"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Napolyon Bonapart, haritayı değiştiremedi

M. Latif SALİHOĞLU
21 Mayıs 2018, Pazartesi
Meşhûr Akka Kalesi önünde bozguna uğrayanan Fransızların efsanevî lideri Napolyon Bonapart, imparator olduktan sonra şöyle bir itirafta bulundu: "Eğer Akka'da durdurulmamış olsaydım, Ortadoğu'nun tamamını ele geçirir, böylelikle dünyanın haritasını değiştirmeye muvaffak olurdum."

Napolyon’un Akka hezimeti, 21 Mayıs 1799’da gerçekleşti. Bu tarihten birkaç gün evvel kalenin yaşlı komutanı Cezzar Ahmet Paşa’ya şu mealde bir mektup gönderdi: "Nihayet geldim ve şu an kalenin duvarları önündeyim. Bir ihtiyarın geri kalmış birkaç günlük ömrünü almak bana bir şey kazandırmaz. Seninle savaşmak istemiyorum. Benimle dost ol ve kaleyi teslim et!."

Yaşlı Osmanlı kumandanı, ona şu karşılığı verdi: "Allah’a hamd olsun, kuvvetimiz yetiyor, elimiz silâh tutuyor. Geri kalmış birkaç günlük ömrümüzü de cenklerde geçiririz ki, bu çok daha iyi olur."

Neticede, Akka'daki şanlı Osmanlı savunması karşısında daha fazla tutunamayan Napolyon, burayı terk ederek geri çekilir. 

Ordusu da bozguna uğrayan ve bu moral çöküntüsü içinde Mısır'a dönen Napolyon, Ağustos'un sonlarına doğru burayı da terk ederek ülkesi Fransa’ya dönmeye mecbur kalır. 

* * *

Daha geniş bir perspektiften o dönemin hadiselerine bakacak olursak... 

Avrupa'nın en büyük sömürgeci ülkelerinden olan İngiltere ile Fransa, işgal için gittikleri hemen her yerde aynı zamanda çekişiyorlardı.

İşte, o çekişmelerden biri de Mısır'da yaşandı. Fransa, Napolyon'un bazı başarılarla efsaneleşmesi sayesinde, Mısır'da kısmî bir üstünlük sağladı ve 12 bin kişilik ordusuyla 1 Temmuz 1798 İskenderiye Limanı’ndan girerek bu ülke topraklarını işgale başladı.

Fransız ordusu, modern silâhlarla donatılmıştı. Karşısında ise, ilkel usûllerle savaşan Osmanlı kuvvetleri vardı. Fransızlar, kısa sürede üstünlük sağladı ve Mısır'ın tamamını ele geçirdi.

Buradaki hakimiyetini garantiye almak isteyen Napolyon, Osmanlı'dan çok İngiliz tehdidi altındaydı. Bu sebeple, denizden gelecek tehlikeye karşı gerekli tedbirleri tamamladıktan sonra, karadan gelebilecek tehlikeleri de bertaraf etmeye yöneldi.

Onun korkusu, Suriye-Filistin cephesinden gelebilecek saldırılardı. Erken davrandı ve 6500 kişilik ordusuyla Suriye'ye doğru ilerledi. Yol üstünde o tarihte küçük bir Osmanlı kasabası olan Akka kale şehri vardı. Kaleyi, 18 Mart 1799'dan itibaren kuşatma altına aldı.

70 yaşın üzerinde olan Cezzar Ahmet Paşa, kaleyi vargücüyle savunmaya çalışıyor, ancak mütemadiyen kayıp veriyordu. Çünkü, onun askerleri de iptidaî silâhlarla harp ediyordu.

Neyse ki, bir süre sonra İngilizler'in modernizasyonuyla teçhiz edilmiş Nizam–ı Cedid askerleri Akka'ya vasıl oldu ve 8 bin 500 kişilik bu modern ordu ile Napolyon'un ordusu karşı karşıya geldi. Zor günler geçiren Fransız ordusu, nihayet 21 Mayıs günü pes etti ve geri çekilmek zorunda kaldı.

* * *

1517'den 1918'e kadar Osmanlı'nın hakimiyeti altında yaşayan Akka, bu tarihten sonra ne yazık ki İngilizlerin işgaline uğradı. 1948'den sonra ise, yine İngiltere'nin sayesinde İsrail'in eline geçti.

Savunma surlarını Cezzar Ahmet Paşa’nın inşa etmiş olduğu 50 bin nüfuslu bu tarihî şehirde, halen Müslümanlar, Yahudiler, Dürziler ve Hıristiyanlar yaşamakta.

***

@salihoglulatif:

Katil İsrail Filistin'de katliâm yapıyor; biz burada mîting yapıyoruz.

Zalim İsrail Gazze'ye bomba yağdırıyor; biz burada bağırıp çağırmakla meşgulüz.

Gaddar İsrail Kudüs'ü işgal ediyor; biz burada nârâ atıp duruyoruz.

İsrail zevkten dört köşe; biz siyasî şova bayılıyoruz.

Okunma Sayısı: 3520
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı