"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya mücadele etmeseydi...

Kâzım GÜLEÇYÜZ
19 Haziran 2018, Salı

Prof. Dr. Ahmet Akgündüz’ün “Diyanet İşleri Başkanlığı, Risale-i Nurlar’ın neşrini neden durdurdu? Cevabı kim verecek? Başkan mı? Başbakan mı? Cumhurbaşkanı mı? Mevcudu bitenleri de basmıyorlar” mesajını bayram öncesi manşetimizde duyurmuştuk.

O Akgündüz ki, Risale-i Nur basım ve neşrine getirilen bandrol engeli ile devleti tekelinin en sıkı savunucularından biriydi.

Başlangıçtaki hesaplarına göre, “sadeleştirmeyi önleme” gerekçesiyle getirilen bandrol engeli, risale basım yetkisinin buna hazırladıkları bir vakfa verilmesiyle kalkacaktı.

Ama plan öyle işlemedi, yetki Diyanet’e verildi. Bozulduysalar da renk vermediler.

Bu arada Diyanet’in İşaratü’l-İ’caz’ı basması ve dönemin Başbakanının bu eseri seçim mitinglerinde eline alıp meydandakilere göstererek “Bundan böyle risaleleri devlet basacak” demesiyle yürüyen bir süreç devreye girdi.

Diyanet büyük eserlerden İşaratü’l-İ’caz, Mesnevî-i Nuriye, Sözler ve Mektubat ile küçük risalelerden Küçük Sözler, İhlâs, Uhuvvet, Hastalar ve Ramazan İktisad Şükür Risalelerini bastı.

Prof. Dr. Mehmet Görmez’in başkanlığı döneminde yapılan bu basımların, ondan sonra devam etmediği ve basılıp mevcudu tükenenlerin de yeniden basılmadığı anlaşılıyor.

Demek ki yetki Diyanet’te kalsaydı, risale basımı hepten akamete uğratılabilecekti.

Bu durum, Yeni Asya’nın o süreçte tek başına verdiği mücadelenin ne kadar haklı olduğunu açık şekilde gözler önüne seriyor.

***

Hamzaçebi: Başörtüsü için ilk adımı biz attık

CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi’den, partisinin başörtüsü konusundaki yaklaşımını özetleyen bir DM notu aldık. Aktarıyoruz:

Sn. Kılıçdaroğlu 31.5.2010’da genel başkan olduktan sonra 12 Eylül 2010’da yapılacak referandum için mitingler yapmaya başladı. O mitinglerin birinde “Başörtüsünü Türkiye’de bir sorun kaynağı olmaktan çıkaracağım” dedi. O zamana kadar bunun için yasa, hatta anayasa değişikliği gerekir deniliyordu. O tarihten sonra bu tartışma sona erdi ve başörtülü öğrenciler bir YÖK genelgesi sonrasında üniversiteye girmeye başladılar. Sorunun çözümü için ilk adımı Sn. Kılıçdaroğlu atmıştır. Başörtülü kızlarımızın/kadınlarımızın milletvekili olarak TBMM’ye, devlet memuriyetine girmelerinde de CHP hep özgürlükçü bir tutum takınmış ve bunu desteklemiştir.

***

- Diyanet’in Risale-i Nur basımını durdurması https://youtu.be/boYJgZkXXOM

Risale basımının bandrol engeli sebebiyle yapılamadığı 666 günlük süreç bu kitapta... - http://www.yeniasya.com.tr/gundem/666-gunluk-surec-bu-kitapta_382762

Okunma Sayısı: 6987
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdurrahman KOÇAK

  19.6.2018 11:56:24

  Doğruya doğru başörtüsünü sorununun çözümünün ilk adımını Sayın Kemal Kılıçdaroğlu atmıştır.İktidardakiler uzun süre patinaj yaptılar neden sorunu kullanarak oy topladılar...Bu süreçte başörtüsünün içi boşaldı.Maalesef.

 • Toygar

  19.6.2018 10:57:39

  Başörtüsü meselesini SORUN haline getirenlerin, bunu sorun olmaktan çıkarmış olmaları, yol aldıklarını gösteriyor. Güzel gelişme!

 • Gündüz Alp-3

  19.6.2018 10:28:08

  Tek adam ve OHAL'li antidemokratik sistemi bitirecek, hürriyetçi demokrasiyi yeniden bütün kurum ve kurallarıyla işler hale getirecek 24 Haziran seçimine sayılı günler kaldı. Vatan ve millet hesabına siyasi, ekonomik ve toplumsal ahvalimizi bütüncül bir nazarla gözden geçirerek, bugünümüzü ve yarınımızı nazara alarak, şahsi ve siyasi mülahazalardan mümkün mertebe uzak durarak -mutlaka- sandığa gitmeli ve tercihimizi yapmalıyız. "Bir oyan ne çıkar?" demek doğru bir yaklaşım değildir. +1'in çok şeyi değiştirdiğini 16 Nisan referandumunda görmüş olmamız gerekir. Hem bu seçim, basit bir iktidar değişiminin çok ötesinde, vatan ve millet için çok anlamlar taşımaktadır. Onu anlamlı hale getirecek olan da bizim tercihimizdir.

 • Gündüz Alp-2

  19.6.2018 10:16:11

  daha önce de bir kaç kez yazmıştık. Yeni Asya'nın manşetini bile takip edenler, ülkenin gerçek sorunlarının neler olduğu görecektir. Meselâ, bugünkü "HÂKİMİYET YENİDEN MİLLETİN OLACAK" manşeti. Hem soruna hem çözüme işaret etmektedir. Sorun: Ülke yönetiminden millet hakimiyet ve iradesinin dışlanmasıyla tekçi yönetime evrilmiş olmasıdır. Çare: Millet hakimiyetinin ve milli iradenin yeniden tesis edilmesidir. 24 Haziran seçimi işte tam da bunun için yapılacaktır. O kadar ki milletin kendilerini tercih etmeleri ve demokrat oyların önünü kesmek için, miadı dolmuş, modası geçmiş, seçmende karşılığı olmayan, eski ve eskimiş siyasileri yeniden sahneye sürmektedirler. Fakat öyle anlaşılıyor ki, Millet İttifakının güçlü ve kararlı demokrasi vurgusuyla iktidarın tek adamlık yürüyüşü sona erecektir. Eskilerin tekrarından başka -iktidarın- yeni bir söylemi ve eylemi kalmamıştır.

 • Gündüz Alp

  19.6.2018 10:01:43

  Sayın Güleçyüz, menfi ve menfaatçi siyaset cereyanına bilerek kapılan, arka çıkanlar dine-imana hizmet etmeyi düşünüyor veya zannediyorlarsa, tıpkı yazınızda verdiğiniz (acı) örnek misali sonunda hayal kırıklığı yaşarlar. Çünkü hizmet düsturları taban tabana zıttır. Biri ideolojik ve suni diğeri ise fıtridir. Bahsini ettiğiniz Hoca'nın hesabı neydi bilemiyoruz. Yanılmış ve hayal kırıklığı yaşıyor olmasının sebebi, tercihini fıtri olandan yana kullanmamış olmasıdır. Evet Risaleleri devlet de basabilir ve basmalıdır. Fakat devletin tekelinde olması sakıncalıdır ve doğru değildir. Neyse ki bu yanlışlık, Yeni Asya'nın hukuk içinde kalarak verdiği haklı mücadele ile giderildi. Ümidimiz, bir daha böyle bir hatanın tekrarlanmamasıdır. Ülkenin daha ciddi, acil ve öncelikli devasa dahili ve harici problemleri vardır ve çözüm beklemektedir. En başta hukukun üstünlüğü ile adaletin tesisi gelmektedir.

 • Özdemiroğlu

  19.6.2018 06:38:26

  Risale-i Nur hizmetini siyasi görüşleri açısından ele alanların geldiği çıkmaz ve son budur. Hizmetler asıl, siyaset vb. alanlardaki gelişmeler bu zaviyeden desteklenmeli idi. Maalesef belli bir cemaat kesimi bu muvazeneyi koruyamadılar. Allah istikamet versin!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı