"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Van’ı da Nurs’u da görmelisiniz

24 Ağustos 2018, Cuma 00:28
Bediüzzaman’ın Van’daki mekânlarını, hatıralarını, ayak bastığı menzilleri gezdik. İnsan bu mekânları görünce Risale-i Nur eserlerinin nasıl bir arka plana sahip olduğunu daha iyi anlıyor. Nurs Köyü’nde mütevazı yaşantılarını gördük. Çocukların gözlerindeki ışık asrın müceddidinin köylüsü olmanın haklı gururunu taşıyordu.

VAN İZLENİMLERİ - 4

SEBAHATTİN YAŞAR

syasar33@yahoo.com

***

Said Nursî’nin henüz çocukken Kur’ân talimi yaptığı cami

Said Nursî’nin Kur’ân talimi yaptığı cami’nin üzerine yeni bir betonarme cami inşa edilmiş. Alt kattaki caminin aslının korunması güzel olmuş. İnsan oraya girince Kur’ân’la nasıl muhatap olunuyormuş daha iyi anlıyor. On yıllarca taşlara sinmiş, ağaçlara sinmiş olan mum yakıt izleri ortamı simsiyah hale getirmiş. O muhteşem siyahlık içinde çağları aydınlatacak bir derunî bir aydınlık var.

Birileri yanmadan, birileri yorulmadan kurtuluş olmuyor. İşte bu mekânlar birilerinin Allah için yandığının izlerini taşıyor. Toplumdan kendini çekip, merakaver gevezeliklerle meşgul olmayıp, yönünü, bütün duygularını Kur’ân’a çevirmek ancak âlimlere yaraşan bir özellik. Halen taşlardan yapılmış küçük küçük kitaplıklarda Kur’ân elif ba’ları muhafaza ediyorlar. O camiye girdiğiniz andan itibaren içinizde bir huzur hali hissediyorsunuz. Buralardan birileri yetişmiş diyorsunuz. Bu kutsî mekân çok çalışmalara şahit olmuş.

Burası Nurs köyünün mütevazı mezarlığı. Said Nursinin annesi, babası ve yakın akrabaları buraya defnedilmişler. Burada nurun manevi şehirleri ver. Onun için burası mezarlık gibi değil.

Mütevazı mezarlık sanki ölülerin mekânı değil gibi

Bediüzzaman Said Nursî’nin annesinin, babasının, yakın akrabalarının, amcalarının ve yeğenlerinin mezarları bulunan Nurs Mezarlığı bir mezarlık havasında değil sanki.

Dağın yamacında, yüksek ağaçların gölgesinde bulunan mezarlık, insanda sanki ölüler mezarlığı değil, içinde manevî şehitler bulunduğu için sanki hayattar varlıkların bulunduğu bir serin gölge gibi duruyor burası. Mütevazı mezarlıkta Yasin-i şerif ve Fatihalar okuduk, duâlar ettik.

Risale-i Nur okuyucuları Van şehrini ve Nurs Köyü’nü görmeli

Van Mevlidi vesilesiyle Van şehrimizi, Bediüzzaman’ın Van’daki mekânlarını, hatıralarını, ayak bastığı menzilleri gezdik. İnsan bu mekânları görünce Risale-i Nur eserlerinin nasıl bir arka plana sahip olduğunu daha iyi anlıyor.

Şanlıurfa’dan Van’a oradan Nurs Köyü’ne kırk altı kardeşimizle iki gün boyunca otobüs seyahati yaptık. Doğrusu kırk altı kardeşin duâları, temennileri çok açılmaz kapıları açtı, ulaşılmaz denen noktalara bizleri ulaştırdı. 

Van’da emekli olmuş ağabeylerimiz dışarıdan gelen misafirlere kahvaltı ikram ettiler. Hepsinin yüzlerinde hizmet ediyor olmanın, hizmetin içinde olmanın tatlı huzuru vardı.

Van Gölü’nde suya girdik. Keşke uğradığımız yerlerde biraz olsun temizliğe dikkat edilseydi. İnsanlar güzel güzel mekânlarda piknik yapmışlar, ama çöplerini olduğu gibi bırakıp gitmişler. Keşke böyle olmasaydı. Bu kötü manzaralar bu topluma lâyık değil.

Bir gece Van’da Nur Vakfı’nın misafirleri olduk. Orada dersler yaptık, dersler dinledik.

NURS KÖYÜ

Sonra şehir merkezinde yüzlerce kilometre uzaklıkta bulunan Nurs Köyü’ne vardık. Nurslularla tanıştık. Onların mütevazı yaşantılarını gördük. Çocuklarıyla, gençleriyle, yaşlılarıyla sohbet ettik. Çocukların gözlerindeki ışık asrın müceddidinin köylüsü olmanın haklı gururunu taşıyordu.

Doğrusu buralar yakın gelecekte dünyanın gözlerini diktiği ve müceddit çıkarmış köy diyerek taşına, toprağına, evine barkına anlam yüklenen bir cazibe merkezi olacak bir potansiyel taşıyor.

Bu olurken tabiî sadece Said Nursî’nin doğduğu köy olarak değil, Said Nursî’nin müellifi olduğu Risale-i Nur Külliyatı’nın okunduğu, mütalâa edildiği ve hayata yön verdiği eserlerin müellifinin köyü olması ön plana çıkacaktır.

Belki de ilgili yönetimler buraları Bediüzzaman Said Nursî’nin Nurs Köyü’nü butik köy olarak ele alıp, buraları daha bir yaşanabilir, görülebilir hale getireceklerdir.

Birkaç kuruş para getirsin diye değil, birkaç kişinin imanına bu eserler katkı yapsın diye uğraşmak, çabalamak daha anlamlı olur. Nurs Köyü, Risale-i Nur gibi bir telifin müellifinin hayat fotoğraflarını bolca bulunduğu bir yerleşimdir.

Kim bilir belki köydeki orta öğretim okulu idarecileri ve vatandaşlar el birliği içerisinde olup, Nurs’un önünden akıp giden küçük dereyi temizlerler ve bu dereyi bir ayna gibi gökyüzünün zenginliğine dikkat çeken bir küçük akarsu olarak muhafaza ederler.

Meyveli ağaç gibi programlar

Hiç kimse yapmasa dahi yani yöneticilere faturaları yazmadan önce faturayı Risale-i Nur camialarına yazmak gerekir. Çünkü onlarca Nur topluluğu el ele verseler, Said Nursî’nin hatıraları bulunan Nur menzillerini gözde mekânlar haline getirebilirler. Said Nursî’nin hatıralarına hakkıyla sahip çıkmak önce Nur Talebelerinin vazifeleridir. Tabiî ilgili hatıralar bir şehre, bir bakanlığa, bir köye, köyde muhtarlığa bağlı mekânlar olduğundan öncelikle buralara sahip çıkmak haliyle onların görevleridir. Ama Nur Talebeleri de bunun takibini yapabilir, kendilerine düşen sorumlulukları yerine getirebilir.

Diyeceksiniz, önce bu Risale-i Nur’dan istifade eden toplulukların bir araya gelebilmeleri, konuşabilmeleri ve tartışabilmeleri gerekir. Bu amaç birliğinde bir araya gelmek de çok gecikmez inşallah.

Bu muhteşem programın her aşamasında bir şekilde katkısı olan bütün büyüklü küçüklü Nur Talebelerini yürekten tebrik ediyoruz.

Böyle programlar çok meyveli ağaç gibi oluyor. Siz siz olun muhitinizde Nurlar’la ilgili bir program duyduğunuzda hemen isimlerinizi yazdırın. Çünkü her bir program yeni yeni açılımlara, tanışmalara, görüşmelere, dostluklara vesile oluyor. Pek çok soğuklukların giderilmesine ve kardeşler arası samimiyetin artmasına, muhabbetin pekişmesine katkı sağlıyor.

Bu ve benzeri pek çok cümleler Nurculuk tarihinde hep tecrübe edilmiştir. Programlara katılanlara sorun isterseniz. Alacağınız cevaplar bizim cümlelerimizden daha güzel olacaktır. Emin olun!

Bir başka programda görüşmek duâları ile. Hoşça kalın.

Okunma Sayısı: 1081
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mikail Yaprak

  24.8.2018 21:20:48

  Öncekilerin linkini de çıkan yazının altına koyarsanız istifadeye medar olur..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı