"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Eşimle 10 ay boyunca ne yüzyüze, ne telefon ne de mektupla görüşmeme izin verilmedi

Mağdur Kürsüsü
08 Ağustos 2017, Salı
*Mesaj sahibinin kimlik bilgileri bizde mahfuzdur.

Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanına,

Size bu mektubu yaklaşık 10 ay süreyle tutuklu olduğum (...) Cezaevlerinden sonra Mayıs ayında sevk edildiğim (...) Cezaevinden yazıyorum. Mektubumun size ulaştırılıp ulaştırılmayacağı konularında endişelerim var.

Mektubu yazma sebebim bizzat yaşadığım haksızlık ve hukuksuzlukları anlatmak değil, mektubu sizi 18 Temmuz 2016 tarihinde birlikte gözaltına alınıp tutuklandığımız ve o tarihten beri tutuklu olan eşim hakim (...)’nin maruz bırakıldığı insanlık ve hukuk dışı muameleler konusunda bilgilendirmek için yazdım.

Eşim hakim (...)’yle Anayasa Mahkemesinin birçok programında karşılaştınız. Kendisi hatırlayacağınız üzere (...)’da tetkik hakimliği, daire başkanlığı ve Genel Sekteter Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştu. Daha sonra (...) Adliyesinde asliye hukuk, iş hakimliği yaptı. Geçen yıl Temmuz ayının başından itibaren memleketimiz (...)’da aile büyüklerimizin yanında tatildeyken 15 Temmuz gecesi yaşanılan hain darbe girişiminin ardından HSYK tarafından önce görevden alındık ardından her ikimiz de tutuklandık. Her ikimizi tutuklayan hakim, (...)’dir. Gazete ve televizyondaki haberlerden adı geçen yargıcın FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında büyük bir inşaat firmasının sahibinden rüşvet alırken suçüstü yapılıp tutuklandığını öğrendim. Sırf bu olay dahi ne kadar şaibeli bir karara dayalı olarak tutuklandığımızı göstermeye yeter.

Kendi yaşadığım sorun ve sıkıntılardan bahsetmek istemiyorum. (...) yılında (...)mahkemenizden ayrılırken talep ettiğim hal kağıtlarımda, önceki Başkanımızın gönderdiği notta benden “kendini mesleğine adamış bir yargıç” olarak söz ettiğini görmüştüm. Bugün ise mesleğini, işini, aile yuvasını kaybetmiş, kızının eğitimini ise güç bela ancak 80 yaşındaki işçi emeklisi babasının emekli maaşıyla sürdürmeye çalışan bir baba, bir eş, bir evladım. 24 yıl hakim ve savcılık yapmış, bunun 8.5 yılında (...) Mahkemesinde çalışmış bir kişi olarak bugün toplam kapasitesi 8-10 kişi olduğu halde, ilave ranza yataklarla kapasitesinin iki katına çıkartıldığı, bu yetmezmiş gibi 5-6 kişinin de yerlerde yattığı, yerde yatanlardan biri ben olmam nedeniyle doğru düzgün uyku uyuyamadığım, tuvalet önünde her sabah ve akşam en az yarım saat sıra beklediğimiz, sıcak suyun yalnızca haftanın belli günlerinde sınırlı saatler arasında verildiğini, dışarıdan kitap ve hatta kanun kitaplarının dahi verilmediğinden bugüne kadar yapılan hak ihlallerinden bahsetmek ya da şikâyet etmek istemiyorum.

(...) Mahkeme başkanıyken o dönem tutuklu olan akademisyen B.’dan aldığı bir mektubu sizin de bulunduğunuz heyetle paylaşmıştı. Bu sayede neler yaşadığını öğrenmiştik. Mektuptan (...) paylaştıkları hepimizin içini acıtmıştı. Bugün gibi hatırımda mektubun sahibi o mektubun ulaşıp ulaşmayacağı konusunda endişeli olduğunu, ulaşsa bile onun okuma zahmetine katlanıp katlanmayacağı konusunda emin olamadığını anlatıyordu. O mektup B’e ulaşmış, hatta onunla da yetinmemiş içeriğini heyetle paylaşmıştı.

Eşim hakim (...) tutuklanmasının ardından (...) Cezaevine konuldu. 10 ay süreyle toplamda 3.5 metrekarelik bir oda ya da hücrede tek başına tutuldu. Bu süre zarfında aylarca günlük yalnızca 45 dk- 1 saat süreyle küçük bir havalandırmaya çıkmasına izin verildi. Bu esnada da hiç kimseyle karşılaşmasına görüşmesine izin verilmedi. Bu süre zarfında mektup yazma ve alması yasaklandı. Kızımız, annesi ve kız kardeşi dışında hiçbir ziyaretçiye izin verilmedi. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilip cezası kesinleşen mahkumlara dahi uygulanması mümkün olmayan bir infaz rejimi sistemli biçimde 10 aydan fazla süredir ne yazıkki tatbik edilmektedir. Eşimle en son sorgu yargıcı önüne çıkarıldıktan sonra 10 ay boyunca ne yüzyüze, ne telefon ne de mektupla görüşmeme izin verilmedi. Bu konuda yargısal başvurularım aylarca karara bağlanmadı. En son (...) Mahkemesi karı-koca her ikimizin de cezaevinde olması durumunda eşler arasında telefon görüşü yapılması gerektiği yönünde karar verdi. Üzerinden 1.5 ay geçmesine rağmen karar infaz edilmedi. Onun yerine beni önce (...)’ye sonra da (...) Cezaevine gönderdiler. Bir hafta kadar önce eşimin de aynı cezaevine sevkinin yapıldığını öğrendim. Bu arada eşimin uygulanan ağır tecrit koşulları nedeniyle sağlığının bozulduğunu, depresyona girdiğini, bu nedenle bir hafta hastanede yatarak tedavi gördüğü, aylardır rahatsızlığı nedeniyle sürekli ilaç kullandığı ve bundan sonraki yaşamında da bu ilaçları kullanmak zorunda kaldığını öğrenmek bir eş olarak benim için tahammül edilmeyecek elem ve ızırap haline geldi.

(...) Cezaevinde de eşim yine bir koğuşa, yalnız konulduğunu, (...) Cezaevinde bir süredir içeri alınmasına izin verilen kitaplarına ve bir kısım eşyalarına el konulduğunu öğrendim. Bu uygulamanın dosya içeriği ile bir ilgisi bulunmamaktadır. İdari karar, Cezaevi İdari Gözlem Kurulu adı verilen heyetçe alınmaktadır. Bu yolla tutuklular odalarına yerleştirilmektedir. Ne var ki anılan karar yöntemince tebliğ edilmediğinden itiraz yolunu da etkin biçimde kullanma imkânı bulunmamaktadır.

Tutuklanma bir tedbir, üstelik istisnai bir tedbir iken bizim açımızdan çoktan peşin infaza dönüştü. Maddi kaybıma, çok sevdiğim mesleğimi kaybettiğime, dostlarımı-arkadaşlarımı ve hatta aile çevremi kaybettiğime artık yanmıyorum. Artık eşimin sağlığını kaybetmesinden endişeliyim.

Tutukluluğun, üstelik eşlerden her ikisinin de tutuklanmasının ne kadar ağır sonuçlarının olduğunu ve bunu 10 aydan fazla sürdürülmesinin ortaya çıkarttığı maddi ve manevi tahribatı bir eş, bir baba olarak çok iyi anlayacağınızı tahmin ediyorum.

Bir hikâye vardır bilirsiniz. Bir bilgenin talebeleri hocalarının okyanus kıyısında koşturduğunu ve bir kısım anlaşılmaz hareketler yaptığını görmüşler. Yanına yaklaştıklarında med-cezir hadisesinde cezir esnasında kumsalda kalmış zavallı deniz yıldızlarını toplayıp yeniden suya attığını, bu yolla onları kurtarmaya çalıştığını fark etmişler. Hocalarının bu çabasını birazda küçümseyerek gayretiniz neyi fark ettirecek, sahilde daha binlercesi var dediklerinde, bilge kişi elindeki deniz yıldızını okyanusa attıktan sonra, “bunun için çok şey farketti” cevabını vermiş.

Şu an önünüzde 100.000’e yakın başvuru dosyası olduğunu biliyorum. Bütün haksızlıkları düzeltme imkânınızın da olmadığı ne yazıktır ki ortada. Ancak eşime yönelik hukuksuzluğu durdurmanız (...) cezaevinde tek başına bir odada ve ağır tecrit koşulları altında tutulan eşim (...)’nin sağlığı ve hayatı için çok şeyi değiştirecektir.

Selam ve saygılarımla.

Okunma Sayısı: 15693
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • cuma

  8.8.2017 15:02:16

  zulüm sınırları aştı.arşı alaya ulaştı ilahi ferman okunacak zalimler dünya ukba ağlayacak

 • Kader

  8.8.2017 12:03:27

  Artık dayanamıyorum bu acılara.. Kendi yaşadıklarım bir yana insanların acılarıda yüreğime kor gibi düşüyor.. Artık ne olacaksa olsun... Sadece mazlumlar değil, herkes bu ateşte yansın.. Biz ahirete iman etmiş insanlarız bundan sonra en fazla ölürüz.. Ama biliyoruzki üstadımızın dediği gibi canlarımız şehit, mallarımız sadaka hükmüne geçecek.. Bu kadar acı varken hala toplumun hiçbirşey yokmuş gibi yemesi içmesi düğün yapıp eğlenmesine dayanamıyorum... Rabbim yasak koymasaydı şimdiye çoktan bu zalim insanların yurdundan ayrılacaktım.Allah tez zamanda uzun zamandır beklediğimiz yardımı göndersin...

 • HÜSEYİN İLHAN

  8.8.2017 09:42:16

  Bu satırları bizler okuyoruz.Devletin başındakiler 2 saatten fazla futbol maçına zaman ayırırken ve arka arkaya bunu tekra ederken şu hali duyuran yazıyı okumuyorsa o aldığı maaş haram olsun.Şu yapılanların hak-hukuka uygun olduğunu söyleyen hukukçu tiri olanlara aldıkları nefes haramdır. Suçluya ceza vermemek nasıl ADALETSİZLİK,MASUMA HAKSIZLIK ise suçlu olmayan ceza ve işkence tartışmasız ZALİMLİK ve ZULÜMDÜR.Suçluya gerektiğinden fazla ceza vermek,insani haklarını engellemekte zulümdür. Hangi şart altında olursa olsun şu yapılanları yapan ve yaptıranın TÜRKİYE mize ve milletimize ihanetidir.MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK ZULÜM ile olmaz.O alil kafalarınıza çakın bunu.

 • Fatih

  8.8.2017 07:51:55

  Şu an özellikle idari yargı çalışanları tek başına hücrede tutuluyor ve büyük çoğunluğu psikolojik depresyon yaşıyor.amaçları insanın delirmesi ise bunu bu hükümet başardı, kaşlarını ve saçlarını yolan insanlar mevcut malesef, cumhuriyet tarihinde bu ülkeye bu zulmü yapmış bir ikinci iktidar yoktur, dindar görünümlü bir güruh, suç a bulaşmamış masumlara zulüm ediyor. Allah ıslah etsin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı