"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

‘Adalet-i mahza’ya göre yaşayalım!

12 Nisan 2018, Perşembe
[Genç Yorum ve Bizim Aile yazarlarından seçmeler-03]

GENÇ YORUM

* “Az biraz uzlaşsak, diyorum. Kavganın sonu yok. Adlarımız aynı: ‘İnsan…’”    

(Ali Hakkoymaz)

* “(…)Üstadımıza ‘Sadakte.’ [Doğru söyledin.] diyebilmek için, ma’zi cihetine maddî ve manevî terakkiyle başımızı kaldırıp bakmak ve ‘Henîen leküm!’ (Âfiyet olsun!) sadâsını işitebilmek için bizler ‘said, muktesit, cesur, âdil, kararlı, ta’vizsiz, şefkatli, temiz, iffetli, ihlâslı ve sünnete uyan, sadâkatli Nur Talebeleri’ olmalıyız!” 

(Bilal Said Parlakoğlu)

* “Bediüzzaman itirazlarını, hakikat mesleği gereği, ‘müsbet hareket’ adını verdiği doğrudan ‘fikrî ve vicdanî cihad’ ile gerçekleştirmiştir.”      

(Caner Kutlu)

* “En gözler önünde olan varlık delili ‘insan bedeni’dir.” (Duygu Yüksel & Fatma Zehra Şimşek & Esra Yavuzyiğitoğlu)

* “San’at yapmanın amacı O’nun san’at eserlerini yaratışını anlamak, kalbiyle görmek için bir çaba sadece—O’nun ‘görmek ve göstermek’ istemesini bir parça keşfedebilmenin şuurlu bir yolu…” 

  (Melike Nursultan Üner & Nuriye Sultan Kostak)

* “(…)Lâhikalarda geçen ifadelere bakarsak, Üstad Hazretleri, bir konunun müteferrik Risalelerdeki parçalarının toplanıp bir araya getirilmesiyle mükemmel bir izah, haşiye ve şerh yapılabileceğini ifade etmekte. Bundan anlaşılan, ‘Risale-i Nur’un en iyi yorumu yine Risale’nin kendi içinde bulunuyor.’” 

(Nesibe Ersoylu)

* “Her insan ideal sahibidir; ancak bazılarının ideali ‘anlamlı ve yüce’dir, bazılarınınkiyse ‘canım istedi’dir…” 

(Nuriye Sultan Kostak)

 

BİZİM AİLE

* “(…)Her insan aydınlık ve karanlık yanlara sahip. Eğer olumlu olan davranışı oturtmazsak, o boşluğa zıttı gelip yerleşir! Mutlaka boş kalan yer iyi ya da kötü şekilde doldurulur…”            

(Banu Arslan)

* “Çevremize ve toplumumuza bakıp adaletten ne kadar çok uzaklaştığımızı düşünüp hüzünlenebilir, ümitsizliğe düşebiliriz; fakat unutmayalım ki toplumu değiştirecek olan şahıslardır—şahıstaki adalet umuma yansıyacaktır…”      

(Gülnur Tercan)

* “Gelin biz, başkalarına bakıp ona göre davranmayalım. Tek başımıza da olsak ailede, sosyal hayatta, her zaman her yerde tam ve hakikî adalet olan ‘adalet-i mahza’ya göre yaşayalım! Sistemlere ve düzene göz geçiremeyiz belki, ama bu adalet derslerini hayatımıza geçirerek birçok şeyi değiştirebiliriz!..”

(Mehtap Yıldırım Yükselten)

* “Her kalbin açık bir kapısı, her gözün kalbe ulaştıran bir yolu vardır. Sizin de kalbiniz asla kapalı değildir—onu ısrarla kapalı tutan sizsiniz!” 

(Mü’mine Güneş)

* “(…)Her ayın ortasında üç gün oruç sünnettir. Bilindiği üzere, her ayın ortasında bulunan üç güne hadîs dilinde ‘eyyam-i biyd’ deniyor, yani ‘beyaz günler…’” 

(Süleyman Kösmene)

* “(…)Her hâlde Said Nursî’yi ‘zamanın bedî’si yapan, ‘insaniyet-i kübra’ olan İslâmiyet’i ruhunun derinliklerine kadar özümsemiş olmasıydı…”  

(Şeyda Ünal)

* “[Hâkime Hesna Şener misillû] Risale-i Nur’un şanlı tarihinde yer almak ve ebediyen hayırla yâd edilmek ne büyük bir ni’mettir!”      

(Yasemin Güleçyüz)

* “Bağırsaklarımızda yaşayan dost bakteriler en çok fermente gıdalardan hoşlanırlar. Yani evde mayalanmış yoğurt, kefir, ev turşusu, ev sirkesi, ‘şirden mayası’ndan yapılmış peynirler ve gıdaların hası anne sütü…” 

(Yeşim Akkaya)

 

***

Not: Yukarıdaki tesbitler, dergilerin Mart 2018 tarihli sayılarından derlenmiştir.

Okunma Sayısı: 2286
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı