"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yargıtay’ın yeni Bylock kararı

Kâzım GÜLEÇYÜZ
04 Ocak 2018, Perşembe
Yargının Bylock kumpası üzerinden içine sokulduğu çıkmazın ne kadar çetrefilli ve derin olduğunu, Yargıtay 16. Ceza Dairesinin konuyla ilgili en son kararında bir defa daha görmüş olduk.

Söz konusu daire daha önce aldığı ve Bylock’u örgüt üyeliğine delil kabul eden kararında, bunu “suçlamanın hiçbir tereddüde yer bırakmayacak teknik verilerle tesbiti ve ispatı” şartına bağlamıştı. (Kararı 5.10.17 tarihli yazımızda değerlendirmiştik.)

16. Ceza Dairesi konuyla ilgili olarak aldığı yeni kararında, Antalya’da görülen bir davada Bylock’un yalnızca telefona yüklenmiş olmasını delil kabul ederek sanığı mahkûm eden mahkeme kararını bozdu. Bozma gerekçesi olarak, programın nasıl ve ne kadar sıklıkla kullanıldığının ve mesaj içeriklerinin de araştırılması gerektiğini vurguladı.

Bu gerekçe, bizim de başından beri ifade edegeldiğimiz yaklaşımın bir ifadesiydi.

Kişiyi mahkûm etmek için sadece programın varlığı yetmezdi; darbe tertibi ve terör eyleminde rol aldığını gösteren mesaj alışverişleri de yapmış olmalıydı ki, mahkûm edilebilsin.

Bunu görmek için hukukçu olmaya bile gerek yok. Sağduyu ve vicdanın gereği bu.

16. Ceza Dairesinin geç de olsa bu noktaya gelmesi olumlu. Ama hakkındaki mahkûmiyet kararını haklı bir gerekçeyle bozduğu sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetmesi için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Hâlâ tahliye demeyip tutukluluğa devamda ısrar niye?

Kararda yapılması gerektiği belirtilen araştırmaların ne zaman sonuçlanacağı belli değilken, devletteki yazışmaların hantallığı da biliniyor ve birçok davada görülüyorken, bunun ceremesini yine sanığa çektirmenin izahı ne?

Tutuksuz yargılamak çok mu zor?!!

Yaşanan süreçteki mağduriyetlerin en önemli sebeplerinden biri, hattâ birincisi delilsiz ve uzun tutukluluklar. Masumlar hakkında tam bir yargısız infaza dönüşen bu tutuklamaların masumiyet karinesi ve lekelenmeme hakkı başta olmak üzere en temel kriterleri ihlâl ettiği hâlâ görülmüyor mu?

Ne yazık ki bu noktada Yargıtay’ın da, AYM’nin de sergilediği inanılmaz duyarsızlık, nice masumların hukukunun payimal olmasına sebebiyet veriyor. Ve sorumlularının vebalini daha da katmerleyerek arttırıyor.

Hiçbir delil olmadan masumları teröristlikle suçlayıp zindanlarda süründür; hak ve özgürlüklerini gasp et; lekelenmeme haklarını çiğne; tutuksuz yargılamayı dahi çok gör; mahkûmiyet kararı olmadan yargısız infaz yap; sonra hukuk devletinden dem vur; oh ne âlâ memleket!!

Üstadın mektubu ışığında İran’da yaşananlar - YENİ ASYA http://www.yeniasya.com.tr/video/ustad-in-mektubu-isiginda-iran-da-yasananlar_450196

Okunma Sayısı: 28175
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Recep

  4.1.2018 16:42:33

  Bylocla hiç ilgisi olmayan insanlara haksizlik yapildi...mazlumun ahini aldilar...elbet Allah cikartacak bunca mazlumun ahını

 • ali

  4.1.2018 15:37:06

  Hiçbir delil olmadan masumları teröristlikle suçlayıp zindanlarda süründür; hak ve özgürlüklerini gasp et; lekelenmeme haklarını çiğne; tutuksuz yargılamayı dahi çok gör; mahkûmiyet kararı olmadan yargısız infaz yap; sonra hukuk devletinden dem vur; oh ne âlâ memleket!! KALEMİNİZE SAĞLIK ALLAH R.O.

 • Hasan unlu

  4.1.2018 13:59:09

  Vallahi billahi akil disi isler bunlar. Kisinin ne yaptigi yazismalar kriter olarak alinmali degilmiydi bastan beri. Bir ev hanimi ve ogretmen darbe muhabbeti yapmayacagina gore, be vicdansizlar desenize biz bu adamlari onceden fislemis ve listeleri hazirlamistik diye. Veyl olsun size, veyl olsun adaletinize.

 • ayhan aydın

  4.1.2018 10:22:23

  Allah yardımcınız olsun.Bügün bir bayan yakınım gözaltına alındı.YAŞASIN ZALİMLER İÇİN CEHENNEM.

 • Gündüz Alp-2

  4.1.2018 09:47:27

  AYM ve Yargıtay gibi yüksek yargnın suskunluğu ve duyarsızlığı, 16.Ceza Dairesi'nin Bylock ile ilgili kararı, TCK'nın mimarlarında olan Prof. İ.Özgenç gibi ehl-i hukukun onca ikazları ortada iken; yargının hâlâ keyfî ve adaletsiz uygulamalarını anlamak mümkün değildir. Eğer gerçekten ortada demokratik hukuk devleti olsaydı, delilsiz, insanları hain-darbeci-terörist gibi ciddi itham ve suçlamayla cezalandırmak mümkün olur muydu? Böyle haller ancak olsa olsa OHAL gibi darbe ürünü antidemokratik rejimlerin yargı sistemlerinde olabilir. Mızrağı çuvala sığdırmaya çalışmanın bir manası yoktur. İtham edilenler "bizi yargılamayın!" demiyor. İşinden,ailesinden, hürriyetinden men edilmeden "şüpheden sanık yararlanır" kuralınca tutuksuz yargılamak varken niçin illâ tutuklama ve tutukluluğun devamında ısrar ediliyor? "Yargıya güven arttı" öyle mi? Sual: Hangi yargıya güven artar? Yahut şöyle soralım: Böyle yargıya güven artar mı?

 • Gündüz Alp

  4.1.2018 09:27:27

  Örneğini -belki- üç Alilerin İstiklâl Mahkemelerinde göreceğimiz hukuk garâbetlerini OHAL'in yargılamalarında da görmekteyiz. Delilisiz tutuklama, delilsiz yargılama, delilsiz cezaevinde tutma vesair icraatlarla tam bir hukuk katlidir yaşanan. İktidar-MİT-OHAL üçgeninde "kararsız Kasım'a" dönen yargı sistemi; tarafsız ve bağımsız olamadığından, âdil, cesur ve vicdan hürriyetiyle de hareket edemediğinden,korku ve baskının da tazyikiyle -maalesef- gayri hukukî ve gayri insanî kararlara imza atabilmektedir. İşin vizr-ü-vebalini düşünecek vicdan ile sağduyuyu da -her şey gibi- berhava ettiler. Yapılanlar dediğiniz gibi "yargısız infaz" ve "peşin cezalandırmadır." Başka türlü izah etmenin imkanı yoktur. Mahkeme demek delil demektir. Delil yoksa neyin mahkemesi görülmektedir? Delil mahkemenin manası "yargısız infaz" değil de nedir? Lâf ile âleme nizam vermek kolaydır. Maharet, o nizamı kendi ülkesinde tesis edebilmektir.

 • Ali Tam

  4.1.2018 00:26:32

  Günün birinde Türkiye milletin bagrindan zuhur eden hukuk ile yönetilme ihtiyacini hissetmek mecburiyetindedir. Ecnebi milletlerden ithal edilen, onlarin örf ve adetlerine uygun hukuku bu millet yapmadigindan hakimleri, savcilari ve hatta en yüksek mahkemeleri ANLAYAMIYOR, UYGULAYAMIYOR. Delil ne anlama gelir, delil olmayinca tutuklu mahkum tutulur mu Hakimler, Savcilar, Mahkemer bilgide SIFIR SIFIR SIFIR! Üstlerinden de korktuklarindan (Yargi bagimsiz olmadigindan) Aleyhlerinde DELIL bulunamayan tutuklulari serbest birakamiyorlar bu ise ADALETSIZLIGIN tam daniskasi!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı