"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Tüm korkularını bırak, sadece Allah’dan kork!

Mehtap Yıldırım YÜKSELTEN
29 Ağustos 2017, Salı
Çocuk eğitiminde pedegogların sıkça söylediği sözlerden biri de “sakın çocuğunuzu korkutmayın” ikâzıdır.

Zira bir şeylerden korkutularak, tehdit edilerek büyüyen çocuk bir süre sonra pasif hâle geliyor, cesareti kırılıyor, belki de birçok kabiliyetini geliştiremiyor.  

Toplum da, büyük bir ailedir. Toplumun her ferdi o ailede yetişen çocuk gibidir. Maalesef millet olarak uzun yıllar Jandarma ile, polis ile, hatta muhtar ve bekçi ile korkutulduk. Hâlâ, ağlayan çocuğunu “ susss, bak polis amca geliyor” diye susturmaya çalışan teyzelere rastlıyoruz.

Uzun yıllar halkımız “irtica” ile korkutuldu. Başörtülü öğrenciler her an bir polisin gelip başörtüsünden çekip okuldan atılma korkusu yaşadı. Namaz kılan, oruç tutan, başını örten kamu görevlileri işten atılmakla korkutuldu.

Yıllar geçti, zamanın şartları değişti. Bugün tüm korkuların bitip, huzur içinde ilimde fende ilerleyen bir millet olmamız gerekirken, “korku” duygusunun salgın bir hastalık gibi daha geniş bir alana yayıldığını görüyoruz. İşinden olma korkusu, hapis korkusu, geçim derdi korkusu, terör damgası korkusu, iş bulamama korkusu, her an bir ihbarla iftiraya kurban gitme korkusu gibi korkular toplumun her tabakasını sarmış durumda. 

Asrın tabibi Bediüzzaman Said Nursî, insandaki ve toplumda her hastalığı teşhis etmiş, tedavi ve çözüm yolları göstermiş. 29. Mektup 6. Risale olan 6. Kısımda ins ve cin şeytanlarının altı hilesi ve hücumundan birinin “korku hissi” olduğundan bahseder. “İnsanda en mühim ve esaslı bir his, hiss-i havf’tır. Dessas zalimler, bu korku damarından çok istifade etmektedirler, onunla korkakları gemlendiriyorlar”1 diyor. Önce “korku” hissi’nin insanda önemli bir yeri olduğuna dikkat çekiyor, sonra da bu hisden çok istifade eden düşmanları “dessas zalimler” olarak tanımlıyor.   

Korkakların  korkularını büyüten asıl sebep,  Allah’a olan tevekkül eksikliği, iman zayıflığı gibi sebeplerdir. Güçlü bir imana sahip olan mert ve cesur olur. Allah’tan gayrısından korkmadığı için dessas zâlimler ne kadar korku salarsa salsın aldırmazlar. Ölümle de tehdit edilseler, “bana bir terhis teskeresi lazımdı” der, hapisle korkutsalar “medrese-i yusufiye” der. İşsizlikle,  korkutsalar “rızkı veren Allah” der. 

Bediüzzzaman Hazretleri “Tam münevverü’l kalb bir âbidi, küre-i arz bomba olup patlasa, ihtimâldir ki, onu korkutmaz.”2 diyor. Biz imanımızı ne kadar kuvvetlendirirsek, dessas zalimerin  girebileceği yolları kapatmış oluruz.

Görüyoruz ki, çocuk yetiştirmek üzerine bilinen bazı formüller, büyükler için de geçerli, aile için de geçerli. Daha geniş dairede toplum için de geçerli. Korkutularak büyüyen çocukta bazı kişilik bozuklukları görülebileceği gibi, korku toplumu da daima hastalıklı olur. Korku ortamında yeni fikirlerin gelişmesinden söz edilemez. . Korkutularak, mutluluk, huzur, birlik ve beraberlik temin edilemez. Öyle ise ne korkutan zalimlerden ol, ne de korkak! Tüm korkularını bırak, sadece Allah’dan kork!

Dipnotlar:

1. Mektubat s.704 / 2. Sözler s.25

Okunma Sayısı: 2518
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ramazan çalışan

  29.8.2017 15:44:59

  Birşeyler okumak,yazabilmek emek ister, fedakarlık ister.İnsanı degerli kılan degerlerdir.Ancak insan neyi niçin okuyacığını bilmesi ve konuları tesbit etmeside çok önemlidir.onu hedefe ulaştırır.Bunun akside bizi hedeften uzaklaştırır.Bu nednle yazınızdaki konu tesbiti ve analizi " Tüm korkularını bırak, sadece Allah’dan kork!"harika olmuş.

 • Zeliha ozpamukcu

  29.8.2017 12:29:36

  Allah razi olsun çok istifade li bir yazı olmuş insan bilsem en çok unuttuğumuz bir hile maalesef neşter gibi bir konu

 • Yusuf

  29.8.2017 08:59:12

  Öncelikle hayırlı olsun Mehtap hanım. Cesur ve keskin kalem olmanız geleceğin aydınlık olması müjdesi veriyor. Yolun açık olsun.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı