"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Zulümler bu yıl da devam etmesin

Kâzım GÜLEÇYÜZ
03 Ocak 2018, Çarşamba
2017’yi, OHAL hukukunu dahi “takmayan” ve keyfîlikte sınır tanımayan adaletsiz uygulamaların ayyuka çıktığı bir sene olarak geride bıraktık. Bu durumun yeni yılda da devam etmemesi ve ülkenin artık normalleşip hukuka dönmesi için topyekûn bir toplumsal seferberliğe şiddetle ihtiyaç var.

On binlerce insanın mağduriyetine yol açan Bylock skandalında gelinen nokta, hukuku dışlayarak yol açılan tablonun bizzat sorumluları tarafından dahi savunulamayacak ve artık daha fazla taşınamayacak bir hale geldiğinin çok açık bir göstergesi.

Onun için, iktidar çevreleri bunun faturasını da, her kötülüğü üzerine yıktıkları f.ö’ye çıkarma taktiğini elden bırakmadan, kendileriyle birlikte bütün ülkeyi içine sürükledikleri derin çıkmazdan sıyrılmaya çalışıyorlar.

Ne var ki, işin temelinde samimiyet olmayınca, güya “düzeltme ve telafi” adına attıkları adımlar da doğru ve sağlıklı olmuyor, çifte standart eleştirilerinin sonu gelmiyor.

“Morbeyin” eksenli ve çok sınırlı tahliye listelerindeki noksanlıklar, keyfî gerekçelerle mağduriyeti hâlâ devam ettirilmekte olan geniş kesimlerdeki haklı tepkiyi tırmandırıyor.

Ve tutuklamaların da, tahliyelerin de MİT rapor ve listeleri esas alınarak gerçekleştiriliyor olması, bu işlemlerdeki fonksiyonları adeta “evrak tevzi memurluğu”na indirgenen hâkim ve savcıların şahsında, yargı sistemine güveni iyice dibe vurduruyor.

Delilsiz tutuklamaların her defasında yine “Deliller toplanamadı” gerekçesiyle mütemadiyen uzatıldığı, dahası bazı “hâkim”lerin sanıklara açıkça “Sizin getireceğiniz belgelerin hiçbir kıymeti ve hükmü yok, ben sadece elimdeki MİT listesine bakarım” diyebildikleri bir işleyişe kim güve duyabilir ki!

Son tahliyelerin de bizzat yargının inisiyatifiyle değil, MİT listelerinde yapılan “düzeltme ve güncelleme”lerle gündeme gelmiş olması, bu tabloyu katmerleyen yeni bir gelişme.

Sonuç olarak her geçen gün çok daha açık ve net bir şekilde görülüyor ki, yargı sistemi, hukuk ve adalet üzerindeki OHAL tahribatı son derece vahim boyutlarda. Tamiri ve telafisi çok zor olacak ve zaman alacak.

Temennîmiz, 2018’in bu gidişatın kuvvetli bir irade ve inisiyatifle artık durdurulup ibrenin doğru yöne çevrileceği bir sene olması.

***

- Adalet Bakanı Akit'in ekindeki özel yazı mı, Meclis konuşması mı belli olmayan sözlerinde “Yargıya güven hiç olmadığı kadar arttı” demiş. Hâlâ “Ceza otomatı değil” dediği bazı “hâkim”lerin masumlar hakkında otomatiğe bağlayıp habire uzattıkları delilsiz tutuklama kararlarıyla mı?

- 2018 Adalete dönüş yılı olsun - http://www.yeniasya.com.tr/video/2018-adalete-donus-yili-olsun_450113

Okunma Sayısı: 6126
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Gündüz Alp

  3.1.2018 21:15:07

  2017 yılını Yargıyı adalete davet ederek geçirdik. İlginçtir; başta AYM ve yüksek yargının etkili-yetkili makamları kitlelerin bu haklı "adalet" talebine karşı âdeta "duvar" kesildiler. STK, Üniversiteler, (Yeni Asya ve camiası hariç) Cemaat ve Cemiyetleri saymıyoruz bile. Yargının önce siyasal otorite tarafından itaat altına alınması, ardından OHAL ile tarafsız ve bağımsızlığını yitirmesi, baskı ve korku oluşturarak elinin-kolunun bağlanması neticesinde adalet tevziinde vazifeli yargı sistemi zulmü netice veren adaletsiz kararlara imza attılar. OHAL yalnızca yargıyı değil, siyasi, ekonomik ve toplumsal/sosyal hayatta da ciddi tahribatlar yapmıştır. Tahribatın boyutları süreç bittiğinde ortaya çıkacaktır fakat tamir ve telafisi o kadar kolay olmayacaktır Hakikat bu iken Adalet Bakanı'nın "Yargıya güvenden" bahsetmesi hiç inandırıcı değil hem de çok komik duruyor.

 • HÜSEYİN İLHAN

  3.1.2018 13:55:36

  Ülkemizde SİYASETÇİ VE YARGI itibarı her geçen gün azalmakta iken nasıl artıyor.AKP siyasetçileri anlaşıldı ki İZ'AN,İNSAF,MERHAMET,ŞEFKAT-HAK-HUKUK,duygularını yitirdikleri gibi GÖRME DUYUSUNU da yitirmişler.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı