUŞLUĞUNUZ,SALYALARINIZ SAĞA-SOLA AKITMANIZA karşılık daha da GÜÜÜR,daha da YÜKSEK SESLER ile sizlerin pisliklerini RABBİMİZİN İNAYETİ VE YARDIMI ile temizleyecektiiir. Sizler bu hıyanet ve iftiralarınızla CEHENNEME LAYIK VE ATEŞİNİZ BOL,AABINIZ ŞEDİİİT olsun diyorum.

 • İbrahim

  12.10.2016 12:36:10

  Yine olan mazlum müslümana oldu.Hem de bunu yapan müslüman.Evlerde ne huzur ne sevinç kaldı.Kur'anlar namazlar gözyaşıyla eda ediliyor.Feryatlar arşa yükseliyor.Bunu gören yok.Hükümet yetkilileri hata payı %1 diyor ki bu da çok acı bir durum.Eğer sendika banka kriter olduğu sürece hata payı sıfır olmaya devam edecek bizler de ağlamaya ah demeye devam edeceğiz. ALLAH SIZDEN RAZI OLSUN.

 • serdar çelik

  12.10.2016 12:29:26

  aç susuz kaldım,ekmeğimden işimden ettiler,iki çocuk var,toplum horladı, dışladı,kredi borçları var,biri çıktı dedi ki ağaç kökü ye,gittim ağladım Allah a sığındım.. suçum..!!!! AKTİF SENE E GİRİP ÇIKMAK..

 • veysel

  12.10.2016 12:17:40

  Niyetimiz halis ;zulmümüz zirve

 • Kürşat

  12.10.2016 12:08:07

  Böylece o zalimler, sözleri, kendilerine söylenenden başka bir sözle değiştirdiler. Bunun üzerine Biz de, fıska düştüklerinden dolayı o zulmedenlerin üzerine gökten korkunç bir azap indirdik. Bakara süresi 59

 • Raşit Duran

  12.10.2016 11:38:29

  OHAL i kaldırmakla övünen iktidar lütuf dediği melun girişimi bahane ederek yeniden OHAL darbe rejimini hem de daha vahim bir tarzda ihya etti. Ve yine başörtüsü özgürlüğü getirdik diye övünen aynı iktidar OHAL baskıcı rejim ve KHK lar ile düşünceyi ifade hürriyetini muhalif sesleri susturarak yok etti. Adalet mülkün temeli idi, mülk temelinden sarsıldı. Demokrasi, hukukun üstünlüğü, adalet, hürriyet, masumiyet karinesi, suçun ve cezanın şahsiliği gibi evrensel kurallar adeta paspas haline getirildi. Hem de adının başında adalet olan bir iktidar partisinin ülkeyi 15 yıldır ortaksız yönettiği bir zamanda. Demek ki "tebeddulu esma ile hakaik tebeddul etmez" imiş.

 • Raşit Duran

  12.10.2016 11:19:21

  Mektubu yazan bu duyarlı kardeşimize teşekkür ediyoruz. Hepimizin duygu ve düşüncelerine tercüman olmuş. Bugün hemen her hanede bir veya birkaç mağdur bulunmaka. Hepsi için dua ediyor, dua bekliyoruz. Suç ve suçlu varsa hukuk içinde mücadele edilemez mi? Harbin bile bir hukuku vardır. Darbe girişimini bahane ederek kafalarına koydukları bitirme operasyonunu hem de zulüm derecesinde yaptıklarından artık eminiz. Kendimizi ve milleti kandırmaya çalışmayalım.

 • Garib Doğu

  12.10.2016 11:15:41

  Bu feryatlar dinlenilmeli. Hukuki çerçevede bu ıztıraplar,hicranlar sona ermeli.Suçlular cezalandırılmalı,masumlar korunmalıdır.Birinin hatasıyla diğeri cezalandırılmamalıdır. Bu tarz hareket ilahi bir emirdir.Haklı ile haksızı birbirinden ayırmaktır.Hakkı, hakkıyla yerine oturtmaktır. Toplumun,milletin,devletin selameti hukukun hakimiyetindedir. Mevcut kanunlarda da suçun şahsiliği vardır.Vicdan da bunu gerektirir. Bu aynı zamanda idare mevkiinde bulunanlar için de son derece önemlidir. Çünkü adalet hakkıyla işlerse,idarecilerimiz milletin duasına ve sevgisine mazhar olurlar. Toplumsal huzur ve sukun de bu şekilde sağlanmış olur. Ülke de huzura kavuşur. Cenab-ı Haktan temennimiz,memleketimiz üzerinde dolaşan bu kara bulutların dağılması,bu kavga ve savaşların biran evvel sona ermesi, bu keşmekeşliklerin bitmesi,ülkenin huzur ve sükuna kavuşmasıdır.

 • İMDAT SU

  12.10.2016 11:15:37

  Kefenin koltukta olduğu zamanları yaşadığımız bir ortamda Mağdurların yanında olduğunuzu ayan beyan belirttiğiniz için şahsınızda bütün cemiyetinize müteşekkiriz... Bir iş bulup çalışırsam gazetenize abone olacağım inşallah.

 • İMDAT SU

  12.10.2016 11:09:27

  Mektubun en alıcı cümlesi "BİR DE ÜZERİNE TOPLUM DIŞLAMIŞ YAPAYALNIZ…" Bunları yaşayanlar alnı secde görenlerdir...Halkı müslüman olan aşiret topluluklarına(onlara"devlet" denir mi bilmem) bakın Allah aşkına, hangisini "İslam Ümmetine Örnek Model" olarak gösterilebilir...Alnı secde gören kendisi gibi zulme uğramışlara CÜZZAMLI olarak bakmalar...Bu memlekette bu yaşanıyor mu?.. Bu hal devam edecek gibi duruyor mu?..Cevap EVET ise, Ortadoğudaki aşiret topluluklarına dönüşüme hazır olalım...Çözüm Hadis-i Şerif'te gizli: Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin; eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir.(Müslim, Îmân, 78) Hadis, özellikle müslümanlar için geçerlidir.

 • Fatıma

  12.10.2016 10:24:02

  Devlet Bahçeli 2002 yılında terör olaylarından sonra OHAL ilan edilsin dediğinde Tayyip Erdoğan OHAL teröre teslim olmaktır,OHAL ilan etmek acizliktir. diyordu bugünse nedendir bilinmez OHAL'i öyle çok sevdiler ki neredeyse ülkeyi hep bu şekilde yönetmek istiyorlar. Bir zamanlar OHAL'leri kaldırdım diye övünenler bugün bu duruma bayağı özümsemişe benziyorlar.

 • Serdar celik

  12.10.2016 09:51:14

  Çok guzel bir mektup yeniasya ve sizin gibi degerli gazete ve insanlarin olmasi cok morel veriyor..her sabah ilk isim yeni asya okumak ve magdurlar icin ne yazmislar diye bakmak bu zor surecte icimiz kan agliyorken umudumuzu yitirmis ve çaresiz iken bu tur yazilar gercekten biraz olsun rahatlatiyor..LUTFEN HERGUN YAZIN ALLAH SIZDEN VE GAZETENIZDEN RAZI OLSUN...

 • ali

  12.10.2016 09:16:18

  İnanın okurunuzun yazdığı mektup tamamen duygularımı yansıtmış. Masum olan binlerce insanı çocuğundan yeni doğmuş yavrusundan ayırıp hapse atmak nasıl bişeydir. Ama maalesef toplumumuzun bu suskunluğu, susarak onaylaması daha acı bize ne oldu böyle ne ara duygularımızı bu kadar körleştirdiler. Size de teşekkürler bende bir mağdur olarak köşenize masum günahsız insanların sesine ayırdığınız için. Çok şükür ki ahiret var yoksa dayanılır gibi değil.

 • Fatıma

  12.10.2016 08:38:02

  Güç zalimleştiriyorsa güç olmaktan çıkıp acziyete dönüşür. Yapılan yanlışlar aslında hükümetin ne kadar aciz durumda olduğunu ortaya koyuyor. Milyonlarca insanın hakkına giriliyor. Acı olan şudur ki yapılan yanlışın kimse farkında değil ya da farkına varmak istemiyor. Her şeye olan inancınızı kaybettik, sadece Rabbimize sığınıyoruz. O her şeyi bilen ve görendir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı