"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Fedakâr insanlar

Muzaffer KARAHİSAR
11 Ekim 2016, Salı
Geçen gün yolda karşılaştığım mübarek bir insanın yaptığı fedakârlığı başkasından öğrenmiştim.

Onun hayırseverliği, istikametli ve ihlâslı yaşantısı bana Asr-ı Saadet’i hatırlattı. Demek bu zamanda böyle ahiretine ciddi çalışan şuurlu insanlar olurmuş, diye imrenerek hayli düşündüm.  

Ayaküstü selamlaştık, hasbihal ettik. Emekli ve başka bir geliri olmayan mütevazı, iktisatlı yaşantısı ve kıt kanaat geçinen kendi halinde bir yapısı var. Sohbet arasında iki evinden birini talebe hizmetlerine bağışladığını duyduğumu söyledim ve kendisini tebrik ettim.

Hiçbir şey demeden elindeki tespihi bana uzattı. Şaşırdım! Almakla almamak arasında tereddüt ederken “Al, al…” dedi. Sonra elime verdiği tesbihi geri isteyip aldı ve mütevazı bir eda ve mahcup bir ses tonuyla:

“Bizde hiçbir şey yok. Her şey Allahtan. O bize nimetlerini emanet olarak vermiş. Şu tesbih gibi sana emaneten verdim, aldım. Mal, mülk, sağlık, varlık her şey Allah’tan. Allah rızası için, fani mal, O’nun yolunda sarf edilirse beka bulur. Mukabilinde büyük ecirler, sevaplar, mükâfatlar verileceği va’d edilmiş.” 

İsmini bilmediğim ve şahsen tanıdığım o erdemli insanın iki cümlelik samimi sözü ve asaletli duruşu karşısında İhlâs Risalesi okumuş kadar, dersimi aldım. Malımızdan, canımızdan, zamanımızdan, maddi ve manevî varlığımızdan Mülk Sahibi’nin isteği ve rızası uğruna hangi hizmetlerde ve neler yapabilirim, diye düşündüm.

Başka bir gönül ehli, hizmet erbabı, muhterem bir insan var. Hayatını, yaşantısını iman ve Kur’ân hakikatlerine adamış, ihlâslı, ibadetli, istikametli bir Müslüman.

Bu mübarek insan, yetmiş yedi yaşına rağmen her gün sabah erkenden mesaiye gidiyor gibi evinden çıkar, çarşının yolunu tutar. Emekli olduktan sonra işyerlerinde çalışan esnaf vatandaşlara sırayla Allah rızası için yıllardır Kur’ân okutuyor. Öğleye kadar dükkân dükkân gezerek elif cüzünden başlayıp Kur’ân-ı Kerim öğretir. Öğle namazından ve istirahatından sonra kaldığı yerden Kur’ân okutma hizmetine iştiyakla devam ediyor. 

Okuttuğu kişilerin ikram ettiği çayın haricinde dünyalık bir menfaat, ücret ve hediye kabul etmeyen Hocamız, yıllarca istiğna prensibine uygun olarak bu usulle, insanların kendi iş yerinde Kur’ân öğretmiş, İslam’ın ulvi hakikatlerini anlatmış, faydalı olmaya çalışmıştır. Kur’ân öğrenmekte ve okumakta belli mesafe alan, hatim edecek duruma gelen kişi, talebelik hakkını sıra bekleyen yan komşusuna devreder.  

Her gün usanmadan yaklaşık on beş kişilik bir gruba Kur’ân öğretmeye, okutmaya çalışarak ahiretine ciddi çalışan muhlis bir hocamızın seyyar Kur’ân kursu gibi Allah rızası için yıllarca hizmet vermeye gayret ediyor.

Yukarıda malından ve emeğinden Allah yolunda sarf eden inanmış iki insanın sadakat ve feragat hasletinden bahsettik. “Bu kadar mı?” diyeceksiniz, hayır! İslam’ın ve imanın ulvi hakikatlerinin insana verdiği istikametle, ihlâs ve samimiyetle Peygamber Efendimizin (asm) sünnetine uyup zamanımızda Asr-ı Saadet Müslüman’ı gibi yaşantısına gıpta edilecek çok fedakâr insanlar var…. 

Ahirzamanın dessas zalimleri, cazibedar fitneleri ve günahları içerisinde bocalarken; yaşlıların, hastaların, maznunların, masumların, mübarek insanların… Duaları, ibadetleri, amel-i salihleri ve say ü gayretleri sayesinde Allah, bizleri  kötülüklerden, felaketlerden, maddi ve manevî musibetlerden muhafaza ediyor…

Okunma Sayısı: 1387
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı