"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bediüzzaman'ı Risale-i Nur ile tanımak

Mustafa ÖZTÜRKÇÜ
11 Haziran 2018, Pazartesi 01:06
Bediüzzaman'ı tanımak...

Bediüzzaman Hazretleri’ni en iyi ve en doğru şekilde tanıtan, telif ettiği Risale-i Nurlar’dır. Onun hayat, eserleri ile özdeşleşmiştir.

Mezkûr eserlerin bir çok önemli hususiyetlerinden bazılarını şöyle sıralar Bediüzzaman Hazretleri:

“Risale-i Nur doğrudan doğruya Kur’ân’ın bâhir bir bürhanı ve kuvvetli bir tefsiri ve parlak bir lem’a-i i’câz-ı mânevîsi ve o bahrin bir reşhası ve o güneşin bir şuâsı ve o mâden-i ilm-i hakikatten mülhem ve feyzinden gelen bir tercüme-i mâneviyesi olduğundan, onun kıymetini ve ehemmiyetini beyan etmek Kur’ân’ın şerefine ve hesabına ve senâsına geçtiğinden, elbette Risale-i Nur’un meziyetini beyan etmekliği, hak iktiza eder ve hakikat ister, Kur’ân izin verir.” (Şuâlar, s. 577)

“- Risale-i Nur, tarikat değil hakikattir. Âyât-ı Kur’âniyeden tereşşuh eden bir Nurdur. Ne şarkın ulûmundan ve ne de garbın fünunundan alınmış değil. Kur’ân-ı Mu’cizü’l-Beyânın bu zamana mahsus bir i’câz-ı manevisidir. Menfaat-i şahsiye yoktur.” (Kastamonu Lâhikası, s. 150)

“- Risaletü'n-Nur bu asrı, belki gelen istikbali tenvir edebilir bir mu’cize-i Kur'âniye olduğunu çok tecrübeler ve vakıalarla körlere de göstermiş.”  (Kastamonu Lâhikası, s. 6) 

Kur’ân’dan tereşşüh eden bu nuranî eserlerin müellif-i muhtereminin, Bediüzzaman olduğu gerçeği açısından bakıldığında, Bediüzzaman Hazretleri’nin mazhar olduğu manevî makamda kendiliğinden anlaşılmış oluyor.

Okunma Sayısı: 1451
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı