"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Saadetli, Çelik iradeli bir ömür

M. Latif SALİHOĞLU
17 Ekim 2016, Pazartesi
Koca Sâdettin Ağabey de, âhiret diyârına göç edip giden bahtiyarlar kervanına dahil oldu.

Cenâb-ı Hak, kendisinden razı olsun ve ona gànî gànî rahmet eylesin. Aile efradı ve yakınlarına da taziyetlerimizi sunar, sabr-ı cemil niyaz ederiz.

* * *

Sâdettin Ağabey ile tanışalı tam 42 sene oldu. 1974’te henüz lise talebesiydik. Üç-dört arkadaşla birlikte Batman’dan Silvan’a gitmiştik.

Sâdettin Çelik Ağabeyi ilk orada gördük. Astsubaydı. Sırf dindarlığı sebebiyle, Silvan’a sürgün olarak gönderilmişti.

Orada bizi hayrette bırakan şey, onun mesai sonrası gelip, resmî elbiselerini değiştirerek Nur Medresesi’nin inşaatında elde kazma-küret amele olarak çalışmasıydı.

Dönüşte ise, tam bir baba şefkatiyle gelip bizi yolcu minibüsüne bindirmesi, üstelik hepimizin yol ücretini vermesi, bizi hem şaşırtmış, hem de bir hayli duygulandırmıştı. Çünkü, henüz çok yeniydik ve hayatımızda böylesi bir ilgi-alâkayı hiç görmemiştik.

Tam üç sene önceydi

Sâdettin Ağabey ile kırk sene boyunca irtibatımız hemen hiç kesilmedi. Dahası, bilhassa son yirmi sene artarak devam etti.

İstanbul dışında en çok görüştüğümüz, birlikte türlü programlar yaptığımız ağabeylerden biriydi.

Bundan tam tamına üç sene evveldi. Yani Ekim ayı ortalarıydı. Kurban Bayramı günlerinde Sakarya’daki Yeni Asya hizmet merkezinde görüştük. Yanında torunu Said ile Kâmil Abi de vardı.

Orada bize vasiyetinden bahis açarak şunları söyledi: 

“Latif kardeş, yakında ameliyat olma durumum var. Ancak, tıbben ümit kesik vaziyette. (NOT: Ameliyat oldu ve üç sene daha yaşadı.)

Sana vasiyetim, gazetemizdeki TAZİYE ilânı metnini siz hazırlayın. Bu ilân gazetede çıksın ve cenazem öyle kaldırılsın. İstiyorum ki, cenaze namazına gelmek-katılmak isteyen bütün kardeşlerim duysun, haberdar olsun.

* * *

Memnuniyetle ifade edelim ki, Sâdettin Ağabeyin vefatıyla ilgili olarak arzuladığı, istediği ve bize de söylediği hemen herşey aynen yerine getirilmiş oldu.

Gazetemizde taziye ilânı çıktıktan sonra cenaze merasimi yapıldı. Üstelik, bütün dost ve kardeşlerinin en yüksek seviyede katılabilecekleri bir güne, tam da Pazar gününe denk geldi.

Said Baha delikanlı oldu

Şimdi, sıra geldi üç sene evvel yazdıklarımıza... Sâdettin Ağabeyin operasyon için hastaneye yatırıldığı esnada, biz de 25 Ekim 2013 tarihli köşe yazımızda sizinle aşağıdaki bilgileri paylaşmışız:

Kurban Bayramı ziyaretinde oturup biraz muhabbet ettik. Müşterek hatıraları sıralayıp derinlere daldık. 

Sohbet faslı bir hayli koyulaşmaya başlamıştı ki, Sadettin Abi, aniden sohbetin seyrini değiştirdi: “Latif kardeş, şimdi kulak ver, iyi dinle... Belki ben yakında öleceğim...” diye mevzuya girip bize birkaç vasiyetini de sayarak içini dökmeye başladı.

Haline dikkatlice baktım, ölümden zerrece bir korkusu, endişesi yoktu. Ebedî âleme gitmeye, kemâl-i hahişle hazır durumdaydı. Sanki, birlikte iştirak edeceğimiz bir imanî sohbetten, yahut Geyve Boğazı’ndaki ahşap kulübeli “İkinci Sema”da yapacağımız bir çay muhabbetinin randevusundan bahseder gibi konuşuyordu. O derece rahat ve sakindi.

Fakat, asıl konu ölümdü; kendi ölümüyle ilgiliydi konuşmalar...

Bu arada, yanımızda olan 12-13 yaşlarındaki torunu Said Baha da konuşmaları pür dikkat dinliyordu.

Ben hemen onu gösterip bu derin manzaraya farklı pencerelerden baktırmaya başladım: “Bak Sadettin Abi, öyle hemen çekip gitmek yok. Şu Said Baha daha büyüyecek, yetişecek, delikanlı olacak, senin hizmetteki yerini alacak; sen de işte ancak o zaman çekip gidebilirsin... Öyle yerini doldurmadan gitmek yok.”

Sadettin Abi, bu söylediklerimizden biraz neşelendi, şevke gelip moral tazeledi. Ama, yine de şunları söylemeden edemedi: “Latif kardeş, iyi güzel şeyler söylüyorsun. Allah razı olsun. Fakat, tıbbî tetkiklere nazaran durumum pek iyi görünmüyor. Kalp cihazı, çeyrek kapasite ile çalışıyor. Yürümekte, merdiven çıkmakta zorlanıyorum. Nefesim kesiliyor. Allah’tan  duâ ve niyazım şudur ki: Hemen elden-ayaktan kesip bakıma muhtaç duruma düşürmeden temiz bir ölüm nasip etsin.”

* * *

Konuştuklarımız, destgâh-ı İlâhîde adeta aynen kabul gördü.

Sâdettin Ağabey, üç sene sonra muhtaç duruma düşmeden vefat etti. Torunu Said Baha da büyüdü, tam bir delikanlı oldu... Sana binler rahmet, aziz ve muhterem ağabey.

Okunma Sayısı: 2874
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • zeki şimşek

  17.10.2016 21:38:09

  Cenab-i Hak Saadettin abiden ebediyen razı olsun.Silvan da çok büyük hizmetleri oldu.Sadık,fedakar,istikametli abimizin mekanı cennet kabri pürnur olsun.

 • Garib Doğu

  17.10.2016 19:02:09

  Dostluk dünyamızı süsleyen nur yıldızları,muhabbet fedaileri ahiret alemine kaymaya devam ediyor. Ne mutlu onlara ki Nurun cadde-i Kübra-i Kur'aniye mesleğinde yürüdüler,istikamet dairesinde hizmet ettiler, sağa,sola ihiraf etmeden doğru çizgide yürüdüler. Zamanın bütün fitne ve fesatları bütün şeytani desiseler onları doğru bildikleri yollarından ayıramadı. Bakın Üstadımız Kastamonu lahikasında ne diyor: ''Evet kardeşlerim,bu zamanda öyle dehşetli cereyanlar ve hayatı cihanı sarsacak hâdiseler içinde hadsiz bir metanet ve itidal-i dem ve nihayetsiz bir fedakârlık taşımak gerektir.'' Sadettin Çelik Ağabey Üstadın, tarif ettiği bu sıfatlara mahzar olarak son nefesine kadar yaşayıp,bu fani dünyadan ebedi aleme, ahiret diyarına,Cenab-ı Hakkın daire-i huzuruna göçüp gitti. Rabbim sonsuz rahmet eylesin...

 • Ömer faruk ÖZAYDIN

  17.10.2016 16:22:32

  Bir yıldız daha kaydı desenize! İstikamet dairesinde giden her yıldıza gıpta ile bakarım. Kıskanırım belki de! Bu öyle dünyevî bir kıskanmak değil, onlar gibi olmamak, o sabır, o metanet, o fedakârlık, o hizmet bahtiyarlığı neden bizde yok diye. Ancak tek teselli, aynı mahal de olmasak da aynı mânâları teneffüs etmek bahtiyarlığı, aynı cemaatte aynı hakikatlerle olan gönül bağımızdır. Cenab-ı Hak şefaatlerine nail eylesin ve Üstad'a haşretsin Amin.

 • Rüstem Garzanlı

  17.10.2016 15:31:03

  Allah (cc) Rahmetiyle muamele etsin, makamı cennet-i âlâ, kabrî pür nur olsun. Sadettin ağabey,İslam alemine, Nur cemaatine,özellikle üstadı gibi ismen dua ederdi. Sadettin ağabeyin meşhur sözü: "Allah istikametten ayırmasın." Bu duasına biz de Â

 • Said YÜKSEKDAĞ

  17.10.2016 14:37:30

  Allah rahmet eylesin. Kabri pür nur olsun..

 • omer caloglu

  17.10.2016 13:18:17

  Meleklerin ve ruhanilerin gıpta ettikleri azim bir hizmet i kuraniyeyi ve imaniyeyi kendisine hayat dusturu ve şiar edinen ve nurlu durmak bilmeyen bir gayretle peygamber Efendimize ve üstadımiza davasından taviz vermeden kavuşan kadirsinaz hizmet ehli Saadettin ağabeyimize rahmet ve mağfiret diliyoruz..mekânı cennet olsun inşallah ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz caloglu ailesi

 • Abdurrahman KOÇAK

  17.10.2016 09:21:56

  Bu dava böyle kahramanlarla bugünlere geldi.Allah ebediyyen razı olsun gani gani rahmet eylesin...

 • Ali R. Yardimoglu

  17.10.2016 06:57:48

  Inna lillahi ve inna ileyhi raciuun, amin, Rahmetullahi Aleyhim'e..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı