"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Tarsus Cezaevinde neler oluyor?

Kâzım GÜLEÇYÜZ
28 Kasım 2017, Salı 00:10
Geride bıraktığımız hafta sonu, Kitap Fuarındaki “Yeni Asya’dan İttihad’a” konulu söyleşi ve imza programı için gittiğimiz Mersin ve bu vesileyle uğradığımız Adana’da bölge okuyucularımızla bir defa daha bir araya gelme fırsatı bulduk.

Son dönemde gittiğimiz diğer bölgelerdeki heyecan, dinamizm ve coşkuyu oralarda da müşahede ettik. Memnuniyetle gördük ki, şahs-ı manevî her yerde olduğu gibi oralarda da hizmetine sahip ve dimdik ayakta. Bütün saldırı, kara propaganda ve karanlık algı operasyonlarına rağmen.

İşin hizmetimize bakan yönü böyle.

Ülkenin her köşesini yakan mağduriyetler boyutunda ise, özellikle Mersin’de yürek paralayıcı acı gözlem ve tesbitlerimiz oldu. 

Meselâ kitap fuarındaki söyleşimizin ardından yanımıza gelen genç bir hanım, yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlatmaya çalıştı.

Cezaevinden yeni çıkmış. Eşi hâlâ içerideymiş. Yaşadıklarını yazdığı kâğıtları verdi, biz maille göndermesini isteyince “Herşeyimiz takip ediliyor, oradan gönderemem” dedi.

Yanında en büyüğü 11-12 yaşlarında birkaç çocuk vardı. Onların da anneleri geçtiğimiz günlerde tutuklanmış. Yaşlı gözlerinden okunan acı ve ıztırap anlatılabilecek gibi değil.

“İnşaallah bunların hepsi geçecek, metin olun” diye tesellîye çalıştık, ama bu masumları ortada bırakıp ağlatırken hâlâ “mağduriyet edebiyatı”ndan dem vuranları, “Mağdur falan yok” diyenleri, “Acırsak acınacak hale geliriz” deyip bu zulümlere gaz verenleri bir kez daha Rabbimizin adaletine havale ettik.

Bu arada özellikle Mersin, Osmaniye ve bilhassa da Tarsus cezaevlerindeki keyfî uygulamalarla ilgili birçok şey dinledik. 

Risale-i Nur’un ve gazetemizin sokulmadığı bu cezaevlerinden bilhassa Tarsus’takinde öyle şeyler oluyormuş ki, dinleyince dehşete kapıldık ve tüylerimiz diken diken oldu. 

Adalet Bakanlığının yenilenen kadrosu, başta Sayın Müsteşarla Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü, bir an önce Tarsus’a el atmalı, ciddî bir soruşturma başlatıp bu zulümleri durdurmalı, sorumlularını da adalete teslim etmeli. Keza derebeyliklerine dönüşen diğer cezaevlerini de kurtarıp hizaya getirmeli.

Yarın veya daha sonra değil.

Hemen, şimdi...

***

- Delilsiz, haksız ve keyfî tutuklamalarla aylardır hak ve özgürlüklerinden mahrum edilerek cezaevi derebeyliklerinin olmayan “insaf”ına terk edilen masumların âhı, onlara bu zulmü reva görenleri bu dünyada da yakar, öbür tarafta da. İlâhî adalette zamanaşımı yoktur.

 

- Hz. Ali ve Hz. Hasan’dan (ra) sonra hilafetin Al-i Beytte devam etmeyişinin hikmeti  http://www.yeniasya.com.tr/video/al-i-beytim-katle-ve-belaya-maruz-kalacaklar_447237

Okunma Sayısı: 13192
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • zeydanoğlu

  28.11.2017 19:52:41

  fedake nefsî ve ebî ve ümmî,ya camiatü CEDİDİ ASYA.VALLAHİ YESKUNU MEHABBETÜ CEMİYYATUKUM Fİ KALBÎ.UHİBBU KULLEKUM LİLLAHİ KESİREN.Entum fi tariki sahihin ve ve e'tekidu inne hidmetekum lillah.vAFFEKUMULLAHU BİHAZE TARİKİ İNŞAALLAH

 • HÜSEYİN İLHAN

  28.11.2017 13:29:39

  YENİASYA ve cemaati kadar MERT-YÜREKLİ-SAMİMİ VE DÜRÜST HAK VE HUKUKA BAĞLI-ADALET için gayretli grup ve topluluk göremedim.Zira ya nefisler ya tarafgirlikler ya da makam-mevki-man-mansıp gibi endişe ve heveslerden fırsat bulamıyorlar.NOT;Şahsi olarak buna uymayanlar olabilir grup ve cemaatlerden amma CAMİA VE GRUP olarak YENİASYA TEK.

 • Gündüz Alp-2

  28.11.2017 11:16:19

  "Acırsak acınacak hâle geliriz" (Basın, 2.5) diyen toptancı bir zihniyetle hareket eden siyasal İslamcı iktidarın, "Bunlarla hesabımız acıklı olacak" diyen (Basın,26.11) üstelik bunu lise ve üniversitelilerin olduğu bir platformda dile getirerek kin, nefret ve intikam tohumları saçan iktidara ilişik bir muhalefet(!) partisinin, merhametsiz siyasi düsturları ile idare olunan bir ülkede; hak ve hukuka riayet ile adalet beklemek haddinden fazla iyimserlik olur. İktidara gelirken "mağduriyet"lerini yana-yakıla halka arz edenler iktidar, güç ve otoriteyi ele geçirince, zihniyet ve rota değiştirerek binlerce insanın mağduriyetini netice veren zulümlere imza atmakta beis görmüyorlar. Toplumun hem maneviyatını hem psikolojisini tahrip eden şu gayri insani ve gayri hukuki gidişata son verilmelidir. Bu hususta en büyük vazife de yargıya düşmektedir. Ey âdil, cesur ve vicdanı hür yargıçlar! Arşa yükselen sesleri (hadi siyasiler duymuyor) siz de mi duymuyorsunuz?

 • Gündüz Alp

  28.11.2017 10:47:13

  Şu suni ve sûrî gündemlerden başımızı bir kaldırabilsek, ülkede olup biten menfilikleri ve bilhassa zulümleri apaçık göreceğiz. Gün geçmiyor ki, yeni ve fuzuli bir gündem kamuoyunun önüne gelmesin. Şimdi de "vergi cenneti" dedikleri mahallerde olan kayıt dışı hesapların kavgası başladı. Siyaset değil tam bir kayıkçı kavgasına. İbretle ve hayretle izliyoruz. Meselâ, Yeni Asya'nın bugünkü manşeti "İNSANLIK DONDU"dan ibret alıyor, vicdani mesûliyet hissediyor muyuz? Bahsini ettiğiniz cezaevindeki derebeylik ve zulümlerden haberimiz var mı? OHAL darbe rejiminde demokratik hukuk devletiyle birlikte insaf ve vicdanlar da rafa kaldırıldı, bunun farkında mıyız? Mazlumların âhı arşı titretecek hâle geldi lakin vicdanlarda tık yok. Acaba neden? Duymuyor muyuz yoksa korku vicdanlarımızı esir mi aldı? Yeni Asya ve camiası da bahsetmese hak,hukuk ve hürriyet gasplarından, zulme dönüşen adaletsizlikten haberimiz olmayacak. Allah sonumuzu hayreylesin.

 • Fatih

  28.11.2017 05:21:44

  Rabbim sizlerden razı olsun, mazlumun yanında zalimlere karşı dik durduğunuz için.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı