"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kemalizmin dinle “sorunu” var

Ömer Faruk ÖZAYDIN
26 Kasım 2017, Pazar
3 Mart 1924 Şer’iyye ve Evkaf Vekâletinin lâğvı, Hilâfetin ilgâsı ve Tevhid-i Tedrisat Kanunu’yla başlayan sürecin, devrimlerle bu güne kadar devam ettirilmesi ve 18 sene bu memleketin ezansız bırakılması, Kemalizmin, dinle “sorunu” olduğunun açık bir göstergesi değil midir?

Sırf inancı yüzünden yüzbinlerce Müslümanın idam ve sürgün edilmesi, zindanlara atılması, Kurtuluş Savaşı’nı Ezan, Bayrak diye gencecik evlâtlarını feda ederek kazanılması sonrasında, şeairlerin kırılması ve dayanak noktası kalmayan avam-ı Müsliminin bavulunu alıp memleketi terk etmeye hazırlanması, dinle alâkasını kesmiş ve Lozancılarla hulus birliği etmiş Kemalizmin, dinle “sorunu” olduğunu göstermeye yetmez mi?

Harf İnkılâbı ile bir gecede cahil kalıp, bin senelik kültürümüzün mirası olan milyonlarca eserin yakılması veya kâğıt olarak Bulgaristan ve İtalya’ya gönderilmesi ki, dinle alâkamızın kesilmesini netice veren redd-i miras ettiğimiz Kur’ân alfabesinin yasaklanması, Kemalizmin dinle sorunu olduğunu resmetmiyor mu?

Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile dinî eğitimin yerle bir edilmesi, ölü yıkayacak bir görevlinin bulunmadığı noktaya gelinmesi, (Rahmetlik ana babalarımızdan biliyoruz ki) jandarmanın köyü basması neticesinde elif-ba öğreten hocanın ağlayarak çocukları elinden tutup dedelerimize teslim etmesi, 25-30 sene din eğitimini alamayan bir neslin kendi eliyle Allah’ı inkâr noktasına geldiği düşünülürse Kemalizmin dinle “sorunu” olduğuna daha nasıl bir delil beklenir?

Yine, eğitimde kızla erkeğin yan-yana oturtularak kâğıt parçalarına “Ali Ayşe’yi seviyo” yazılarıyla, dersten ziyade havaî ve malanî hevesatla, inançtan uzak yetiştirilen nesilden Fatihler, Yavuzlar çıkmayacağını o düzenlemeyi getirenler bilmezler mi?

Daha bunlar gibi kitaplar yazılan binlerce doküman, delil ve hatıra, henüz hayatta olanların hafızasındayken, durup dururken AKP’nin Kemalizmi dinle barışık göstermesi hangi akıla hizmettir? M. Kemal’i dindar göstermek neyin nesidir?

Siyaset adına oy devşirmek için mi durup dururken böyle bir yola giriştiler, yoksa bunlar ezelden beri böyleler de, dindar seçmenden çekindikleri için mi çok medar-ı bahs etmediler, mülâhazaları yapılsa da, bizce atalarından beri böyleler ki, “sorunumuz yok” itirafı ettiler.

Zira Erdoğan’ın, 28 Kasım 2012 AKP gurup toplantısında; M. Kemal’in Cumhuriyet kurulmadan evvel çektiği telgrafı okuyarak onun nasıl dindar biri olduğu vurgusunu yapıyordu ki, Kemalistleri hayrette bırakır mahiyetteydi.

Halbuki onu hakikî seven Kemalistler, dinle alâkasının olmadığını açık yüreklilikle saklamıyor hatta övünüyorken; bizim mahalleden diye oy veren milyonlarca dindar seçmene rağmen, bu saatten sonra dindar gösterme çabaları ve ‘sorunumuz yok’la aynı paralelde olduklarını ifade etme gayretleri sırıtmıyor mu?

Akla tek yol geliyor ki, o da Kemalizmi yattığı yerden uyandırmak.

Okunma Sayısı: 1806
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali Tam

  26.11.2017 17:43:26

  Kemalizm her zaman tekrar ettigimiz gibi Ingilizin Gladstone Planini Islamin son kalesi ve bayraktari olan Anadolu'da peydahladigi gayri mesru veledidir tipki PKK gibi. Bunlardan maksat sonucunda Islam Dinine düsmanlik, Kur'ani ya ortadan kaldirmak ya da Müslümanlari Kur'andan uzaklastirmak vardir. Bunlari kademeli olarak Ezani yasaklayarak Kur'an harfini yasaklayarak, Kur'an ögretilen yerleri kapatarak, Islam'i andiran giysiyeleri yasaklayarak, ladini hayat sartlarini emrederek vs vs lanet olasi müflis proje Kemalizm aptalligi ile uygulatir. Iste Öcalan orda yasiyor senin amirin Ingiliz degil mi. Sorun siyasal Islamcilara Ayasaofya'yi size ibadete actirmayan Ingiliz degil de kim?

 • Abdurrahman KOÇAK

  26.11.2017 15:03:41

  "Siyaset adına oy devşirmek için mi durup dururken böyle bir yola giriştiler, yoksa bunlar ezelden beri böyleler de, dindar seçmenden çekindikleri için mi çok medar-ı bahs etmediler, mülâhazaları yapılsa da, bizce atalarından beri böyleler ki, “sorunumuz yok” itirafı ettiler."paragrafındaki"yoksa bunlar ezelden beri böyleler de, dindar seçmenden çekindikleri için mi çok medar-ı bahs etmediler" cümlesi tam tespittir.Dahası ve aması yoktur.

 • Gazi

  26.11.2017 13:36:15

  Veyl onlara ki şimdiye kadar bunlar hem dindadır hem demokrattır diyip te hem peşinden koşup hem de reklamını yapanlara

 • Abdullah TUNÇ

  26.11.2017 11:14:36

  Gel bunları fanatik devrimcilere anlat.Gelsinler devrimlerin iç yüzünü,mahiyetini,getirip götürdüklerini,peşin fikirlerden sıyrılarak hür bir zeminde tartışsınlar.Yasaklar,engeller kaldırılsın,devrimler nedir,ne değildir,bütün yönleriyle müzakere edilsin,doğru olanı bütün millet öğrensin ve körü körüne düşmanlıklardan kurtulsun.Bu işin uzmanları bu meseleyi halletsin.Doğru tarihin aynasında,sağlam bilgi ve belgelerle her şey açığa çıksın. Karanlık bir nokta kalmasın. Her şeyin iç yüzü meydana çıksın,yüz yıllık çelişkiler ortadan kalksın,millet tarihini ve tarihi şahsiyetlerini doğru öğrensin,böylece kamil manada birlik ve beraberlik sağlansın.Aklın,mantığın ilmin yolu budur.Yani meseleyi bu ölçülere göre halletmek.Aksi tutum ve davranışlar, bağnazlıktır,tutuculuktur,peşin fikirlilik tir,tarafgirliktir,körü körüne inanıştır,ilmin ve tarihi gerçeklerin dışına çıkmaktır. Medeni ülkeler ilim ve ilmin ölçüleriyle bu meseleleri halletmişler. Darısı başımıza...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı