"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Viyana Milât oldu

M. Latif SALİHOĞLU
12 Temmuz 2018, Perşembe
Osmanlı ve İslâm tarihinin dönüm noktalarından birini teşkil eden II. Viyana Kuşatması, fiilen 14 Temmuz 1683’te başladı.

Sadrâzam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa kumandasındaki Osmanlı Ordusunun Viyana Kapıları’na dayanması ve şehre hâkim mevkideki 484 rakımlı Kahlenberg Tepesi’ne varıp burada karargâh kurması ise, iki gün öncesine, yani 12 Temmuz gününe denk gelir.

Temmuz ortalarında başlayıp tâ Eylül ortalarına kadar devam eden bu II. Viyana Kuşatması, ne yazık ki tam bir bozgun ve hezimetle neticelendi. Bu sebeple, İslâmiyetin Avrupa Kıt’ası’na doğru umumî fütûhatı büyük çapta duraklamış oldu.

Asırlar boyu devam edegelen bu durgunluk ve tevakkuf hali, tâ 1950’li ve daha çok 1960’lı yıllarda nihayete erdi. 

Bilhassa, Nur Risâleleri ile Nur Talebelerinin bu tarihten itibaren Avrupa’nın ülkelerine muhtelif sebeplere gitmesiyle birlikte, Batı dünyasındaki fütûhât, bu kez kansız ve harpsiz-darpsız bir şekilde zuhûr etti. Bu tarzdaki mânevî fütûhât günümüzde de aynen devam edip gidiyor.

Kanunî bile başarılı olamadıydı

Eskiden Nemçe denilen Avusturya’ya giden Osmanlı akıncıları, Birinci  Viyana Kuşatması’nı Eylül-Ekim 1529’da gerçekleştirdi.

Kanunî Sultan Süleyman’ın devr-i saltanatında yapılmış olan bu büyük seyr û sefer esnasında Viyana şehrini fethetmeye muvaffak olunamadı. Ekim ayında kuşatmayı kaldıran Osmanlı ordusu, ilk hareket yeri olan saltanat merkezine geri döndü.

II. Viyana Kuşatması ise, Sultan IV. Mehmet devrinde vuku buldu. 

Bu kuşatmanın hezimet ile neticelenmesi sebebiyle, ordu kumandanı olan Kara Mustafa Paşa, aslında bir nevi kurban seçilerek Belgrad'ta idam edildi.

Bozgunun faturası çok acı oldu

Evet, II. Viyana Kuşatması esnasında Osmanlı ordusunun uğramış olduğu bozgunun faturası—Padişah IV. Mehmed'in fermânıyla—ne yazık ki hem Serdâr-ı Ekrem (Başkomutan), hem de Sadrâzam, yani Başbakan mevkiinde olan Merzifonlu Paşa’ya kesildi.

İstanbul’dan Belgrad'a (Sırbistan) giden resmî tebliğciler tarafından, orada bulunan Kara Mustafa Paşaya önce padişahın azil (vazifeden alma) fermânı tebliğ edildi. Asâletli Paşa, bunu hürmetle karşıladı ve aynen şu mukabelede bulundu: "Hakkımızda azilden başka bir emr û fermân var mıdır?" Tebliğci, "Belî paşam, vardır" diyerek ölüm fermânını uzattı. Merzifonlu, bunu da metanetle karşıladı ve fermanı öperek başına koydu.

Sıra infaza geldi. Cellâtlar hazırda bekliyordu. Paşa, hemen oracıkta abdest tazeledi, iki rekât namaz kıldı ve "Gelin, ben hazırım" dedi.

Cellâtlar salona gelirken de, halının kaldırılmasını istedi. Tâ ki, kafası kesilirken akacak kandan halı kirlenmesin, kanı toprağa düşsün diye...

                                                                  ***

@salihoglulatif:

-II. Viyana Bozgunu için kurban seçilen ve fermâna göre kafası kesilecek olan Merzifonlu Paşa, cellâtlara şöyle seslendi: Beni şöyle hoş tutun... Halıyı da kaldırın... Kanım zemine aksın; devletin halısı kirlenmesin...

Okunma Sayısı: 28692
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mahmut

  12.7.2018 23:59:15

  Gerçekten günümüz ülke geleneği ve insan karakterinden çok farklı bir geçmişimiz varmış. Bilhassa İslam coğrafyasında kurulu bulunan ülkelerdeki yöneticiler bu gün, "devletin malını hamuduyla götürü yorlar" suçlamasıyla karşı karşıya iken, 2.Viyana kuşatmasında mağlup olan Osmanlı ordusunun bu mağlubiyetin suçlusu görülen Sadrazam Kara Mustafa Paşa'nın idam edilmesi anında (II. Viyana Bozgunu için kurban seçilen ve fermâna göre kafası kesilecek olan Merzifonlu Paşa'nın cellâtlara söylediği söz) cellatlara hitaben, "Beni şöyle hoş tutun... Halıyı da kaldırın... Kanım zemine aksın; devletin halısı kirlenmesin..." şeklindeki sözleri anlayanlar için ibretliktir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı