"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Yemin olsun on geceye”

Mustafa Göknur
18 Ağustos 2018, Cumartesi
Yüce Rabbimiz Kur’ân-ı Hâkim’de “On gece”ye yemin etmektedir.

Bu on gecenin, Ramazan ayının son on gecesi veya Muharrem ayının ilk on gecesi diyen âlimler olsa da genel kabul ören görüş; Kurban Bayramı öncesindeki Zilhicce ayının ilk on gecesidir. Bediüzzaman Hazretleri’nin bu on gece ile ilgili gayri münteşir mektubu şöyledir:

“Aziz, sıddık kardeşlerimiz,

Evvelâ: Geçen (gelecek) leyâli-i aşerenizi ve gelen îydinizi ruh-u cânımızla tebrik ve o çok mübarek gecelerdeki a’mal-i salihanızın ve duâlarınızın makbuliyetini Rahmet-i İlâhiye’den niyaz ediyoruz.

Bu on gece Kur’ân-ı Azimüşşan’ın “Ve’l-fecri. Ve leyâlin aşrin” (Yemin olsun fecre. Ve on geceye.) (Fecr Sûresi: 1-2.) kasemi ile, onlara verdiği ehemmiyete binâen o geceler Leyle-i Kadir ve Berat ve Mi’raç nev’inde büyük kıymetleri var. Çünkü; hac sırrıyla bütün âlem-i İslâm namına her taraftan gelen binler hacıların bütün kâinatla alâkadarâne bir tarzdaki makbul hasenatlarına ve ümmet-i Muhammed’e (asm) hakkında ettikleri duâlarına, o gecelerde a’mâl-i sâliha ile meşgul olan mü’minler hissedâr oluyorlar. İnşâallah Nur şâkirdleri o büyük kazanca mazhardırlar. Hatta diyebiliriz ki; uykuları da ibadet sayılır. Elbette böyle ağır şerâit içinde gayet ciddiyet ve tam gayret ile ulûmun en yüksek derecesindeki îmân ve Kur’ân hakikatlarının dersinde en mükemmel talebelik vazifesini yapan Nurcular, bu leyâle-i aşerede uykuda dahi nurlarına tam mazhardırlar.

El-Bakî Hüve’l-Bâkî

Umumunuza birer birer selâm ve selâmet ve dâreynde saadetlerinize duâ eden kardeşiniz Said Nursî”

ZİLHİCCE’NİN İLK GÜNLERİNDE ORUÇ

Zilhicce’nin ilk yarısındaki günler, yüce Allah katında değerli günler arasındadır Hatta “Cuma haftanın, Zilhicce’nin ilk onu ise yılın mübarek günleridir” denilmiştir. Buna göre Zilhicce’nin ilk onuna tesadüf eden Cuma, her iki fazileti de toplayacağı için yılın en mübarek günlerinden biri sayılmıştır.

Hz. Peygamber (asm) ve Ashâb-ı Kiram (ra) pek çok fazîletin bir arada toplandığı Zilhicce’nin ilk yarısını zikr, tesbîhât, ibâdet ve tefekkür ile geçirirler, yoksullara yardım ederlerdi. Dolayısıyle onları örnek alarak Müslümanların o günlerde ibadetlerine dikkat etmeleri, duâlarını arttırmaları, hayır ve hasenâtı daha çok yapmaları, kendilerini nefs muhâsebesine tabi tutarak hatalarına tevbe etmeleri uygun olur.

Geçtiğimiz zaman zarfında Recep, Şaban, Ramazan, Regaib, Mi’rac, Berat, Kadir fırsatlarını yaşadık. Şayet iyi değerlendiremedik diyorsanız üzülmeyin, Rabbimiz yeni bir fırsat daha lutfediyor. Zilhicce ayının ilk 10 günü. Fecr Sûresi’nde, “On geceye yemin olsun ki.” (Fecr, 89/2) diye yemin edilen bu mübarek zaman dilimi hepimiz için yepyeni bir manevî fırsat dönemi.

“Zilhicce’nin ilk günlerinde tutulan oruç, bir yıl oruç tutmaya, bir gecesini ihya etmek de Kadir Gecesini ihya etmeye bedeldir.” (Tirmizi, Savm, 52; İbn Mace, Sıyam, 39) 

Şimdilerde milyonlarca insan haccetmek için mukaddes topraklara gitti. Kimi her şavtta özüne bir adım daha yaklaşmak arzusuyla Kâbe’yi tavaf ediyor, kimi Ümmet-i Muhammed için ızdırar diliyle yalvarıp gözyaşları döküyor. Önce Medine’ye gidenler Ravza’nın sahibinin manevî atmosferinde yıkanıyor, evlâdına su arayan Hz. Hacer gibi Safâ-Merve arasında sa’y edenler de durmak bilmeksizin Rabb’in rızasını arıyor. Makam-ı İbrahim’de hıçkırıklara boğulup namaz kılanlar da var, Mültezem’e sımsıkı sarılıp Müslümanların ıztırabıyla inleyenler de. 

Hacca gidemeyen bizler de hayalen onlara karışıp duâlarımızı onların duâsına katmalı, kendimizi oradaymış gibi kabul edip her ânımızı bereketlendirmenin gayreti içinde olmalıyız. 

Okunma Sayısı: 2024
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı