"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Tutuklarken çabuk, incelerken yavaş

Kâzım GÜLEÇYÜZ
16 Mart 2017, Perşembe
Nur Ener’in gece vakti evi basılıp gözaltına alınmasıyla başlayıp üç gün sonra tutuklanmasının üzerinden geçen süre üçüncü haftasında.

Baştan sona, en temel hak ve özgürlüklerin ağır ihlalleriyle dolu bir süreç bu.

Asılsız bir ihbar mektubu ve hukukî geçerliliği çok tartışmalı istihbarat bilgileri esas alınarak “silahlı terör örgütü üyeliği” ile suçlanıp özgürlüğünden mahrum edilmek; işinden, sevdiklerinden ve hayattan koparılmak, itibarsızlaştırılmak...

Hukuku ve yargıyı alet ederek insan onuruyla oynamak bu kadar kolay mı?!!

Olayın ve sürecin tamamında yaşanan son derece ağır ihlallerin yanı sıra, tutuklama kararı verilirken gözlenen aceleciliğin, itirazı inceleme aşamasında yerini, işi çok ağırdan alan bir yavaşlığa terk etmiş olması da ayrı bir hukuk skandalı.

İhbar mektubuyla bylock iddiasının hiç incelemeye dahi gerek görülmeden ve Nur’un yaptığı açıklamalara itibar edilmeden “somut delil” olarak kabul edilip tutuklamaya gerekçe gösterilmesi gibi.

Tutuklama kararına itiraz süresi 7 gün ve avukatın tam 3 gün tecritte tutulup ondan sonra koğuşa alınan müvekkiliyle görüşmesine ise ancak 6. günde izin veriliyor.

Böyle bir sıkboğazla ucu ucuna yetiştirilen itiraz dilekçesi verildikten sonra ise gayet “aheste” bir inceleme süreci başlıyor. Tahliye talebi değerlendirmeye alınırken, tutuklamada bakma ihtiyacı duyulmayan “gizli” dava dosyası isteniyor.

Bizlere adeta “dokuz doğurtan” inceleme süreci olanca yavaşlığı ile devam ederken kendimizi tahliye talebinin tutuklamada olduğu gibi “otomatik” bir kararla reddedilmeyip incelemeye alınmış olması ile “tesellî” ediyor ve sabırla bekliyoruz.

Ama bu süreç işlerken, özgürlüklerin haksız yere gaspıyla demir parmaklıklar arkasında geçen süre uzadıkça uzuyor.

Gazetede yaptığımız bunca tahşidata ve avukatımızın ilk andan itibaren sergilediği yoğun çabaya rağmen durum bu.

Bunlar da olmasa kimbilir ne olacak?

Ki, aylardır itiraz ve savunma hakkı kullandırılmayıp mahkemeye çıkarılmadan içeride tutulan on binlerce insan var.

“Herşey hukuk içinde yürüyor,” öyle mi!

Uzun yıllar Kütahya-Tavşanlı temsilciliğimizi yapan Ahmet Bali’ye Allah’tan rahmet, ailesine ve camiamıza sabır dilerim. Mekânı Cennet olsun.

Adalet, hemen şimdi! http://www.yeniasya.com.tr/video/adalet-hemen-simdi_426338 … @yeniasya aracılığıyla

 

Nur’la 9.5.16’daki periscope yayınımız: Başkanlık dayatılırken hak ihlalleri gittikçe artıyor http://www.yeniasya.com.tr/video/yasananlarin-izahi-yok_396372 … @yeniasya aracılığıyla

Okunma Sayısı: 7782
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Özcan Erkiş

  16.3.2017 12:32:47

  (4) Yeni Asya ve değerli kalemlerinin "hakkın hatırını âli tutarak" ısrarla, Nur referanslı tenvir edici, uyarıcı, yol gösterici, rehberlik edici yayın ve yazılarına karşı gözünü ve kulağını kapatıp, müfritane bir siyasi taraftarlıkla menfi siyasetin menfi ve fena söz ve fiillerini susarak yahut alkışlayarak veya kabul, tasvip ve tasdik ederek destek verenler, reylerinde hür olmakla beraber, sebep olunan mağduriyet ve zulüm ile yeni sistemde netice verecek yeni mazlumiyet ve mağduriyetten de mânen mesul olacaklardır. Hatırlatmak uhuvvet ve muhabbetin muktezasıdır...

 • Özcan Erkiş

  16.3.2017 12:17:26

  (3) Bir başka ehemmiyetli konu da, bize göre "sözde dindar" ve dini siyasetine başından beri alet eden siyasal islamcı iktidara; hukuksuz fiillerinde hikmet arayan, mağduriyet sürecindeki sağır sultanın bile duyduğu zulümleri duymazdan gelen, itaat ve biatı "vecibe" bilen kardeşlerimizin, bilhassa, bugünkü Süleyman Kösmene beyin "İslâm'da tek adam tek adamlık yoktur" yazısını, "hakkın hatırına" insafla ve dikkatlice okumalarını tavsiye ediyoruz. Ki dayatılan tek adamlık sistemi, maddi manevi hangi derdimize deva olacak karar versinler. Hem Ahmet Battal beyin mukayeseli yazısı da okunmalı ki dengesiz, denetimsiz, frensiz bir sistemle daha ne gibi hukuksuz, adaletsiz süreçler yaşayacağımızın farkına varalım. M.Akif diyor ki:"Merhametin yok diyelim nefsine/Merhamet etmez misin evlâdına, nesline?"

 • Özcan Erkiş

  16.3.2017 12:00:38

  (2) Bugün Cevher İlhan beyin yazısındaki "CIA'nın kirli 'Başkanlık' planı" bölümü fevkalâde ehemmiyetli ve bir o kadar da ibretâmiz ve süreci deşifre etmesi bakımından da mânidardır. Hakikatten bihaber, algıya ve toplu hipnoza maruz kalan millet, hem içeride hem dışarıda gerilim ve tansiyon sürekli yüksek tutuluyor ki halk, durup düşünmeye vakit bulamasın, akıl, mantık, muhakeme ve vicdanı ile değil hissiyatıyla hareket etsin. İktidar cenahının bilinçli agresif tavrı, acaba referandum sonucunun "evet" çıkmama ihtimalinin çok kuvvetli olmasından mı? Yoksa niye kavgaya ve gerilime dayalı bir kampanyada ısrar ediyor olabilirler? Kavgadan oy devşirmek "2 puan arttı!" demek, menfi siyasetin menfi söylem ve eylemleri ile nasıl "canavar siyaset" hâline geldiğini gösteren ibretlik bir hâdisedir....

 • Özcan Erkiş

  16.3.2017 11:39:40

  (1) Sayın Güleçyüz, hukukun ve yargının "alet"olmaktan çok, iktidarın bir "sopası"olarak kullanıldığı, ceza vermede çok süratli lakin tahliye, beraat yahut setbest bırakmada pek isteksiz ve kaplumbağa hızında davrandığına hepimiz şâhidiz. İnşaallah âdil, tarafsız, bağımsız ve cesur yargıçların işe vaziyet edeceği günler de gelecektir. Bu zulüm süreci ilânihâye devam edecek değil ya. Hukukun askıya alındığı OHAL sürecinde:"Herşey hukuk içinde yürüyor!" sözü, algıya dönük bir propagandadır. Binlerce mağdur ve mazlum kardeşimiz medrese-i Yusufiyede iken kim inanır?...

 • CESUR ADAM

  16.3.2017 07:05:48

  Hani biri kalkmış ağzından çıkanı kulağı duymayan şekilde NAZİ-FAŞİST diyor ya TAM BU TABİR VE TANIMA YAPTIKLARI UYUYOR.Zavallı napsın alil kafa olunca söylediğini duyamıyor,duyduklarıyla da uyanamıyor.

 • Neler oluyor

  16.3.2017 00:57:50

  Benim eşimin namaz tesbihatinda parmak izi var diye şu anda silivri ceza evinde 7 ayı geçen bir süreçte ıçeride olduğunu soylersem ne dersiniz Artık yeter saçma sapan şeylerden haksız tutuklamalar yapılması artık canımıza tam etti 2 çocuğum var eşim ihraç edildi ne bir dosyası inceleniyor ne mahkeme veriliyor ateş ocağına düşmeyince kimse kimseyi anlamıyor Nur kardeşimiz çok üzülüyorum ama sadece Nur kardeşimiz değil içeride ne Nurlar var onlarında hakları sorulmalı bunu en iyi orada Nur kardeşimiz anlamıştır ve bir gazeteci olarak inanıyorum bizim sesimiz olacaktır Teşekkürler Yeni Asya

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı