"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Bedelli”ye olağanüstü ilgi var

M. Latif SALİHOĞLU
06 Eylül 2017, Çarşamba
Bir önceki yazıda “Bedelli Askerlik” kapısının açık tutulması ve biriken ilgi, talep ve beklentilerin mutlaka karşılanması gerektiğine dair düşüncelerimizi ifade etmiştik.

1.9.2017 tarihli o yazı, öyle bir alâka gördü,  öyle bir paylaşıldı ki, doğrusu kendimiz de şaşırıp kaldık.

Teknik bilgi tablosunda da görüldüğü üzre, sadece şahsî Twitter hesabımızdaki kısmını binlerce kişi beğenip paylaşmış ve 32 binden fazla okuyucu ilgi ile takip etmiş.

Bu durum gösteriyor ki, bedelli askerlik konusu, fevkalâde ciddî ve geniş bir kitlenin meselesi ve beklentisi halini almış. Biz de, halkımızın alabildiğine yoğunluk kazanan bu yöndeki beklentisine tercüman olmaya çalıştık, çalışıyoruz.

Bilvesile, çeşitli kanallardan bize ulaşan vatandaşlarımızın konuyla ilgili duygu ve düşüncelerini yansıtan mesajlarını kısmen edite ederek, bunları buradan bir kez daha ilgililerin ve bilhassa yetkililerin dikkatine sunuyoruz.

Konu, inşaallah yeniden Bakanlar Kurulunun gündemine alınır ve Bedelli Askerlik ile ilgili ideal mânada bir çare-çözüm yolu bulunmaya çalışılır... İşte, bilhassa sosyal medya üzerinden bize ulaştırılan mesajlardan bir demet...

* * *

Yaşım 30. Üniversite mezunuyum. 1.5 yıllık evliyim ve 6 aylık bebeğim var. Aynı zamanda taşeronda kadro bekliyorum. Bu durumda nasıl gitmeli askere? (Burak)

* * *

Bedelli, bugüne kadar mükerrer çıktı; istenirse yine çıkar. Bundan da kimsenin bir kaybı olmadı. (Kerim)

* * *

Askerlik çağına girenler, bir bedel ödeyerek, hem devlete, hem millete, hem askeriyeye kuvvet verebilir. (İshak)

* * *

Latif Bey. Bedelli ile ilgili şimdiye kadar gördüğüm en doğru, en güzel yazı. Tebrikler. (Emre Zeybek)

* * *

Bedelli askerlik, bana göre sosyal adâletsizliktir. (Ahmet Ünsal)

* * *

Bedelli askerlik konusunda harikulâde bir yazı olmuş. Kesinlikle bedelli askerlik uygulaması mantıklı temeller üzerine oturtularak, gençlerimize sadece belli zamanlarda değil, tıpkı 3 yıl yurt dışında ikamet etme şartını sağlamış olanların 1000 Euro gibi, ortalama bir ücretle bedelli askerlikten yararlandırılmalıdır. (Nurullah)

* * *

Sayın Salihoğlu. Tüm "Bedelli Askerlik" bekleyenler adına, 1 Eylül günkü yazınızdan dolayı teşekkür ederiz. Sizin gibi yazarların kalemleri ile inşallah bedellinin geleceğine inanıyoruz. (Saim Ceylan)

* * *

Abi, yüreğine sağlık. Çok güzel bir yazı olmuş. Tebrik ederim. Yaşım 30. 8 yıldır evliyim. 3 yaşında engelli oğlum var. Bırakıp gidemiyorum. Zamanında askere gidemedim. Zengin değilim. Bedelli çıkarsa, babamdan kalan arabayı mecburen satacağım. İnşallah yetkililer sesimizi duyar sayenizde. Allah razı olsun. (Ümit Sancar)

* * *

Üstadım, 1 Eylül günkü yazınızı az evvel okudum. Bedelli Askerlik bekleyen biri olarak, size minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Bir mevzu, ancak böylesine objektif ve hüsnüniyet ile kaleme alınır. Malûmunuz, bu konuda çok muzdarip vatandaş var. Ben de bunlardan biriyim. Yaşımız 30’a dayandı. Yeni iş kurduk. Vergimizi veriyoruz. Evliyiz, çoluk çocuğa karıştık... Zamanında okul, vs. gidemedik askere. Ben de çok isterdim. Ama olmadı; şimdi de olmuyor, ne yazık ki. (S... S...)

* * *

Mecburi sebeplerden dolayı, askerlik görevimizi zamanında yerine getiremedik. Yaş 29’a geldi. Özel bir sektörde çalışıyorum. Askere gitsem, iş ve aile düzenim bozulacak. Lütfen bizlere destek olun. (Eray Değer)

* * *

28 yaşındayım, evliyim, bir kızım var. Üniversiteden mezun olduktan sonra, özel bir firmada yazılım uzmanı olarak çalışmaya başladım. 6 buçuk yıldır aynı şirkette çalışıyorum. İşimi seviyorum. Şu an iki kredi ödüyorum. Askere gitsem, işimden ayrılmak zorunda kalırım. Ailem perişan olur. Döndüğümde, aynı işi bulmak da kolay değil. 15 Temmuz’da darbecilere karşı sokaklara indik; ihtiyaç olsa yine ineriz. Vatanını, milletini seven bir Türk genci olarak, önümüzde duran askerlik sorununu çözülmesi için bize yardımcı olmanızı istiyoruz.. (Doğuş Uçanok)

* * *

Halkın büyük bir kesimini ilgilendiren bu konuyu objektif şekilde nazara verdiğiniz için, teşekkür eder, iyi bayramlar dileriz. (Nur Gül)

* * *

34 yaşındayım. 2 çocuğum var. Ev kredisi ödüyorum. Başka çıkar yolum yok. Allah razı olsun, ses verdiğiniz için. (İbrahim Tuğ)

* * *

Elinize, kaleminize sağlık. Gerçekten taleplerimizi yansıtan önemli bir yazı olmuş Bedelli Askerlik bekleyen biri olarak, teşekkür ederim. (Fatih Birikim)

* * *

Abi, bu yazınız için size ve Y. Asya’ya teşekkür ederim. Sayenizde, devletimiz sesimizi duyar inşallah. Müthiş bir yığılma (bakaya) var. (Umut Alperen)

* * *

Abi Allah razı olsun. Şu mübarek günlerde, bayram zehir oldu. İş güç gitti, aile dağıldı perişanız. Lütfen bir çare. (Mehmet Bulanık)

* * *

İyi bayramlar. Bedelli Askerlik için verdiğiniz destekten dolayı Allah razı olsun. Yaşım 35 ve mecburi sebeplerle gidemedim, şimdiye kadar. (Murat, Veteriner)

* * *

25 yaş ve üzeri için, geniş kapsamlı bedelli istiyoruz, bekliyoruz. Saygılar. (Ahmet Güven)

* * *

İşimi zar-zor buldum. Sınavdı, okuldu, yaş geldi geçti. Borçlar beni bekliyor. Gitsem, borçlarımı kim ödeyecek? (Fatih Kaşıkçı)

* * *

Bedelli çıksın da, önümüze bakalım. Siz hiç 50. dakikada maçtan çıkıp, 89. dakikada tekrar oyuna giren futbolcu gördünüz mü? Özel sektör çalışanıyız. Anlayın halimizi. (By Abartacus)

* * *

Profesyonel ordu için bedelli askerlik gerekli. (Emre Demir)

* * *

İşimizi gücümüzü kurduk, evlendik. Şu durumda kira, kredi, eş, çocuk, hasta anne-babayı ve de dükkânı bırakıp nasıl gideyim? İnanın GBT cezası yüzünden, şehir dışına çıkamaz oldum. (Esnaf Bekaya)

* * *

Bedelli askerlik, keyfi değil mecburi bir hal aldı. İnşallah çıkar da sıkıntılarımız biter. (İdris)

* * *

Babam yok, annem hasta, kardeşim de askerde. Ben kiradayım. 8 nüfusa bakmam gerekiyor. Çok ihtiyacım var. Lütfen sesimizi daha gür duyurun. (Hasan)

* * *

Binlerce bedelli bekleyen var. Gereken desteğin verilmesini rica ediyoruz. (Burak Gökbulut)

* * *

Hasta bakıyorum. Bakacak başka kimsemiz yok. Bu halimizi isteyen herkes gelip görebilir, kontrol edebilir. (İbrahim S.)

* * *

Bu bir vatan borcudur. Ama, özellikle askerlik yaşı geçmiş olanlar için bir çare bulunsun istiyoruz. (Hakan Erdoğan)

* * *

Teşekkürler. Diğer gazete ve gazetecilerin de aynı duyarlılığı göstermelerini bekliyoruz. (Gökhan)

* * *

Yazılan mesajlardan bir kez daha anladım ki, Bedelli Askerlik isteyenlerin çoğunluğu, zengin çocukları değil; işini kaybetmek istemeyen gençlerimiz... (Lamia Ayhan)

* * *

Bu konuyu dile getirdiğiniz için, Allah sizden bin kere razı olsun, Latif Bey. (Utku Can Çakır)

* * *

Eylül'ün ilk “Bedelli” köşe yazısı: “Bedelli'nin dünü, bugünü, yarını...” @salihoglulatif, Bayramınız mübarek olsun. (Ferhat Doğan)

* * *

Teşekkür ederiz. Büyük bir kitlenin sesi olduğunuz için. (Ömer Ayman)

***

@salihoglulatif:

Askerlik, asla kaçınılmaması ve ihmal edilmemesi gereken bir vatan ve millet borcudur. Mümkünse bilfiil yapmalı; değilse ve zarurî sebepler varsa, bu borcu bilbedel ödemeli.

Okunma Sayısı: 13401
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Volkan

  20.6.2018 22:00:23

  Ben 1 ay sonra askerim ama evliyim 1 kızım var 1 yaşında lise 1 terkim muayene oldum ama kiraciyim aileme bakacak kimse yok açık öğretim kaydimyok nasıl tecil ede bilirim. Yardımcı planı sevinirim

 • Burak

  30.11.2017 14:35:44

  çok teşekkür ederiz

 • Mehmet

  7.9.2017 11:10:01

  İnşallah bedeli askerlik çıkar evliyim çocuk var özel çalışıyorum aileyi bırakıp gidemiyorum yoksa perişan oluruz

 • Barış ÇAKIR

  7.9.2017 09:21:37

  Bende 30 yaşında kadro bekleyen taşorenlerdenim. 2 günlük bir kızım var . Şimdi kızımı eşimi bırakıp Askere gidip kafayı mı sıyırayım ? Yoksa gidip gelince işsiz güçsüz aileme mi bakamayayım? Zaten ülkede işsizlik kol geziyor , işveren 28 yaş üstü vatandaşa iş vermek istemiyor . Okumazsan zaten iş Yok . Neresinden bakarsan sistem hata .. bu ne perhiz ne lahana turşusu. İşin içinden çıkılacak bir durum değil. Yaşı 29 olan vatandaş bedelliden yararlanmalı bu sistem her zaman işlemeli . İnşallah sesimizi duyarlar sayenizde , konuyu dile getirdiğiniz için teşekkürler ..

 • Yusuf

  7.9.2017 08:43:06

  Bizlerin sesini duyup dile getiren herkese çok teşekkürler.

 • Huseyin

  6.9.2017 20:52:28

  Tesekur ederiz.

 • Huseyin

  6.9.2017 20:52:13

  Hocam yaziniz icin tesekurler.devamini dileriz

 • Mahmut

  6.9.2017 19:16:59

  Yazılarınız ve desteğinizden ötürü bu gençler size borçludur.

 • Mehmet

  6.9.2017 18:57:11

  Desteklerinz icin cok sağolun lütfen artik hükümet sesimizi duysun bedelli istiyoruz

 • sefer

  6.9.2017 16:16:28

  Destekleriniz için çok teşekkürler devamını bekliyoruz .

 • Muhsin

  6.9.2017 15:35:07

  Bedelli askerlik bekleyenlerin sesi oluyorsunuz. Sizlerin de katkısıyla çok şükür toplumun bedelli askerlik bekleyenlere olumsuz yöndeki bakışı da değişiyor. Bedelli askerlik hem vatandaşlarımız için hem de ülkemiz için bir ihtiyaçtır. Bedelli askerliği bekleyenler ve evli olanların eşleri de dahil olmak üzere BİMER ve CİMER'den bedelli askerlik taleplerimizi gerekçesiyle birlikte iletelim. Bu çok etkili olur. Çekinmeyin eş dost ailenizde herkes bu yolla talebini iletsin. Bu bireysel toplumsal bir ihtiyaç. Yurtdışında üç yıl ikamet etmiş olan vatandaşlarımıza şuan ülkemizde 1000 euro karşılığında dövizli askerlik hakkı tanınmakta. Parasını yatırıp askerliğini yapmış sayılanlar yine yurt dışındaki hayatlarına rahat rahat devam edebiliyor işine gücüne odaklanabiliyor. Böyle bir uygulama ülkemizdeki vatandaşlarımızın da hakkıdır.

 • salih ateş

  6.9.2017 15:19:59

  üniversite mezunuyum 25 yaşındayım işletme kurmuşum nasıl gidim askere bedeli olsun lütfen

 • orhan

  6.9.2017 11:06:42

  bedelli artık cıkmalı

 • Caner

  6.9.2017 10:42:23

  30 yaşındayım 1 yıldır evliyim ve taşeron işçi olarak çalışmaktayım 2014 yılı bedelli askerliği gün olarak kaçıranlardanım, buradan sayın Cumhurbaşkanımıza başbakanımıza ve bakanlarımıza sesleniyorum bizi mağdur etmeyin. Gençlerin sesini duyun lütfen...🙏 milyonlarca insanın psikolojisi bozuk durumda devletimize güvenimiz sonsuz inşallah hayırlısıyla bedelli askerlik gündeme alınır..

 • A.Samet İnce

  6.9.2017 01:11:09

  28 yaşında yüksek lisans mezunu bir gencim. Kendi medya ajansımda çalışıyorum ve doktoraya başlayacağım. Eğitim ve kariyer derken yaşım 29 a dayandı düzenimi bozmak istemiyorum. Hükümetimizden bedelli askerlik çalışması bekliyorum.

 • Selim

  6.9.2017 01:02:52

  Kalemin ve sen var ol abi

 • Adılcevaz

  6.9.2017 00:20:27

  Latif bey bedelli askerlik için yaptığınız güzel yazınız ve yorumunuz için çok teşekkür ederiz .(adılcevaz )

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı